| Florentina9210 a întrebat:

Seara buna! Sa zicem ca o persoana apropiata voua ar avea nevoie de sange. I-ati dona sa ii salvati viata?

87 răspunsuri:
| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Nu! Ideea e ca tu nu intelegi, sa faci deosebirea intre ceva cu adevarat sfant si ceva de entertainment.
O intrebare, daca esti dragut sa imi raspunzi. Cu ce te ajuta ''nebunia'' asta pe care ai dezvoltat-o fata de aceasta echipa de fotbal?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Ce vorbesti tu... orice echipa este sfanta in felul ei,, daca privesti dincolo de marketing si dincolo de realitatea perceputa doar de cei care-s pe langa fenomen.
Cu ce ma ajuta pe mine personal? Cauti un raspuns la mistocareala sau unul serios,, ca sa stiu cum sa-ti raspund,, nu de alta.
Sa nu te gandesti ca imi dau mie jucatorii bani de paine, pur si simplu o am in suflet de ani de zile si aceasta pasiune s-a dezvoltat treptat pana a fost dusa la rang de arta, imi alina sufletul cand privesc echipa cand joaca, e o pasiune ce pe mine ma bucura la maxim.

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns:

Daca as avea grupa necesara da...

| Andreeaioan115 a răspuns:

Ma tu chiar nu ai ce face nu? du-te si vezi-ti de viata si nu sta aici ca nu vei gasi nici un raspuns.

| Florentina9210 explică (pentru Andreeaioan115):

Dispari!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am donat sange benevol pentromanei necunoscuti. Evident ca as dona pentru cineva cunoscut. M-am trecut, de altfel, in registrul de donatori de celule stem, ceea ce inseamna ca pot fi chemata as donez maduva hematogena pentru un necunoscut (operatiune foarte dureroasa pentru donator, dar fara riscuri suplimentare si care poate salva viata primitorului)

| Florentina9210 explică (pentru Brigaela):

Foarte frumos. Felicitari pentru ca ati luat aceasta initiativa. Putini o fac!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Florentina9210):

Dimpotriva, o fac multi, dar in salturi. Imediat dupa Colectiv, mii de oameni stateau la coada sa doneze. Acum, nu mai doneaza nimeni, fiindca oamenii sunt foarte needucati si au uitat importanta donarii. Din pacate, presa face foarte putin pentru a le aminti mereu si a pastra starea de daruire civica de atunci.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

In primul rand depinde cat de apropiata este, si il al doilea rand daca este o persoana la care tii si crezi ca merita, eu zic sa oferi.Te pup sper ca te-am ajutat.

| Florentina9210 explică (pentru DenisaNicoletaG):

As oferi daca as putea.

| NickNicusor a răspuns:

Eu da, acum depinde ce persoana, dar, pana la urma, doar te simti putin ametita vreo zi sau doua si iti trece. Iti recomand sa o faci.

| CuriousStuff a răspuns:

Sange? Sange donez si necunoscutilor. Daca intrebai de organe era alta poveste. Dar sange se doneaza in fiecare zi sute/mii de litri.
Da, as dona si donez regulat.

| Florentina9210 explică (pentru NickNicusor):

Sunt mai slabuta de fel, nu cred ca ma incadrez sa fac acest lucru.

| Florentina9210 explică (pentru CuriousStuff):

Foarte bine!

| Xaya a răspuns:

Doamne... ce om nu ar dona sange unei persoane dragi.Dar acum, grupa de sange presupun ca ar conta si ea. (mai mult ca sigur) laughing)

| Florentina9210 explică (pentru Xaya):

Si ce ti se pare amuzant?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai de ce nu poti?

| EzeQuielz a răspuns:

Desigur.

| Andrei2991 a răspuns:

Daca e cineva din familie, da. Daca nu sa se duca dracu' laughing. Gumesc, poate ca da daca am cum.

| Florentina9210 explică (pentru Andrei2991):

Hei, ce limbaj e asta?
Omul are nevoie de ajutor. Gandeste-te ca poti sa fi si tu in locul acelei persoane.

| MOvidiu a răspuns:

Daca grupa sangvina ii este benefica...sigur ca da!

| Axelrunda a răspuns:

Depinde. Daca as vede cu ochii mei cand ii se baga sangele da. Caci exista niste conspiratii care spun ca sangele donat ajunge la niste vampiri din elita. Mai ales sangele meu frumos A+

| Felys a răspuns:

Oricine ar face asta pentru cineva apropiat daca ar fi apt pentru donat, din pacate nu oricine are acceptul medicului sa o faca

| Lung_Iustin_2000 a răspuns:

Depinde care ruda.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Desigur, numai sa fim compatibili... "puncte puncte."
laughing)

| anonim000x a răspuns:

Cat timp sangele e compatibil, da