| anonim_4396 a întrebat:

Sintem victimele unor vicii pe care n-am putut sa le infrinam si sa le lasam in urma.Sa luam tigara.Sintem constienti ca l-am luat multi din copilarie. Unii de la virsta de 12-13 ani.Am fumat si eu atit cit a fumat fiecare nefumator dar nu mi-am impus niciodata de inainte sa-l las ci l-am lasat asa pur si simplu acum vreo 20 de ani. Vreau sa intreb pe toti aia care au incercat dar nu au reusit sa-l lase s-au simtit vreodata slabi in fata propriei persoane? Am colegi care o fac si ii vad fumind dupa vreo citeva zile si glumesc mereu intrebindu-i;-De ce fumezi mai iar? Si el;-De prost neica, de prost.Acuma stiu ca este gluma dar in privinta slabiciunii chiar as vrea citeva raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Slabiciunea ca slabiciunea dar lipsa de vointa e cronicaraised eyebrows
Daca chiar vrei cu adevarat e imposibil sa nu te poti lasa de orice viciu.
Si mai ales fumatul care pe langa sanatate te mai arde si la buzunarhappy

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ma las de fumat, trebuie sa ma apuc de altceva in loc. Asta pentru ca suma viciilor trebuie sa fie aceeasi. Deci...nu intentionez sa ma las, ca alte vicii nu stiu sa am.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Hei! Capcaun- necapcaun, e capcaunul meu si nu permit, ma-ntelegi?
Cam greu sa-l fugaresc. E cogeamite paluga si, din trei pasi, ma lasa in urma cu un tur. Si nu-s nici eu vreo pitica.

| Bacemi a răspuns:

La mine cel mai mare viciu este teama. Ma tem sa infrunt viata si cel mai mult mi-e teama sa ma infrunt pe mine. Cum ar spune si colegii tai, de prost neica, de prost. Nu indraznesc sa risc.

| juniper a răspuns:

Cel mai mare viciu este teama de viitor, adica unde voi merge, ce voi face in continuare, imi voi realiza visele? Cat deespre fumat, nu o sa ma apuc in viata mea de fumat, nici mama nu suporta fumul de tigara si nici ea n-a fumat deloc.

| Anca a răspuns:

Eu nu ma pot tine de fumat! Uneori ma mai apuca sa trag si eu un fum sau doua, dar nu suport mirosul pe urma si imi e greata 2 zile.
Voua nu va da greata fumul de tigara?
Eu ma simt asa rau dupa ce fumez o tigara, de nuºmi mai trebuie! Nu ma pot apuca de fumat nicicum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bacemi, vin toate la rindul lor indiferent cit ne este de teama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bacemi, ar trebui sa te debarasezi de teama asta, pentru ca o sa ai doar de pierdut. Daca cei din jur te vad timid, profita de tine. Daca esti prea bun, iar profita de tine. Daca esti prea saritor, iar profita de tine. Te iau toti de fraier si dupa ce profita, te trezesti ca iti si intorc spatele daca le ceri ajutorul. Oamenii se gindesc doar la ei. Au un egoism exagerat. Putini sint altruisti, putini sint dispusi sa miste un deget pentru semenul lor. Cind ai nevoie de ajutor, trebuie sa fii constient ca nimeni nu te va ajuta neconditionat. Chiar daca nu-ti cere nimic pe moment, atunci cind va veni vremea, iti va aminti ca ii esti dator. In schimb, pentru ajutorul pe care-l oferi tu, nu numai ca nu se va simti dator sa te rasplateasca sau sa te ajute la rindul lui, dar va minimaliza pe cit posibil gestul tau, va face sa para ca si fara tine s-ar fi descurcat si poate ar trebui sa te gindesti ca el ti-a facut un serviciu apelind la tine si nu la altcineva. Asta-i recunostinta celor din jur. De asta trebuie sa nu mai fii timid si temator. Fii mai bataios si ascunde-ti slabiciunile. In viata nu trebuie sa-ti cunoasca nimeni slabiciunile, pentru ca se va folosi de ele sa te raneasca sau sa profite de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andraxur, daca-ti povestesc cum l-am pierdut pe taica-meu, o sa renunti la fumat. Mai bine te apuci de alt viciu, de exemplu alergatu cu facaletu dupa capcaun daca nu e cumintebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, daca "capcaunul"e sportiv tot degeaba.Doar sa-l prinda la inghesuiala, sa se urce pe el si sa ii dea la greu.Altfel n-are nici o speranta saraca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E sportiv, alearga... alearga dupa gagici laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, vezi ca o pierd pe hircioaga. Se tavaleste pe jos de ris. Dar toate la timpul lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu si sotul meu am fumat inca din liceu, si ne tot indemnam unul pe altul hai incepe tu si daca incepem amandoi o sa ne fie mai usor. Hai sa va spun cum ne-am lasat, in urma cu 5 ani in decembrie impreuna cu niste prieteni am hotarat sa tinem o cura de dezintoxicare ( Oshawa, daca ati auzit). Toate bune si frumoase dar am zis, mai daca tot o sa mancam numai graunte, hai sa renuntam si la tigara pentru 10 zile. A fost mai usor cu tigara doar pentru ca ma gandeam ca o nebuna la mincare, si la un moment dat am vrut sa renunt. dar stii ce m-a oprit? Cred ca mandria, am zis ce naiba ma fac de rusine fata de ceilalti? Cu toate ca oricum fizic n-aveam cum sa-i verific, dar colericul perfectionist din mine A HOTARAT. Si asa am ajuns acum sa nu mai suport fumul de tigara. Acum legat de slabiciune, eu cred ca dupa ce iei o "sapuneala" adica o bataie de joc de la cei din jur ai 2 variante: 1 ignori si-ti vezi de placerea ta sau opinia ta pentru cas de fapt asta conteaza cred ca nu-i nevoie sa te rescrii pentru nimeni, sau 2 pleci grumazul si-ti zici " asta e nu sunt asa de puternic", "nu ma sprijina nimeni". Bacemi, tuturor ne este frica sa infruntam viata pentru ca atunci cand ne nastem devenim dependenti de mama ( laptic), apoi de doamna educatoare, si lucrurile continua, si invatam din propriile greseli sau le repetam pina la 80 de ani. Doamne Doamne nu a creat rebuturi, am inteles asta dupa ce am vazut filmul "The Secret".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nici o slabiciune, viciile tin si de calitatea vietii, nu le ocolesc, mai ales cand e vorba de pescuit chiulesc si de la servici numai sa-mi satisfac dorintele astea salbatice.
Fumatul intra in alta categorie la mine, e mai mult o necesitate, nu pot sa ma compar cu un fumator ocazional care-mi arata ca are un pachet de tigari de 6 zile, el se poate lasa, eu mai adaug cateva in portia mea zilnica, dar asta nu ma face mai slab probabil ca nu-mi pare rau de banii care-i dau pe tigari.Mai sunt si alte vicii dar alea intra la stirile de la ora 5 si sa stii ca sunt interesante, adica distrug mitul asta cu slabiciunea atasata de viciu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule nebundupatine chiar ca ma intereseaza astia demni de stirile de la ora 5 pentru ca am inceput sa fumez demult din aia.Am constatat totusi ca o "lauda" din asta ca a mataluta nu vine decit din slabiciune pentru ca daca ar fi fost asa s-ar fi vazut cu ochiul liber fara nici o demonstratie verbala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ardnaxur1961 laughing