| anonim_4396 a întrebat:

Suferința te face mai strong sau mai vulnerabil?

De ce majoritatea care au probleme emoționale, traume, boli psihice, sunt orfani; se refugiază în alcool sau narcotice (droguri)?

Eu am o grămadă de probleme și eu la rândul meu am rămas fără părinți, am depresie de o groaza de azi și nu m-am refugiat în alcool /droguri. Cum e posibil asa ceva? Sa nu mai zic ca din nou sunt izolat de societate, dar nici nu ma gândesc sa ma refugiez în asa ceva, ori lupt pana la capăt, ori renunț de tot dar nu ma refugiez în asa ceva. Dacă eu am probleme infinit mai mari decât "aia", de ce eu pot și ei nu? O mulțime de tineri, chiar și persoane mature se droghează, consuma alcool, am văzut ca au o viata unii cunoscuți mult mai strălucită decât a mea, au bani, "prieteni" au tot ce își dorește orice om și se droghează pana nu mai știu de ei, pe de o alta parte categoria care și-o pierdut părinții, nu au ce manca, unde dormi pe aia ii înțeleg, dar pe ceilalți nu! Eu nu prea am o părere buna despre mine, e și normal, am depresie de peste 15 ani, de când mi-o murit tatăl, nu sunt ok cu mine însumi, dar nici nu ma gândesc la alcool sau droguri. Sa fiu eu mai puternic decât cred eu? Cumva sunt un exemplu pentru societate? Deci eu efectiv mi-am pierdut mulți ani din viata din cauza faptului ca depresia m-a izolat și afectat dar când îmi spunea cineva sa iau și eu de alea îmi venea sa ii bat nu știu.

De ce eu pot care am probleme mult mai mari ca alții și ei nu pot?

Acum gata, cineva rămâne cu o trauma, ii mor părinții, sunt neadaptati sociali, etc,, trebuie sa se refugiază în asa ceva și sa se piardă pe ei însăși?

Mi-o murit mama de covid, am iubit-o enorm de mult, sufăr extrem de mult și acum, m-a sfâșiat moartea ei, tot neamul meu, adică unii sunt împotriva mea,, ca cică nu vreau sa lucrez ",, când le-am explicat la inculți cât e de grava depresia și tot pe a lor o țin, sunt singur împotriva tuturor și nici măcar o secunda nu ma gândesc la alcool.
Voi ce spuneți sunt un exemplu pentru societate? Din perspectiva asta, nu din altele în care eu sunt foarte Coleric și înjur câteodată.

47 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Vulnerabil in interior, strong la suprafata.

2. Eu am cunoscut doar exemple bune, oameni ajunsi bine, fara vicii, dupa o copilarie traumatica.

3. Da, esti puternic si nu te atrag lucrurile rele. Aici e vorba si de inteligenta ori probleme psihice. Cei care cad in vicii degradante, pur si simplu nu gandesc in momentele alea. Nu cred ca e pentru cineva o noutate ca alcoolul consumat in cantitati mari si des, nu aduce nimic bun. Iar drogurile sunt la fel ca si alcoolul, dar fac de 2-3 ori mai mult rau, se intampla totul mai repede. Ca sa ajungi alcoolic sau dependent de droguri, trebuie sa nu te ingrijoreze soarta ta multa vreme, adica minim cateva luni, in care sa repeti doar lucrurile rele. Nu e ca si cum ai musca din fructul interzis, ca in biblie. Trebuie o prostie mult mai consecventa, ca sa ajungi sa te distrugi.

4. Tu esti normal, apt mintal, iar altii cauta scuze. Cine nu are un parinte mort sau cu probleme sociale, o baga pe aia cu "nu ai ce face in Romania, totul e distrus, de aia beau, nu ma spal si bag in vena". In mintea lor, ala e un adevar, iar ceea ce fac e normal.

5. Esti un exemplu pentru tine. Scapa de toti "haterii", indiferent cine ar fi, lucreaza pentru tine si confortul tau, cauta-ti fericirea in hobby-uri, realizari de tot felul (profesionale, materiale, sociale samd), traieste-ti viata linistit si nu te mai gandi la aia care dau sfaturi mediocre gratuit, sau consuma substante care le diminueaza si mai mult constiinta.

| Lukasssz a răspuns:

Depresie severa, huh? Mda nu ai ce sa faci, este clar ca nu poti lucra cu ea, faza naspa e ca si eu sufar de asta dar trebuie sa merg la liceu, ceea ce ma face sa imi tai venele

| anonim_4396 explică (pentru Lukasssz):

Da, sufăr de peste 15 ani, de când mi-o murit tatăl. Am luptat/lupt de atâția ani cu asa ceva și nimeni din familie nu o zis nimic de bine, o remarca bună,, ca nu m-am refugiat în droguri /alcool, ca nu am o zgarietura pe mana, sau pe corp, tentativa de sinucidere, dar în schimb de rău se găsesc sa comenteze, sa atace! Știu ei ce înseamnă o depresie cronica? Te naști cu un defect genetic, ești predispus la asa ceva, nu e vina ta! Poate sa se declanșeze și într-un mediu favorabil! Ei numai cu munca, munca,, dar o vorba buna nu am auzit de la ei, o incurajare, sprijin moral. Pai e incredibil de greu sa lucrezi., de ce? Fiindcă o depresie grava îți ia toată energia, motivația, voința, ambiția toate ți le ia când scad neurotransmitatorii, și asa rămân pe perioade relativ de câteva săptămâni /luni /ani de zile! Se și observa pe chipul tău ca ești game over! Nu ai cum sa lucrezi asa. Dacă forțezi mai rău e! Trebuie sa acționezi când dispar simptomele, oricum se știe ca și fizic afectează, nu reziști! Unii confunda depresia clinica cu un episod depresiv, sau o stare atipica din cauza deficitul de magneziu /vitamine /minerale din organism.
Oamenii sunt niște ființe abjecte, unii nu toți! Unii sunt inteligenți și știu cât e depresia de grava atunci când nu se mai vindeca nici cu tratament.
Sa vezi când o sa mergi la lucru cum va fi, când te vei trezi la 3 dimineața laughing atunci o sa îți tău venele. Dar dacă ai anxietate, și e vizibila, colegii o sa te ia la bully-ng, te vor umili, ai grija. Apuca-te de un sport de contact ca să nu îți comenteze nici unul.

| Lukasssz a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, am anxietate si mi se intampla asta ...am vrut sa ma las de multe ori de scoala din cauza depresiei si a anxietatii.dar nu am putut...

| Lukasssz a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus ca am si autism si se vede prin comportamentul meu...

| anonim_4396 explică (pentru Lukasssz):

O sa îți iei sigur bully-ng, îmi pare sincer foarte rău. Cauta un medic bun, nu te da bătut.

| Lukasssz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e cel mai trist e ca si adultii dau bullying de parca ar fi niste copii de gradinita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu esti un exemplu. Du-te la munca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Comunist primitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum acum mi sa mai ameliorat depresia și pot munci! De anxietate socială vad ca nu pot scăpa sub nici o forma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc pentru răspuns, imi pare rău sincer! Cred ca mi-am găsit "nasul",, asta cu,, nu am avut niciodată prietena,, pare a fi ceva grav, o chestie ce afectează grav psihicul ". Eu nu am avut probleme din punctul asta de vedere, am avut câteva relații. Da, ești puternic! Ce cont ai mai avut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Întrebam doar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar ţi-au murit părinţii? sad
Parcă înviaseră acum câteva săptămâni, băi, FOG92.
Uite,am păstrat asta special pentru tine love struck

acum 2 ore | FOG92 a răspuns:
30 in cateva luni la fel nefutut, alcool si pariuri sportive de 10 ani, singura forma de supravietuire + job de rahat, am noroc ca ma intretin parintii si nu dau banii in casa, pe scurt NU AM VIATA happy daca nu aveam viciul jocurilor de noroc nu stiu probabil auzeai de mine la stirile de la ora 17:00 de pe PRO TV

Eşti cel mai scârbos om de pe site-ul ăsta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

,, Mai hyacinth" nu sunt FOG92.nu prea ești inspirata,, aceleași conturi cu cifre interminabile îți faci rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu.Sigur că nu eşti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici Bruno92, TheSinger92, TLF/TFL92 etc.Nici ăştia nu erai tu.Nu,nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai, ca ma plictisești pe bune. Tot cu mentalitatea aia ai rămas.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce mentalitate?

| SkateFunk a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am jucat la pacanele un timp, e o boala, de ce, ca doar te mananca de bani in final, si tie ciuda ca tea furat, si mereu aveam gandirea ca poatei *** de bani si macar imi recuperez ceva, dar..fix pix laughing) plus de asta si eu devin ff scarbos cand ma enervezhee hee amu no cine stie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Puerila. Ți-am spus ca nu sunt eu userul respectiv.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Pe alți realitate îi distruge pe alti îi maturizează îi face mai puternici

Eu cu toate că aveam șanse mari de mic sa devin doragta alcoolist si o grămadă tot nu am facut ca ei tot nu i-am ascult de mic am stiu ca sunt i try familie greșit într-un loc pe care ni am ce cauta si de asta am fost retras de ei certuri bătaie scandal băutura scadale drogați doragta panarame toată viața mea am fugit de așa ceva toată viața mea si inca fug nu vreau sa fiu așa niciodată mai alea in Zona care am crescut eu si la ora actuală este mult mai rău cartierul uneori trec le acolo este jale rău de tot nu are rost sa-ti explic multora le place sa se drogeze le place viata de currvari de boschetari de drogațiau in sânge asta este o vorbă si este adevărată 100% ce se aseamănă se adună vorbă asta este adevărată mereu m-am inteles cu străini mereu am fost apreciat de alți oamenii fără ca sai cunosc mai mult de cateva zile si ni făceam nimic sa primesc atenția lor absolut nimic uite unde muncesc eu am un sef nu stiu ce nota sa-i dau omul asta este un adevărată om si tine la mine exactă la copii lui mi-a dat un loc de muncă pe care trebuie să ai scoala terminat liceul si plus diplomă alea nu intrai aicia la locul asta de munca deja cand m-am dus la interviu mi-a zis ce sti s faci eu avea numai o foaie in mâna tocmai ce venisem dea eforie ai aveam câteva zile si i-am zis nimic ai mi-a zis nu vrei sa înveți i-am zis normal mi-a zis unde ai lucrată i-am zis totul șantiere eforie apoi am venit in constanta am doar câteva zile mi-a zis ca vrea sa ma cunoască mai bine mi-a zis despre tine viata ta i-am zis totul si de atunci nu ma scoate din onur băiatul meu am un loc de muncă pe care alți l-ar dori foarte mult si exactă intru poate pe care eu nul doream foarte foarte mult in Romania să-l am bucătar am învățată multe datorită unei doamne pe numele adela bucătăreasa si inca învăța mereu cand am cazut la pământ m-am ridicat singur fiindcă eu stiu ca el nu ma lasă este acolo undeva cand eu am nevoie de el mereu m-a scos din toate problemele mi-a dat putere mai dat curaj mi-a dat minte si răbdare sa pot îndura si trece peste tot

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Dar e și chestie de genetica, dacă ma crezi eu sunt singurul din familie care nu beau, nu ma droghez, si în mod paradoxal singurul care o fost foarte bun la învățătură, dar din păcate sufăr de depresie și anxietate, și sunt neadaptat, ei sunt inculți dar au prieteni, au bani, au de toate, dar nu au depresie și atacuri de panica culmea nici unul!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Luptă să le ai și tu. Nu-ți vor pica din cer. Nu te izola, nu face prostia asta.
Cât despre restul, majoritatea zâmbesc fals și sunt fericiți doar în poze pe rețelele de socializare. happy

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Păcat ca nu prea se înțelege ce scrii, dar cred ca și tu ești un luptător.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu eram bun la învățat dar mam Lăsată de școală din cauza ca a trebuit să părăsesc țara am crezut ca acolo o sa fie altfel am 8 clase in Romania iar în Austria am facut continuarea dar am renunta la jumate de an după ce am limba germană am într-o fabrică de carne sale tai si ambalez

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Mai bine da răspunsuri în engleza decât în romana, ca nu prea se înțelege laughing

Tu ești un muncitor dat naibii! Dar tu numai munca ști, ți am spus, trebuie sa o uiți pe silent și sa îți reiei viata, sa cunoști o alta fata. E păcat de tine!

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu doar muncă nromla ca ies si socilizez cu oamenii stiu multe nu doar muncă doar ca nu am ce face dacă imi iau timp liber si așa muncesc mai bine decat sa stau acasa degeaba nu suport sa stau așa fără să fac nimic

So uit? Nu există la mine așa ceva îți spune sincer cu toată inima și tot sufletul mai bine mor singur si trăiesc așa toată viața mea decât so uit so înșel sau sai ia altcineva locul niciodată absolut niciodată nu in viata asta nici in alta viata nu-i va putea apoi locul nimeni in inima mea in sufletul meu in memoria mea

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Doamne ferește băiatule, tu de aia te gândești doar la lucru, ești axat doar pe sfera asta ca să nu te mai gândești la fata aceea. Problemele tale le cam întrece și pe ale mele.
Ți-am dat atâtea sfaturi și tot pe a ta o ții. O sa ajungi la 40 de ani cu gândul la aia și o sa ramai singur și depresiv. Eu îți spun de bine, nu de rău, du-te la un psiholog, nu te resemna ca viata se scurge foarte fast, și te trezești de abia când e prea târziu.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ia.

| Cheo0S a răspuns:

Pui intrebari seara de seara pe aceleasi subiecte? Ce ai cauti afectiune de la noi? Cu ce te putem ajuta?
Pai daca nu ai bani nici sa te caci in gara de unde naiba sa mai iei si marijuana?
Astea sunt vise frumoase.
Nu inteleg de ce incerci sa te crezi mai bun decat altii, esti barbat nu ai la ce sa folosesti, deci daca nu esti apt de munca si MAI ales nu vrei, nu ai handicap esti dat la o parte de societate si pe buna dreptate.
Macar daca ai avea vagin incat sa te f3ta cineva atunci, poate poate se purta cineva frumos cu tine.

Si faptul ca tu ai probleme si altii au la fel ca tine, nu esti nici primul nici ultimul care le are.
Tu esti prea leguma si te manca psihic asta, binenteles in pnm ca esti depresiv daca nici macar nu muncesti.

| anonim_4396 explică (pentru Cheo0S):

Stai cuminte bulversatule ca am avut bani de nu poți tu duce. De la tine nu vreau frustrat sexual care aștepți femeia robot.

| SkateFunk a răspuns:

Sincer sa-ti zic mie nu-mi place munca deloc din cauza responsabilitati dar mai mult decatat atat din cauza oamenilor, colegilor, care incerca sa detina controlul etc cel putin unde am lucrat eu, neefind sef sau ceva iti dai seama ca ...am fost condus de unii cu gandire comunista primitiva etc
Mie sincer nu-mi place sa muncesc intr-un mediu in care nu sunt stapan pe situatie si in carecuvantul/opinia mea nu conteaza...
De altfel ma consider si sunt mai inteligent decat aproape toti oamenii dar na asta e part 2 ya knowwinking
Problema cu munca in multe cazuri se trage din cauza colectiului / neorganizarii adegvate etc mai pe scurt mentalitate esuata, ca toti fac pe desptetii la gramada si etc inloc sa se axeze pe eficienta la locul de munca.

| anonim_4396 explică (pentru SkateFunk):

Se cred superiori, mai ales cu cei noi angajați. Dacă te vad timid /tăcut, fac mișto de tine, sau te sabotează sa fi dat afara, sau ești marginalizat. Trebuie sa te impui altfel devii SAC DE BOX.
Și de unul fac unii mișto, e casier, se mișcă greu, e ciudat un pic, cred ca e bolnav, și lumea îl ia la pl.

| SkateFunk a răspuns (pentru anonim_4396):

Da stiu e gandirea de turma, csf, eu niciodata nu m-am lasat calcat in picioare, si niciodata nu am tinut cu turma de aia am fost dat afara ca tineam cu "adevarul" si la ce prosti erau, cei care se simteau vinovati, de frica, se uneau importiva mea daca tineam cu cel slab ca na laughing viermi

| anonim_4396 explică (pentru SkateFunk):

Asa este, ipocrizia atrage oamenii falși, și ii unesc. Ah, și bârfa!

| anonim_4396 explică (pentru SkateFunk):

Le spuneai verde în fata și nu le convenea, dar când ți-o spuneau ei, nu era nici un stres, dar când o făceai tu ii supărai. Am și eu în familie de ăștia.

| SkateFunk a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu e naspa, lumea ar trebui sa te aprecieze dupa calitati nu dupa defecte, ca gen nu bei nu fumezi e ok, dar ca nu muncesti si etc nu ar trebui sa-i intereseze pe ei, e viata ta, daca nu te simti capabil din cauza suferintei e de intales, dupa sa mergi la munca, alt sters pe langa, ar fi foarte naspa, eu mai auzeam ca comentau la mine cate unii le explicam de ce dar na, daca nu sunt insitoatie normal ca lumii nu-i pasa parerea altora si o tin doar pe alor, ipocriti da, egoisti etc

| SkateFunk a răspuns:

A si mai sunt cate unii cu gandire dinaia gen, lasa ca fac ceva si numai lucru toata viata...
Ce-i drept munca ocupa mult timp din viata unui om, toata problema cu lucrul este, cred eu, ca majoritatea oamenilor nu aleg sa lucre in domeniul care sunt pasionati happy
La fel si eu, gen imi place robotica dar na momentan nu am batut fierul in domeniu pentru ca sincer la noi in tara este si slab in asa ceva scoala 0 marog, si familie saraca csf.

| Ionutzishugo1 a răspuns:

Și eu mă simt foarte rău(emoțional) de ceva timp. Da drumul la mesaje sa putem comunica in privat. Eu sunt junior și nu îți pot da mesaje. Modifica sa primești mesaje de la toți membrii TPU.

| anonim_4396 explică (pentru Ionutzishugo1):

Nu poți. Trebuie sa dai 100 de răspunsuri și sa treacă 10 zile de la crearea contului, asa devii membru senior.

| Ionutzishugo1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dai tu la setări cont și după dai si modifici să primești mesaje de la toți membrii TPU. Eu nu pot aștepta 10 zile și să dau 100 răspunsuri

| Ionutzishugo1 a răspuns:

Salut. Modifica profilul să poți primi mesaje de la toți membrii TPU sa vorbim in privat

| avdt546dddd a răspuns:

Sunt cu tine amice
#TrantorPanaLaMoarte

| avdt546ddd a răspuns:

In mod sigur esti un exemplu de urmat pentru toata lumea. Daca am inceta toti sa mai municm am ajunge departe. Rusine la incultii care se trezesc maine la 4 dimineata sa mearga la munca.
Funda?

| anonim_4396 explică (pentru avdt546ddd):

Oficial ești un idiot, și un agramat!

| avdt546dddd a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le lua in seama la haini fartiorule asa e cand ai succes ai si dusmani #StayTrantor

| anonim_4396 explică (pentru avdt546dddd):

Retardatule am spus ca o sa ma angajez, ca mi sa ameliorat depresia! Îți mai faci multe conturi ca să rasounzi la întrebarea asta retard level 9999?