| Diaa1 a întrebat:

Stiti ceva curiozitati despre fluviul Niger (Africa)?

1 răspuns:
| VirGiveMe a răspuns:

Google e mare mai ales WikiPedia dar uite ti-am extras eu ceva care pe mine chiar ma atras :
Niger este după Nil și Congo al treilea fluviu ca mărime în Africa. El a re o lungime de 4.184 km.
Fluviul, care are 4.000 km lungime, traversează mai întâi o zonă de podișuri la nord, în drumul său către Mali și nisipurile Saharei.
În Nigeria, fluviul traversează o regiune de podișuri, până când, în final, formează o deltă uriașă (30.000 km²) și se varsă în Golful Guineei din Oceanul Atlantic.