| SuckDreamLoveH a întrebat:

Sentimentele vin de la inima sau de la creier?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Tot ce se întâmplă în corpul nostru provine de la creier.

Fără creier nu ai avea nici sentimente.

Inima, în schimb, poate fi înlocuită cu o maşină şi să poţi funcţiona în continuare bine-mersi.

| Kaℓi a răspuns:

Inima are in general treaba cu sangele happy
Tot ce tine de gandire, senzatii, emotii e legat de creier.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Sunt reactii fiziologice, functionale la emotii. Tot ce simtim pleaca de la creier... si iubirea si foamea si ura. Neuropsihologia explica toate astea pe baza relatiei S-R, stimul-raspuns. De exemplu, vezi o fata frumoasa, de la ochi (organul de vaz) se transmite un impuls la creier, se creeaza o emotie care se transmite la inima, la stomac... asa apar fluturasii in stomac happy

| Petrica1337 a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Pentru ca suntem oameni...

| RAY a răspuns:

Sentimentele vin de la creier, dar cum au putut aparea la niste salbaticiuni asa ceva e un mare mister, inima este un motor totusi nu este ceva de neglijat si ea este complexa

| T0T a răspuns:

Totul se realizeaza datorita creierului.

| suităr a răspuns:

Bah
Creierul analizează și apoi inima/sufletul decide.

| RareşTPUro a răspuns:

Din inima vin sentimentele si sunt redirectionate catre creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios!? Tu te-ai gandit la intrebarea asta cu inima sau creierul? De fapt, nu tu te-ai gandit, ci creierul! Nu tu controlezi creierul, creierul te controleaza pe tine! Tu esti creierul, si creierul esti tu... Fiecare actiune, stare si emotie este decisa de... exact, ai ghicit! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la creier vine totul. inima doar popeaza sangele.

| mariusmac85 a răspuns:

Evident ca vine de la inima insa multi am inceput sa luam in considerare creierul, ne-am indreptat catre partea materiala ne intereseseaza mai mult banii, alergam dupa ei ca disperatii si am uitat de partea sufleteasca si prin asta am uitat si de Dumnezeu din pacateNu Dumnezeu nu ne mai vede, nu Dumnezeu nu ne mai iubeste ci noi nu-L mai vedem, noi nu-L mai iubim ca s-a instalat Zidul pacatului intre noi si El care se inalta cat mai sus cu fiecare pacat care nu-l marturisim fie el (pacatul) cat de mic si de aceea ne aduce numai necazuri, deoarece Necazurile vin de pe urma pacatelor
Suntem cu totii niste pacatosi fara exceptie
Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pe noi pacatosii robii tai si mantuieste-ne pe noi
Slava Tie Doamne Slava Tie
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor
Amin!