| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi niste asemanari intre operele astea 2 ale lui ion creanga "danila prepeleac "si "amintiri din copilarie"'. urgent... dau fundita.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Doamne! E foarte interesanta profesoara ta de romana daca tema este aflarea acestor asemanari.Sa stii ca o falicit pentru idee; insa chiar daca nu este tema, ti-ai da singura seama de asemanari daca ai citi cele doua scrieri.Sa ne gandim la cele mai evidente:
-amandoua operele relateaza intamplari petrecute in Moldova :Nica era din Humulestii Neamtului, si, desi nu ni se spuna exact care era satul lui Danila, numele sau"Prepeleac"vine de la un substantiv comun care numea un par ramificat, infipt in ograda si in "ramurile" caruia gospodinele isi puneau oalele, iar sensul acesta numai in Moldova il avea;
-regionalismele din vorbirea persnajelor din ambele opere;
-siretenia mucalita si ascunderea inteligentei sub masca prefacuta a unuia fara minte:si Nica impreuna cu tot anturajul sau, si Danila, afiseaza aceasta atitudine;
-logica neabatuta a celui ce judeca lucrurile dupa instinctul sau se dovedeste, in final, corecta. S. a.