| Ramonnik a întrebat:

Sunt foarte indragostita si azi la scoala doamna profesoara la ora de dirigentie ne-a intrebat ce este iubirea si sa facem o scurta compunere pe aceasta tema. Uitati ce am scris eu :Iubirea este acea amintire placuta care iti ramane pentru intreaga viata. Este singurul lucru frumos din viata asta si chiar daca ajungi sa suferi, vei fi fericit ca ai avut ocazia sa iubesti. Vei fi fericit ca pentru o clipa, ea era totul pentru tine. Faceai totul in numele ei, ai fi mutat si muntii din loc doar de dragul ei.

Din pacate, in zilele noastre iubirea a ajuns o arma in mainile unora si o victima in mainile altora. Iubirea este perceputa ca un mijloc, ca un scop, ca un interes. Este adeseori confundata cu ideea de atractie fizica, cu ideea de indragosteala copilareasca sau cu ideea de sex. In ziua de azi, iubirea e orice, numai ce ar trebui sa fie nu mai este. Omul a tranformat iubirea din sentiment in obiect si a gresit. A incercat s-o schimbe pe placul lui si iar a gresit pentru ca n-o poti schimba; iar cand nu mai esti demn de ea, o pierzi precum un parfum ce nu persista. Iubirea e mereu acolo, dar precum credinta, cand te indepartezi de ea, cand nu mai crezi in ea, n-o mai poti simti si din aceasta cauza te vezi izolat, te vezi singur.

Deschide ochii si mai ales deschide-ti sufletul s-o poti primi din nou si ai curaj! Va veni la tine daca vede ca iti doresti acest lucru.Tot ce ne dorim este sa iubim si sa fim iubiti sincer, neconditionat si poate pentru totdeauna.

Chiar daca suferim, chiar daca am iubit si sufletul ne este sfasiat de durere, nu trebuie sa ne pierdem speranta. Dragostea va reveni; trebuie doar sa vrem s-o primim, sa gasim omul care sa impartaseasca cu noi acea iubire...si va veni din nou: mai frumoasa, mai matura, mai calda.
Pentru voi ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Iti multumesc Ramona,mi-ai umplut sufletul de bucurie cand am citit ceea ce ai scris. Din pacate eu nu mai pot simti ceea ce ai scris acolo,dar ai mare dreptate. Este atat de pacat de ceea ce a ajuns omenirea,putini oamenii stiu sa iubeasca in ziua de azi, deoarece toti oamenii sunt raniti de catre cineva,iar si iar si iar,si mintiti. Aceste lucruri ne fac cu trecerea timpului sa devenim rationali,sa ne gandim sentimentele,sa ne intrebam "oare este bine sa iubesc,daca ma raneste,daca ma dezamageste? ",asa oamenii ajung niste robotei singuri, care fug unii de altii. Eu am devenit asa din pacate,asta cred in momentul de fata, de un an sunt singura si inchisa in mine,nici nu mai stiu cum e sa iubesti, dar nu-i nimic, mai am timp.Mi-a placut unde ai scris "Deschide ochii si mai ales deschide-ti sufletul s-o poti primi din nou si ai curaj! Va veni la tine daca vede ca iti doresti acest lucru.Tot ce ne dorim este sa iubim si sa fim iubiti sincer, neconditionat si poate pentru totdeauna." genial. Bravo! :* Multa sanatate si fericire! happy

5 răspunsuri:
| Valeria_Micleuşanu_1993 a răspuns:

Fain! aveti talent toti, sugerez
http://valeriamicleusanu.blogspot.com/

| Himera a răspuns:

Iubirea este sentimentul care te face sa iti jertfesti propria bunastare, fericire si chiar viata doar pentru ca persoana de langa tine sa fie bine.

Este senzatia ametitoare care te provoaca sa depasesti granitele egoismului, sa uiti de tine, sa traiesti pentru si prin celalalt. Inseamna sa ierti, sa te lupti cu tine, sa iti zdrobesti mandria si sa iti lasi sufletul cu cea mai mare bucurie in mainile celuilalt.

Inseamna sa privesti in ochii lui si sa simti ca nu mai ai nevoie de nimic, ca lumea nu are capat, ca rautatea isi rupe singura radacinile, ca din tine se taie toata stricaciunea.
Ce este iubirea? Raspunsul la intrebarea: Cat de mult tii la mine? Inchide ochii, vezi vreo limita?

| ellenna02 a răspuns:

Atunci cand poti sa scrii asa ceva " Te-am gasit printre atatea luni triste, te-am imbratisat atat de rece, mi-ai raspuns atat de cald. Te-am iubit atat de frumos, te iubesc atat de mult. Mi-ai lasat atat de multe amintiri frumoase, sunt sigura ca viata mea langa tine va fi viata perfecta! Erai ceasul meu, imi masuram timpul cand nu erai langa mine, erai ziua mea, erai noaptea mea, erai respiratia mea, erai Dumnezeul meu, esti infinitul meu.
Poti spune ca m-ai iubit? Poti spune ca ma iubesti? Poti spune ca vantul usor de toamna tarzie, ca privirea calda unui suflet, ca mirosul de iarna ce se apropie, ca amintirea saruturilor, ca oglindirea chipului indragit, ca lacrima sarata ce iti atinge buzele insetate de dor sunt eu?
Ai fost drumul meu catre iubire, ai fost motivul de fericire, ai fost asteptarea pe care am ocolit`o mereu, ai fost geana ce mi-a cazut, asteptand o dorinta, ai fost parfumul ce a ramas in urma iubirii noastre, ai fost praful de ganduri si framantari, ai fost lacrimi intregi, ai fost nopti albe, ai fost priviri pierdute, ai fost cantecul ce-mi suna atat de calm in minte.
Tu! Tu trebuie sa fii octombrie! Tu trebuie sa fii toamna de care mi-a fost mereu frica, dar care am ajuns sa o iubesc.
Tu, octombrie, proiect atat de important."

| aAnutza a răspuns:

Foarte frumos ce ai scrislove struck

| LambertLANDIA a răspuns:

Doamne ramonnik mi-s-a umplut toata inima de bucurie cand am citit compunerea ta ai dreptate in tot ceea ce spui pentru mine iubirea este acel sentiment care poate invinge totul, iubirea este atunci cand inima tresara de emoty doar atunci cand auzi numele persoanei iubite iubirea este atunci cand doar cu o singura privire poti sa afli totul despre sentimetele celuilalt fata de tine este atunci cand nu trece o zi fara sa nu te gandesti macar odata la persoana iubita este atunci cand simiti ca inimile voastre bat in acelasi timp si nimeni si nimic nu va poate face sa nu simtiti asta, este atunci cand chiar daca te certi cu ea si spuiwhistlingte urasc" inima ta ar vrea sa spuna te iubesc si nu te pot uita.este atunci cand iti simti iubirea aproape chiar daca 1000 km va despart de un sarut si doua cuvinte care va fac sa plutiti -"te iubesc" este atunci cand simti ca nu mai poti tray fara ea si ca nici ea nu mai poate tray fra tine, cand sti sa ierti chiar daca inima ta inca mai plange sa stii sa uiti ca sa poti fi fericit este atunci cand inimile voastre tanjesc una dupa cealalta iar buzele voastre se simt singure unele fara celelalte este atunci cand ai nevoie sa stie tota lume ca esti iubit pentru ca iubesti Iubirea este sentimentul pentru care merita sa-ti dai si viata daca este pura si sincera din partea amndurora iubirea nu pote fi exprimata prin litere si cuvinte iubirea nu se spune ea se simte iubrea este sentimentul de caldura care te face sa vrei mai mult si mai mult din ce in ce mai mult love struck------**♥▒♥**####___####**♥▒♥**
. ____**♥▒♥**##____#. #____##**♥▒♥**
. ___**♥▒♥**#_______________#**♥▒♥**
. ____**♥▒♥ **#____________#**♥▒♥**
. _____**♥▒♥**#__________#**♥▒♥**
. _______**♥▒♥ **#______#**♥▒♥**
. _________**♥▒♥ **#__#**♥▒♥**
. ___________**♥▒♥**#**♥▒♥**
. _____________**♥▒♥♥▒♥**
_______________**♥▒♥**
_________________*♥

lOvE