| IftimiSebastian a întrebat:

Stiti la ce se folosesc butoanele din autobuzele ratp... cele de pe pilonii de sustinere?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| DennisW a răspuns:

SUnt butoane prin care semnalizezi soferului ca doresti sa cobori la urmatoarea statie. In principiu, daca lumea ar respecta folosirea lor, nu ar fi nevoie ca soferul sa opreasca in fiecare statie daca nu e nimeni in statie si nici nu vrea nimeni sa coboare, sau daca opreste sa deschida doar una din usi. Avantajele sunt pastrarea caldurii iarna/racorii vara, daca merge aerul conditionat, respectiv economie de carburant evitand oprirea des.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu acele butoane se semnalizeaza daca cineva doreste sa coboare la urmatoarea statie.
Se folosesc atunci cand autobuzul circula "liber" pe un traseu, sunt relativ putini calatori si autobuzul se opreste doar in statiile unde asteapta calatori sau cineva doreste sa coboare.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt pentru usi dar de cele mai multe ori sunt dezactivate din cauza folosirii abuzive.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Aceea este oprirea de urgenta. Depinde de la producator la producator, nu sunt toate la fel.

| VladCristian1993 a răspuns:

Probabi te referi la cele care actionează ușile. Sunt pentru deschiderea de urgență a ușilor happy

| Darius_Hotea_1995 a răspuns:

Cred ca sunt pentru oprire de urgenta... Probabil ca daca il apesi ii va da un semnal soferului sa opreasca.