| Maxiela a întrebat:

Sunt in clasa. a 11 a la un liceu cu filiera tehnologica, profil resurse nat.si protectia mediului, specializare teh.in analize prod.alimentare.Imi place acest lucru plus ca am niste profesori super de treaba care nu i-as schimba pentru.nimic in lume problema e ca va trebui sa dau bacul la mate la care nu m-am priceput de cand ma stiu si nu imi place plus la alegere biologie, fizica sau chimie bineinteles ca aleg biologia ca ma descurc si am luat premii la olimpiada dar, vreau sa ma transfer la un profil uman pentru ca m-am saturat de atata mate si chimie (3 ore pe saptamana fiindca e liceu de chimie). As vrea la filologie sau stiinte sociale sau la arte plastice ca sa nu dau bacul la mate ca nu-l iau si sa nu dau nici teza dar nu stiu exact ce se face la aceste materii, am inteles ca mate fizica si chimia se fac doar o ora sub numele de stiinte (ce presupune mai exact cum se desfasoara)se da bacul la rom istorie sau geografie, competente la doi lb straine si tic si parca se da teza la latina (de ex eu sunt avansat la engleza dar nu ma pot exprima in scris sau oral stiu doar sa citesc la perfectie si mai inteleg unele cuvinte pentru ca in fiecare mi s-a schimbat profa si nu am mai inteles nimic in schimb franceza e a doua dar o stiu detul de bine am si premii pepremii la olimpiada pe judet, ce voi face in situatia asta la ce dau examen?)am mai inteles ca trebuie sa alegi si o a treia lb optional eu stiu doar putina spaniola de vorbit si latina care care nu am habar (intr-a opta profu ne trecea ca pe apa nu ne invata nimic)inseamna ca va trebui sa iau lectii particulare pentru a ajunge la acelasi nivel cu restul colegiilor.
P. S. daca ma transfer la alt profil nu va trebui sa dau diferente(am inteles ca la filologie in a 9 dai teza la logica, 10 psihologie, 11 economie, 12 filozofie) si da ca ma transfer la sfarsitul clasei a 11 nu trebuie sa platesc o taxa, ce liceu imi recomandati din iasi sa fie bun dar nu de fite sau unde merg numai tocilarii si nici unul rau famat; ce se face mai exact la filozofie si economia e bazata pe mate si cat de greu sau usor e?

2 răspunsuri:
| soare a răspuns:

Da diferente trebuie sa dai

| alexpuya27 a răspuns:

Buna! Sunt alex si sunt in aceeasi situatie ca tine numai ca sunt in clasa a9-a la un liceu cu filiera tehno(auto). profil tehnic de mecanica auto si facem multa fizica, materie la care dam si teza.As dori sa stiu daca la sfaristul clasei a10-a ma pot transfera la un liceu teoretic profil de filo sau stinte sociale sau la oricare alt profil unde sa nu fac atata mate, fizica, chimie si bio si unde s a nu dau bacul la aceste 4 materi la care sunt total pe langa(cu exceptia la bio)! As dori sa stiu la ce materi dau diferente!