| lorena66 a întrebat:

Sunt foarte tentată sa incerc sa folosesc tabla ouija. Ce recomandări aveti? De fapt, credeti in asta?

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Nu. Spiritismul este o inepție de secol 19, un produs al gândirii pozitiviste și naturaliste a vremii, corelat cu o tot mai pronunțată destructurare a religiei. Oamenii credeau în posibilitatea manifestărilor de tip poltergeist,(dacă nu șarlatanii, atunci explicabile științific), in speranța că, astfel, se va putea descoperi existenta unei lumi spirituale, dovedită pe cale empirică, observabila cu simțurile auditiv, vizual și olfactiv. Cu alte cuvinte, fenomenele "religioase" (specifice spiritelor) sunt profund integrate in lumea naturală, cunoscuta prin simțuri(șoapte, mișcări obscure, zgomote etc) și se manifestă, literalmente, provocând schimbări ale mediului.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cati 12 ani ai?

| Freya1 a răspuns:

Eu zic sa nu încerci asta.Si daca e pe bune si daca nu poti sa iti provoci tu paranoia pe urmă si nu cred ca vrei sa nu poti sa mergi nici la wc singura.

| Celcestietot a răspuns:

Fii foarte tentata sa nu incerci, asta este recomandarea meawinking.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să fii tentată să îți ocupi timpul cu ceva util.

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca este o idee buna, cel mai probabil nu se va intampla nimic si te vei alege doar cu timpul pierdut. Cred ca exista anumite persoane care au anumite abilitati, care pot face unele lucruri mai putin stiute de ceilalti, poate si spiritismul, de ce nu? dar asta nu inseamna ca oricine este capabil sa o faca.

| gemeni6226 a răspuns:

De crezut cred si chiar de aceea nu recomand.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

Nu cred, atunci cand crezi ca mainile tale sunt miscate de un spirit, se datoreaza de fapt efectului ideomotor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu te bagi in chestiile de genul. Te fac efectiv sa innebunesti. Ai sa ajungi paranoica, sa-ti imaginezi nu stiu ce spirite si sa dai in altele. Bucura-te de viata ta de muritor si mai bine roaga-te la Dumnezeu, ca e suficient rolling on the floor