| CalinaXandra a întrebat:

Sunt curioasa dacă vedetele astea de pe la noi își împart bacșișul de la nunti sau petreceri private cu restul trupei?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil că nu, aia sunt plătiți fix

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde... Bacsis au mai mult manelistii, si probabil se imparte cu toti membrii. Depinde de formatie, de felul in care procedeaza.
Daca un copil de 15 ani de la ansamblul folcloric local, ajunge sa cante 30 de minute in spatele unui lautar cu renume, nu cred ca ajung la el bani din dedicatii, sau cine stie.
Sunt formatii in care se impart banii in mod egal. Despre Sandu Ciorba se spunea asta, ca imparte egal toti banii, indiferent cat de simple sunt instrumentele fiecaruia. Probabil la fel se procedeaza si in formatiile care au aceeasi formula de mult timp.
Depinde si cat timp canta fiecare, ca unele formatii au 20 de persoane si 3 ore de program; un solist canta 2 ore, ceilalti intermitent cate 30 de minute sau o ora. Iti dai seama ca nu vor imparti banii egal, mai ales ca ala care canta 2 ore e de obicei cel mai important/bun.

| MihaiMB a răspuns:

Eu cred ca da, tu crezi ca restul trupei ar canta asa degeaba?

| CalinaXandra explică (pentru MihaiMB):

Pai nu cântă degeaba nici artistul insine ca are tariful lui