| MBG a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste chestii ca astea:Capra Crapa Piatra-n Patru, Crapaias capul caprei cum a crapat piatra-n patru. sau,, Cupa Cu Capac" sau,, Un vultur sta pe pisc cu un pix in plisc".
FUNDITA

Răspuns Câştigător
| corina977 a răspuns:

Pili-as cu *** lunga, ***-n punga, punga-n ***; Triedru tridreptunghic; Agatati-ai poamele calului de poalele podului; Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.; Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea.; Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar; Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite; Domnule Director, Doamna Dida Drăgan doreşte două dude din dudul dumneavoastră de dincolo de drum; Cosaşul Saşa când coseşte, cât şase saşi sasul coseşte. Şi-s sus şi-n jos de casa sa, coseşte sasul şi-n şosea. Şi şase case Saşa-şi stie.
- Ce şansă!… Saşa-şi spuse sieşi…

Cele sapte muze
Cu priviri de zuze
Scriu ca sa se amuze
Versuri andaluze!

Sase calauze
Încearcã s-acuze
Cinci femei lehuze
Ca ar fi farfuze.

Cinci fine meduze,
geometrii confuze,
Cu unghiuri obtuze
Si ipotenuze!

Patru buburuze,
Roşii archebuze,
Bâzâie ursuze
Zburând pe peluze!

Trei babe mofluze
Fara dinti si buze
Trag turte pe spuze.
Fara sa se scuze

Douã autobuze
Lovite de-obuze
Au lumini difuze,
Si defect la diuze

Una din ecluze
La usi cu mezuze
Lupta cu taluze
Punandu-si ventuze.

2 răspunsuri:
| Alina0491 a răspuns:

Fata fierarului Fanica, face fasole fara foc fiindca focul face fum ( aici se pune accentul pe litera " f " )
Capac cu cupa, cupa cu capac ( aici accentul se pune pe " c " )
Rege Paragarafaramus, cand te vei dezoriginaliza? Ma voi dezoriginaliza, eu, rege Paragarafaramus, cand cel mai original dinntre originali se va dezoriginaliza, iar cum cel mai original dintre originali nu se va dezoriginaliza, nici eu, rege Paragarafaramus nu ma voi dezoriginaliza.
Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui.
Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural
, fara rival, egal si actual.

Cosasul Sasa cand coseste, cat sase sasi sasul coseste. Si-s sus si-n jos de casa sa, coseste sasul si-n sosea, coseste si alte sase case coseste si tot coseste sasul, pana da gata tot satul.
Rica nu stia sa zica: rau, ratusca, ramurica, dar de cand baiatu-nvata poezia despre rata, Rica stie-acum sa zica: rau, ratusca, ramurica.
Cele sapte muze cu priviri de zuze, scriu ca sa se amuze, versuri andaluze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune repede si de mai multe ori eu pup poala popii popa pupa poala mea