| User a întrebat:

Stie cineva cam cat costa constructia la rosu a unei case de 80 mp + mansarda? (la tara)

17 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca ai pamantul si nua ia mari pretentii, cu fundatie cu tot + acoperis, usi si geamuri cca 150 euro/mp construit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa te incadrezi in 150 euro/mp (poate la rosu, cu economii drastice si rabat la calitate).
Cam 20 euro/mp te costa fundatia, 15 euro/mp placa peste parter (doar betoane). Mai ai fier si cofraje, manopera. Acoperis: astereala 3 euro, invelitoare min. 7 euro si s-au adunat dintr-un foc 45 euro/mp "suprafete orizontale, materiale in mare. 5 mc beton in stalpi, caramida inca vreo 50 mc, cofraje, fier beton, manopera si aici.

| mdaaa a răspuns:

150 eur/mp nu mai e de foarte mult timp, nici macar nu o termina la rosu cu 150 eur/mp...preturile sunt cam de 300-350 eur/mp cu tot ce inseamna sarpanta, zidarie, compartimentari, tamplarie, o tencuiala simpla etc... o casa normala

| dydy22 a răspuns:

Pai iti poti face singur un calcul nu este greu. si eu vreau sa imi fac casa din primavara, acum depinde si ce vrei tu la acea casa ca in timp te intinzi dar te duce miliardul sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat costa mp de tecuiala in 2010

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacalicii incearca sa va induca in eroare. Sunt firme constructoare care realizeaza case la rosu cu 150 de euro/mp, inclusiv tamplarie pvc alba si acoperis. Asadar, pretul de 350 de euro/mp este un pret nesimtit, valabil prin 2007-2009. Eu cred ca puteti negocia si un 120 euro/mp daca va puneti singurel acoperis si tamplarie. Aceasta varianta este de preferat fiindca va cumparati repere de mai buna calitate... La tara as merge pe constructie in regie proprie. Asa o ridicati cu aprox. 22000-26000 le gri. Succes!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. te costa in jur de 135 euro pe mp. Adica vreo 10. 000 euro la rosu. Doar ca sa stii ca, cu cat e mai mica casa cu atat la rosu iese mai scumpa pe mp ( cu putin normal) pentru ca ai costurile fixe ( autorizatie, santier, transport materiale, etc).
Cel care scrie mai sus de 350 nu stie pe ce lume traieste. Eu acum construiesc, ieri am construit deci stiu exact pe pielea mea. Caramida 215 ron, fier 2, 4, beton 220 ron. Astea sunt preturile in 2010 fata de 360 caramida, 4. 6 fier, 320 beton in 2008.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

75. 00 euro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie cineva cit ma costa un proetant? as vrea o casa de 80 pe 80 mp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey, vreau sa construiesc casa din cofraje termorezistente, stie cineva cam cat este mp de constructie? chiar nu stiu ce sa mai cred... pfhiuuuuuuuu of!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jur de 15 mii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi doresc sa-mi contruiesc o casa in cluj sau pe langa cluj.metionez ca am aproximativ 30. 000 euro.ma descurc cu ei sa-mi contruiesc o casa prin ceva firma? daca stiti vreo firma buna din cluj va rog postati un raspuns.multumesc

| ciprian333 a răspuns:

Construim case repede la preturi bune. Zona Transilvania( Cluj Napoca si zonele vecine). tel. 0725931192

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu imi construiesc o casa de 72 mp si ca sa o fac la rosu ma ajunge 15000ron si tot mi se pare mult lucrez cu o echipa neamt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut eu o fac de 75mp fara mansarda si ma ajunge manopera 10 000 i ti doresc succes

| Luis2u4u a răspuns:

In general te costa cam de la 200 de euro metrul patrat in sus, daca vrei si calitate. Aici poate gasesti ce ai nevoie: www.dianaconstruct.ro

| Zbs_Catalin_1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut.Vreau sa imi construiesc si eu o casa in PH suna.ma te rog sa te intreb si eu cate ceva despre casa ta daca nu te superi. 0736532093 Catalin multumesc