Întrebare recomandată | Demeister a întrebat:

Care este cea mai bună cărămidă pentru construcția unei case?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca traiesti intr-o zona rece gen Miercurea Ciuc mai buna este caramida Porotherm deoarece scopul ei este sa izoleze termic, nemaifiind nevoie de termoizolare de la 38 cm in sus.
Daca locuiesti intr-o zona seismica gen Bucuresti sau Moldova, desigur ca va trebui sa alegi caramida plina, cea rosie.
Pentru ca sa ai optim intre rezistenta/termoizolare/cost Ytong, 40 cm grosime, termoizolatie de 5 cm extrudat.

| Demeister explică (pentru Salontanul):

Sau se poate face casa din beton armat?

| Salontanul a răspuns (pentru Demeister):

Betonul armat necesita izolare mare. Sunt bune, rezistente dar stau rau cu protectia la temperatura. Deasemenea si izolarea fonica este slaba.

| Rodicanegrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Aveti dreptate, pentru zone seismice e mai buna caramida plina, dar si acolo trebuie vazut care este rezistenta la compresiune.STAS-ul prevede rezistenta la compresiune de 10 N /mmp dar sunt caramizi cu o rezistenta mult mai mare(38, 07N/mmp gasiti pe acest site http://www.ceramconstruct.ro/index.php?id_menu=34&item_id=453&lang=ro )

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

BCA. Izoleaza de 2, 5-3 ori mai bine decat caramida porotherm, se taie usor si exact, fara pierderi, e usor de gaurit, de scobit, de modelat (vezi la instalatii), nu face igrasie, are o greutate mult mai mica, nu are rosturi, consumul de mortar este minim, peretii sunt drepti si usor de tencuit samd.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prima happy

| relian a răspuns:

Cea mai buna caramida este aia plina.Restu ce spun unia Porotherm si alte chestii is povesti.Normal caramida plina este mai scumpa si de asemenea manopera e mai scumpa pentru a o zidi.Dar nici o alta caramida nu se compara cu cea plina.De izolat termic trebuie sa izolezi orice caramida daca vrei sa ai cald la interior.Cineva pe aici spune ca nu stiu ce caramida nu o mai izolezi.Sa faca el asa o casa si sa stea in ea si dupa sa vorbeasca. Faci casa din caramida plina zidita f bine, drept si pe afara o lasi asa cu caramida la vedere. Izolarea se face la interior si o sa ai consum de energie la incalzire la jumate, plus o casa frumoasa le exterior.Multi nu stiu despre ce vorbesc eu, nici idee nu au macar.Treb doar sa stii cei aia o izolare si cum se poate obtine una cit mai buna. Izolind la exterior nu faci decit sa risipesti materialele aiurea. Izoleaza o casa la exerior, una la interior si dupa pune mina iarna pe pereti si sa spui cum e. Izolarea la interior nu cu ciment, se foloseste vata minerala sau polistiren peste care se pune rigips, se gledueste si aia e tot, vei avea un perete cald.Acelasi lucru se face si pentru tavan, deci daca iti imaginezi vei fi ca intr-un cooler daca stii ce vorbesc, de unde caldura nu are unde evada sau frigul de afara eventual caldura de afara nau cum intra in iterior.

| Idkidk a răspuns:

Bolţarul, aşa cred.

| AndreiTPU2007 a răspuns:

Bolțarul