| CostinAlamariu a întrebat:

Stiti vreo metoda prin care se poate atenua mandria?

11 răspunsuri:
| Jus7t a răspuns:

Să recunoști ce ești, că simți uneori mândrie și să vrei să dispară, să nu mai simți aia, în timp o să dispară cică.
Așa am citit undeva.
Alte metode nu știu, să reprimi ce simți mi se pare toxic, fals, nu e evoluție, doar ascunzi gunoiul sub preș cum fac mulți.

Multă baftă și așteaptă și alte răspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atribuindu-I Lui Dumnezeu toate meritele...pentru că scrie că orice ni se dă bun vine de sus, de la Tatăl luminilor. happy

| CostinAlamariu explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine dar nu la genul ala de mandrie ma refeream

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dar la care gen? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate considerând că ești un om obișnuit ca toți oamenii.
Un bob de grâu la fel ca toate celelalte șapte miliarde.
Dacă te referi la mândria că te crezi mai special.

| Cellz a răspuns:

Dacă nu ai mândrie ce mai ai? Mandria te face ceea ce ești

| Mosotti a răspuns:

Nu, asa esti genetic asa ramai, daca constientizezi ca nu e bine si tot simti, e clar ca aia e, traiesti cu asta, n-ai ce face. Mandria e prosteasca si face rau celui ce o are.

| CostinAlamariu explică (pentru Mosotti):

Nu sunt de acord cu aceasta viziune fatalista. Nu exista niciun "asa te-ai nascut asa esti". Fiinta umana nu a ajuns pana aici decat prin flexibilitatea cu care se adapteaza la mediu dupa bunul plac. Nimeni nu se naste nicicum. Toti suntem corupti intr-un fel sau altul de societate si la fel de bine ne putem vindeca

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ba se cam naste! Ca dovada ca unu are mandria prosteasca, altul nu o are in acelasi mediu.
Daca ai sa verifici, copilul cam mosteneste caracterul parintelui de sex opus, asa ca ne vindecam pe dracu.
Ca si aia care-si bat nevestele, aia asa mor, oricat ar promite ca nu ca nu, recidiveaza, au in sange violenta care e genetica, se trage din evolutie, ca ajuta la supravietuire la barbati, si unii au gene din alea mai puternice.
Si altii de la sine se poarta okey.

Ca si aia, doi barbati vad in familie cand tata bate pe mama, unul face la fel considerand ca e normal de tampit ce e, altul nu, zice "eu n u vreau sa fac asa", deci in acelasi mediu reactioneaza diferit.

Si mediu are efect, insa tot genetica spune ce efect va avea mediul asupra acelui om.
Ala care are mandrie prosteasca, cu ea moare chiar daca-si da seama ca nu e okey.

| CostinAlamariu explică (pentru Mosotti):

O sa am nevoie sa-mi dai niste studii stiintifice altfel n-am motiv sa te cred

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu trebuie studii ca aia nu zic, ca altfel si-ar pierde psihologii paine, nu trebuie studii ca sa te prinzi, daca studiezi psihologia evolutionista si ai sa invetid espre natura umana, despre instincte, ai sa ajungi la aceasta concluzie fara sa citesti altele.

Asa cum si cu legile atractiei, multi nu stiu ce si cum ca nu scrie!
De ex cum a fost un caz aici, era un baiat mai slab ca nota fizica fata de prietenul lui, fata de care ii place l-a ales pe alalalt desi e mai prost si ingamfat, si acest baiat se mira de ce l-a ales pe ala!

Pai l-a ales pentru ca ala are fizicul mai atractiv, i-am explicat acolo de ce conteaza prima data fizicul si apoi caracterul, si de ce de multe ori desi un caracter e mai prost, e ales acela.
Omu se mira ca nu stie treaba, nu se spune in scoli, daca cauti pe tot netu nu prea gasesti despre.

Toti sunt mincinosi si zic ca sufletu cont, dar tot la frumusei si frumusele se uita si cu aia umbla.
Asa si cu instinctele, rautate, invidie, orgoliu, mandrie, gelozie, parsivenie, minciuna, inselat, etc.
Adevaru e ca orgoliu de ex e un sentiment patologic dobandit din complexe in copilarie, aici poti pune pe seama mediului, dar tot nu scapa de el niciodata.