| CiocolataCuPiper a întrebat:

Sunt prea timida. ce sa fac sa schim acest lucru sad?

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa iesi din zona ta de confort. Chiar daca e un eveniment care nu iti face placere, te duci si tu acolo.
Eu asa faceam, mergeam si eu eram ala care nu zicea nimic, dar cu timpul mai interveneam o data, de doua ori, cu timpul o sa te simti mai relaxata.
Te ajuta mult si sa vorbesti cu persoane de sex opus. Capeti incredere in tine vazand ca nimeni nu e perfect si nu trebuie sa te temi asa mult ca vei ramane singura.
Fa-ti prieteni persoane un pic mai indraznete ca tine dar carora sa le si pese de cum te simti tu cand iesiti impreuna. Asa te vor ajuta sa te integrezi in grupurile lor de prieteni. Dar trebuie sa fii dispusa si tu sa incerci.
Daca nu faci nimic, timpul trece aiurea si la fel vei fi.
Eu unul am fost mereu o persoana timida. Daca vrei sa vorbim, da-mi un mesaj pe privat.

| JiTerra a răspuns:

"Bagi" putin tupeu in tine... spune cuiva ceva pe fata chiar daca tie frica ca-l raneste asta...cat timp crezi ca-i adevarat

| oOSaritaOo a răspuns:

Încearcă să vorbeşti cu o prietenă să stai cu ea, apoi mâine vorbeşti cu altcineva, poimâine cu altcineva şi peste câtva timp îţi vei da seama că poţi vorbii cu mai mulţi oameni. Totul e să începi să vorbeşti mai mult cu cineva, să-ţi faci o prietenă. tongue

| Woodenpints91 a răspuns:

Iei două de 50ml de vodcă şi să vezi cum îţi vine tupeul.

| Liviu a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu e o idee buna, eu cand beam saream la bataie, din cat de timid eram te dadeam in cararea mea una 2, asa ca nu ii da sfaturi la misto, bautura nu e o rezolvare, crede-ma vorbesc din experienta happy daca bea s-ar putea sa se ajunga la altelelaughingcel putin in cazu meu sa ajuns la altele mai relebig grin

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Liviu):

Amşi eu destule experienţe cu băutura. Niciodată n-am sărit la bătaie. E mai greu primele dăţi până înveţi să te controlezi când eşti beat, după care începe partea frumoasă.

| Liviu a răspuns (pentru Woodenpints91):

Eh,eu am baut numai vodka, acu vreo cativa ani, eram matol mai mereu, oricum nu se merita, nu se mai face alcool ca prin anii 77 80 din ce spun cei mai in varsta.eu pot spune ca numai beau deloc, am aproape 1 an de cand n-am mai pus pe limba=) si nici ca mai pun, mie ca o iau urat iar cu alcoolu si mi-e fricahee hee

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Liviu):

Nu înţeleg de ce incerci să te abţii de la ceva ce-ţi place.

Referitor la calitatea alcoolului, nu-i chiar aşa cum spun unii. Prin anii 70-80, se găsea doar alcool românesc sau de la ruşi. Şi nu erau zec de tipuri de vodkă ruseşti cum sunt acum prin magazine, erau doar cele mai poşirci spirtoase de ziceai că-s făcute din tenişi chinezeşti.
Acum găseşti de cumparat absolut orice vrei să bei, bani să ai.

Cu toate că eu nu prea mă omor după spirtoase, le beau doar în combinatie cu ceva, că nu-mi place gustul. Rămân fidel berii.