| RoxiutzaRux a întrebat:

Stie cineva cum sa fac o revista, in microsoft word? detalii despre crearea unei reviste ceva!

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cu Microsoft Word care aparține de Microsoft Office se pot scrie texte, se pot adăuga desene poze etc. Mulți copii folosesc Softul Microsoft Office fără licență. /adică piratate. Dacă vă prinde că folosiți softuri piratate o puteți încurca. /// Deci cade ideea revistei scrisă cu M.O. Word.// Există un soft similar gratuit unde licența este gratis. // Tocmai în cest context, ca să nu mai umblați voi, cu softuri piratate, îți recomand că multă căldură, să învățați să lucrați cu softuri gratuite. Faci așa : Descarcă de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office. org, Cauți cu Google. Instalează softul ( circa 150-160 MB) și învățați să lucrați cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul similar, pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net, ( versiunea 9. ) Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, de la Microsoft și poate vă veți/ te vei descurca mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că găsești / găsiți foarte multă documentație pentru el. //// Dacă ai un hard suficient de mare, peste 500 G sau minimal 500G și suficient de gol, te-aș sfătuii prietenește să instalezi în paralel cu Windows-ul pe care îl ai tu, ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română sau Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română. Intri pe Internet, numai din Linux și nu prea mai ai treabă cu virușii. Windows 7 este soft tip sistem de operare, care se cumpără pe bani mult prea mulți. Singur acest sistem de operare în variata profesională transportabilă are un preț cam cât prețul unui calculator, la mâna a doua, mai mult decât acceptabil, sau mai pui niște bani și cumperi un calculator suficient de bun. În schimb sunt gratuite chiar toate sistemele de operare din grupa Linux. Și sunt foarte multe. Deci ce faci tehnic, dai 11, 5 milioane pe un Windows 7 Profesional portabil, cu licență, sau descarci gratuit un Linux, care are și el licență, dar licența lui este gratuită. Îți recomand să ai pe 2 hard discuri diferite, câte un Linux, dintre cele 2 menționate anterior, sau alt Linux pe care îl preferi tu. Pe cel mai mare pui un Linux în paralel cu Windows- ul tău, iar pe celălalt, mai mic, celălalt Linux. Kiwi folosește, Google Chrome, iar Ubuntu Mozilla Fire Fox iar Sistemul de operare foarte scump Windows Internet Explorer. Kiwi Ubuntu Linux este o variantă de Ubuntu Linux, modificată de români și unguri pornind de la versiunea a 8-a de Ubuntu Linux, pentru utilizatorii din români și unguri. Intre timp s-a realizat de alți români versiunea de Ubuntu Linux, cu traducere pentru români. Cele două sunt foarte asemănătoare. De aceia cele două sisteme de operare, nu trebuie puse pe același hard. Documentația pentru softurile care lucrează cu, sistemele de operare de tip Linux este oricum mai ieftină, decât cea pentru softurile pe bani. Atunci când vei învață foarte bine, sau măcar bine, să lucrezi cu softuri legate de sisteme de operare din grupa Linux, vei putea renunța / să renunți lejer la Windows, și la toate softurile foarte scumpe legate de acest sistem de operare.///. A fost o discuție destul de urâtă în Parlament (insuficient mediatizată) că nu rețin cine, a irosit bani publici cumpărând softuri scumpe, când aceleași rezultate le puteau realiza / obține și cu softuri gratuite. Știam despre sistemele de operare linux, de mult timp. Anul acesta am avut de ales, între a da 1150 de lei pe un Windows 7, sau ce să fac? Am fost sfătuit de un cunoscut, să descarc gratuit Kiwi Ubuntu Linux, și să învăț să lucrez cu el. /// Dacă este revistă este ceva oficial sau semioficial. Trebuie să fie un calculator curat, care să nu aibă pe el nici un soft piratat. Softurile sisteme de operare din grupa Ubuntu Linux, sunt gratuite. Ele au și softul Open Office. Ca să tipăriți revista pe hârtie vă costă mulți bani. Puteți să o lăsați în format electronic și să fie pe Cd-uri sau pe Dvd-uri. Un dvd costă sub 2 lei. O carcasă să zic 1, 5 lei. Deci prețul de cost al revistei în format electronic ar fi 3, 5 lei fără amortizare calculator. Ca să umpleți 4 G scris cu Writer de la de la Open Office scrieți până faceți scurtă la mână.

| MMihai a răspuns:

O pagină scrisă, cu softul Writer, are mai puțin de 100 de kB, deci 10 pagini să zic că ar fi 1MB. 1G să zic că ar fi 1000M deci 10.000 de pagini. Deci lucrând cu softul Writer un dvd parcă are 4258 M, sau 4458 M deci trebuie să scrieți minim 42580 de pagini. Asta în teorie că în practică vor fi peste 50.000 de pagini. Ce scriu eu acum, scriu cu softul Writer, pe care nu îl cunosc, dar scriu direct, că seamănă cu Word și voi copia de pe ăsta, cu copiază și lipește, pe site, ca să îmi fac o idee ce dimensiuni are. Știu că un material scris cu Writer poate fi salvat și în format pdf, dar nu am scris până acum cu Writer și să salvez în format pdf. O să încerc acum, pentru prima dată. Ce dracu aveți voi de scris la o revistă școlară de 50.000 de pagini. Open Office cred că și el permite ca și Word-ul să bagi desene sau poze. Am văzut pe Internet multe chestii scrise cu Open Office. Deci trebuie să puneți mănă de la mână, să cumpărați un calculator și un monitor al redacției revistei școlare, care să aibă instalat pe el să zic Ubuntu Linux v11.04, în limba română. Sau eventual Kiwi Ubuntu Linux și el instalat în limba română și nici un fel de soft piratat. Deci succes la noua voastră revistă școlară!