| Joker3134 a întrebat:

Sunt jandarmi platiti de patron sau e serviciu doar de stat? M-am contrazis cu cineva, eu zic ca e doar stat.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Serviciu de stat. Sunt platiti din banii nostri.

| Plato a răspuns:

Nu poti sa fii patron de jandarmi, de unde ai scos-o?
Faptul ca angajezi fosti jandarmi la agentia ta de securitate, e altceva. Atunci nu mai sunt jandarmi, sunt paznici.
Jandarmeria Romana apartine in exclusivitate Statului, sub nicio forma nu poate o persoana fizica sa detina o institutie precum Jandarmeria, care poate da amenzi, aresta, bate etc.
Patroni sunt la firme de paza, gen BGS.

| RoCkKiD a răspuns:

Jandarmeria e de stat, exista agentii de paza private dar aia nu-s jandarmi.

| flixbuster a răspuns:

Intre golanii batausi de la jandarmerie (cu j mic) si golanii batausi de la firmele de paza nu e mare diferenta - de fapt, cred ca nici una. Dar angajatorul este intr-adevar diferit. jandarmeria = stat (si asta cu s mic), firma de paza = privat.

| HadesSs a răspuns (pentru flixbuster):

Nu poti sa ii bagi pe toti in aceiasi oala, am cunoscut niste baieti valabili de la jandarmarie, dar fiecare padure are si uscaturi.

| Nătărău a răspuns:

De stat, prinzători mai mult sau mai puțin anonimi de sclavi.