| PeAcE a întrebat:

Spuneti-mi si mie ceva despre relatiile suverano -vasalice. Maine trebuie sa predau un proiect pe care voi primi nota si nu stiu ce sa scriu. Va rog mult.

Răspuns Câştigător
| AdeeXd a răspuns:

Parca aces site nu era pentru rezolvarile temelor, dar ma rog... uite ce am invatat:Vasalul si seniorul erau legati printr-un adevarat contract. Vasalul era obligat sa-si recunoasca in mod solem dependenta de seniorul care i-a dat pamant cu drept de posesiune. Era obligat sa respecte persoana, familia, onoarea, averea seniorului. Vasalul trebuia sa ia parte la consfatuirile la care il convoca si sa asiste la scaunul de judecata. Era obligat sa-i dea seniorului un ajutor in bani cand acesta isi marita fata, cand isi inalta fiul la rangul de cavaler sau cand el insusi (seniorul) pornea in cruciada. cam atat. insa mai stiu cum devine vasal daca vrei sa iti spun. sa imi zici