| valentingb a întrebat:

Stiti pagina de Facebook a Sabinei Elena? A strans 300 de like-uri in 15 minute happy. Sunteti romani?

7 răspunsuri:
| valentingb explică:

Domnisoara/doamna, astfel de cuvinte, in primul rand ca nu-i frumos mai ales din partea unei femei sa le foloseasca,dar nici nu sunt tolerate pe site, asa ca te rog sa editezi raspunsul.
Cat despre partea de nationalism, sunt nationalist convins pentru ca stramosii mei au fost fratii Jder,poate ai auzit de ei, si consider ca mai bine nationalist decat separatist. Cu ungurii nu am nimic(nici cu tigaii) dar daca stii putina istorie, ei au venit pe teritoriul nostru in timpul imperiului austro-ungar, daca vor Ungarie, exista o tara langa noi cu numele asta, sunt liberi sa plece, mai ales acum ca ei duc o politica de atragere a tinerilor, populatia lor fiind mult imbatranita. Daca nu vor sa plece, atunci pot sa taca din gura cu independenta tinutului inexistent si sa invete limba romana. Iar domnisoara aceasta, Sabina, daca vrea sa se imbrace din cap pana in picioare in tricolor, e libera sa o faca in tara ei,in orice zi a anului.
Ai fost vreodata in Covasna? Dupa ce ai sa mergi si ai sa vezi ca daca esti roman nici zahar in cafea nu primesti la restaurante unguresti, dupa ce mai mergi si tu prin tara asta si ai sa vezi cum sunt tratati romanii in locurile cu populatie majoritar maghiara, atunci dati cu parerea.
Nu doresc NIMANUI sa moara, Doamne, cum poti gandi asa? Ai vazut cu ochii tai cum este omorat un om in bataie? Ai vazut tu asta? Daca nu ai vazut atunci pastreaza-ti ideile pentru tine, pentru ca eu am vazut si nu e cum vezi tu in filme draga mea, e ingrozitor. Revino-ti!

| Solsagan a răspuns (pentru valentingb):

N-am chef să editez răspunsul. Mă exprim cum vreau, momentan. Şi de ce o fată nu ar trebui să vorbească aşa?
Argumentul cu fraţii Jderi e cel mai trepanat pe care puteai să-l aduci. Nu e meritul tău că te-ai născut în România. Dacă ar fi fost alegerea ta, puteai să fii mândru de ea.
Dacă ei au ocupat teritoriul românesc, bravo lor, ce-aş putea să zic? Al lor să fie, că oricum nu mă deranjează cu nimic. Sunt din Muntenia, deci puţin îmi pasă.
Nu îi poţi obliga să înveţe română, dacă ei nu vor. E teritoriu ocupat de ei. Dacă românii nu au ştiut să îi zboare de acolo, nu am decât să îi susţin pe unguri.
Şi poate s-o facă oricând vrea, dar ea a fost decât cerşetoare de atenţie. Putea să o facă în orice altă zi, dar ea a ales ziua Ungariei care se sărbătorea într-o şcoală unde elevii erau unguri în majoritate. Şi de ce a făcut pagină şi nşpe mii de evenimente pe facebook, punând poze peste tot? De ce? Ia spune. Pentru că e o ştoarfă penibilă, de aia. Ce a făcut ea a fost doar un trolling ieftin şi nu o susţin din niciun punct de vedere.
Da, am fost de multe ori în Covasna. Oamenii de acolo ştiau că suntem români, tata stând de vorbă cu ei. Şi din contră, am fost trataţi foarte ok. Ce zici tu e un clişeu. Ungurii nu sunt aşa. Cel puţin, majoritatea, că nu am stat să-i iau pe toţi la rând.
Nu mă interesează cum sunt trataţi românii. Poate unii merită asta. Nu-mi pasă. Mie îmi pasă cum sunt tratată eu. Şi sunt tratată ca orice altă persoană de unguri.
Nu vreau să-mi păstrez ideile pentru mine. Îmi susţin opinia. Aştept ziua când o să aibă maţele pe afară fătuca aia.

| BrokenArrow a răspuns:

Sabina Elena? Fata aia care o purtat banderola aia cu steagu României?
Ce s-o intâmplat de fapt? thinking

| deeyutzza94 a răspuns:

Da si eu i-am dat like.

| MissPurple a răspuns:

Nu ştiu dacă este poza ta cea care se vede dar dacă e, ai şi o figură de copilă neştiutoare. Nu dori răul nimănui pentru că se vede că eşti în afara situaţiei. Nu trăieşti în meleagurile astea, nu ştii ce înseamnă să trăieşti aici, să fii marginalizată, să te simţi minoritar doar pentru că ei sunt majoritari, să nu găseşti un loc de muncă bun pentru că ei ocupă totul ce este bun, să ai dreptate şi să nu ţi se dea dreptate doar că eşti român. Trăiască fete ca Sabina!

| Solsagan a răspuns (pentru MissPurple):

Nu-mi pasă. Nu trăiesc, dar am foarte multe rude care trăiesc acolo. Sunt români şi au prieteni unguri.