| DracuIa a întrebat:

Stiti si voi cum e lumea, tot mai nepasatoare,ne-increzatoare,chiar nici unul in altul, dar minte in ADEVAR,care e Domnul.
Eu va dau niste exemple de cum sa procedati cand cineva e rau, sau incapatanat sau orgolios rautacios etc celui care va uraste, mergeti la el, si spunetii, rugati-l frumos, spunand-ui: "te rog" cu blandete, urmat de un "intalege-ma frate. mie imi pasa de tine, vreau sa te ajut, "iti vreau binele" te rog asculta-ma... "te rog vino cu mine.", "iarta-ma!" imi pare rau!", "scuze", "sunt sensibil", "imi pare rau daca te-am suparat frate!", "nu vreau sa te supar". "tin la tine ca la un/o frate/sora", "te rog ai rabdare cu mine pls", "chiar daca nu arat, mie imi pasa de tine!", "chiar daca nu arat eu tin la tine!", "chiar daca nu arat, eu te iubesc!".
Fiti intalegatori,calmi,atenti,rabdatori, buni, si IUBITI-VA APROAPELE!

15 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ușor, pastore.

| SilentRain a răspuns:

Ma iubesti, ia da-mi 400 lei imprumut fratioare laughing

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns (pentru DracuIa):

Pe cale spirituală zici... se rezolvă, îmi pui şi mie o pilă la Isus Hristos, să iau si eu permisul anul ăsta? big grin

| SecretDarky a răspuns (pentru SilentRain):

Tu o iei totul ca pe o gluma. Nu iti pasa ce a scris "Shuriken"...

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SilentRain):

Când îl dai?

| SilentRain a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cand vrea D-zeu

| Steregoi a răspuns:

Ce spui tu aici pare bun la prima vedere dar de fapt e irational. Cand poti fugi de cei rai fa-o! Cand ii poti ocoli pe cei rai fa-o! Te-ai duce noaptea prin locuri pline de talhari? Acum ateismul se agraveaza si se raspandeste tot mai mult pe glob si astfel de oameni nu pun nici un pret pe iubirea ta si il urasc pe Dumnezeu si pun pret doar pe ceea ce ai si dupa ce te golesc de bani iti curma si viata ca sa nu mai poti avea ocazia sa-i denunti. Cristos se ferea de dusmani si nu a ramas niciodata singur in preajma lor decat atunci cand a sosit ceasul sa fie jertfit. Numai Dumnezeu poate sa dea ploaie si peste cei rai si asta pana la un timp limita cand ii va distruge. Pe Dumnezeu nu-l poate talhari si ucide nimeni.

Sa zicem ca te duci sa le arati ca le vrei doar binele insa esti sigur ca te vor crede? Si daca te-ar crede esti sigur ca vor ajunge sa-l iubeasca pe Dumnezeu si sa-si abandoneze caile rele? In general astfel de oameni doar cand ajung in puscarie foarte putini dintre ei ajung sa se intoarca la Dumnezeu si sa creada ca Dumnezeu exista. In astfel de situatii e cazul sa-l lasi pe Dumnezeu sa lucreze nu sa te duci tu sa le spui cat de bun e Dumnezeu. Toti acestia cand se apuca de talharii considera ca Dumnezeu nu exista sau ca Dumnezeu e nepasator si isi fac singuri dreptate in cel mai josnic mod si sunt si razbunatori si lacomi fiind cauta sa talhareasca tot mai mult.

Iubim dusmanii in sensul ca nu le dorim răul si ne încredem in dreptatea lui Dumnezeu care ii va judeca la timpul fixat de El. Cristos a putut spune "Iarta-i ca ei nu stiu ce fac" pentru ca prin jertfa sa Cristos devenea singurul mediator intre om si Dumnezeu si pentru ca Dumnezeu sa permită sa fie jertfit si pentru ca Cristos știa ca Dumnezeu era mâhnit de ceea ce se întâmpla." Si noi ne putem ruga pentru dușmani pentru ca Dumnezeu să-i ierte daca El găsește de cuviință si daca dușmanii vor ajunge sa se căiască, știind ca Diavolul orbește spiritual pe cei care au ales sa nu creadă in Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru DracuIa):

De acord. Eu am tratat cazuri mai extreme. Scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu degeaba e zicala aia "Tineti prietenii aproape iar dusmanii si mai aproape"
Acum vorbe dulci pot spune multi, faptele conteaza in viata asta trebuie sa ne folosim de dusmani, sa le castigam prietenia ca altfel o sa ne incurce in dezvoltarea noastrã.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

De s-ar aplica...

| RpxOnAir a răspuns:

Dumnezeu e mort laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ilici01 a răspuns:

Dragoste cu forta nu se poate.