| kiki a întrebat:

Sunte-ti predispusi la furie? sau sa va temperati la timp?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

De multe ori se intampla sa nu lasi sa iasa la suprafata emotiile si sa nu vorbesti despre ceea ce te deranjeza. Acest lucru va hrani furia ta si ea va creste.
Este foarte important sa vorbesti cu oamenii din viata ta atunci cand esti suparat. Daca ai dificultati de comunicare fata in fata cu o persoana, ia in considerare e-mail-ul sau un sms pe telefon.
Cand te supara ceva, incearca sa faci o activitate fizica. De exemplu, daca esti la birou si te-a enervat un coleg, ridica-te si fa o plimbare mica. Activitatea fizica te poate ajuta sa scoti la iveala... mai mult
O descarcare de furie nu rezolva aproape nimic niciodata, dimpotriva te poate face cu totul irational si chiar ridicol. Iti vei pierde credibilitatea in ochii celorlalti, respectul, autoritatea.
Cred ca rare sunt persoanele care nu se infurie, dar ideal este sa ne putem controla. In familie nu trebuie sa ajungem sa ne infuriem. Este nevoie de comunicare pentru a nu devenii furiosi.
Si eu ma enervez cateodata. Dar incerc sa ma opesc la timp. Imi spun off-ul si ma linistesc, astfel nu ajung sa ma infurii. Furia este considerata nebunie scurta.

4 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Cand ma enervez sunt predispusa la crize nervo-depresivelaughing
De genul ca ma apuc sa urlu si sa tip si ma enervez pana cand plang de nervi si vreau liniste.
Nu prea ma temperez.Prefer ca atunci cand ma enerveaza ceva sa tac,sa tin pentru mine, ca sa nu isc o cearta puternica, ma izolez oarecum si imi trece dupa un timp.

| Barajag a răspuns:

Ma controlez si nu dau de banuit persoanei respective ca m-a enervatbig grin
O zi faina!

| Vizitiul a răspuns:

Daca am motive sa devin nervos, o sa devin. Nu vreau sa ma linistesc, linistit sunt cand nu am motive sa fiu furios.

| brunetzik07102011 a răspuns:

Consider ca orice stare sufleteasca trebuie eliberata...ar trebui sa fie cel mai natural lucru.sa nu ne ascundem si sa nu fim ipocriti.