| Malvina24 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna "desopilant" in franceza? trebuie sa traduc o fraza si nu pot ca nu-l stiu, am un dictionar dar nu apare iar pe google translate nu imi spune nimic concret! Va rog mult...

Răspuns Câştigător
| coddy24 a răspuns:

Desopilant = hilar, amuzant etc big grin

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Inseamna "ilariant", ceva care provoaca rasul.
Abia in Larousse am gasit.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Desopiler-a stârni râsul ( http://hallo.ro/search.do?d=fr&l=ro&type=both&query=desopiler ), deci desopilant-comic, hilar, amuzant

| Malvina24 explică:

Va multumesc tuturor!

cami
| cami a răspuns:

Nici nu are cum sa-ti apara in dictionar cuvantul "desopilant", fiindca este la participiu prezent, iar daca iti apare si "en" in fata este la modul gerunziu. Verbul la infinitiv este 'desopiler' =a provoca rasul.