| StelutaDintreNori a întrebat:

Suntem diferiti sau egali?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Suntem unici.Se pretinde ca suntem egali in fata legii, in drepturi si obligatii.

16 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Suntem egali din naştere şi diferiţi prin ceea ce devenim. Cel mai bun răspuns e cel mai simplu.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu suntem egali. Da, legile ar trebui să fie egale pentru toţi, dar nu e aşa. Cel care are pile sau bani scapă, indiferent ce a făcut. Nu ştiu ce ai vrut să spui prin diferiţi. Dacă e un fel de opus la egali, atunci da, suntem diferiţi.

| Cryssy a răspuns:

Suntem egali in drepturi dar diferiti unii de altii.

| oz a răspuns:

Asta este o intrebare cu dus si intors. Diferit, egal. Ce inseamna diferit? Ce inseamna egal(identic, la fel?)

Teoretic, in lumea perfecta, unde nu exista pacate si fapte rele, suntem egali. Dar din pacate in viata reala nu se intampla asa.Nu vrei sa crezi ca esti egal cu hotul care l-a furat pe vecinul tau la bancomat, nu vrei sa crezi ca esti egal cu baiatul mai putin norocos care sta in frig si sufla in acea punga cu miros puternic. Dar daca stai sa te gandesti mai bine, poate sa fie si o chestie de sansa.Eu cred ca oamenii pot actiona diferit in "situatii" speciale.Eu cred ca si oamenii buni atunci cand sunt "intinsi" mult cedeaza, si pot face rau la fel cum pot face bine. Dar ce este raul? E si asta oare cu 2 fete? Daca un criminal care a luat 10 vietii e "perpelit" pe un scaun in numele legii, e bine?
Sunt diferit de acel baiat "care sufla in punga cu miros puternic"? oare daca parintii lui nu il bateau si il trimiteau la cersit, si ii ofereau un camin linistit mai era unde este.Sau daca avea niste parinti care ii ofereau o "masinuta" cand majoratul isi facea prezenta, mai era la fel cum era atunci cand avea un camin linistit?

Asta ma face sa pretuiesc mai mult ceea ce am.Totul este posibil. Oarea lipsa norocului sa stea intre mine si acel copil... poate da... poate nu

| cretzufinish a răspuns:

Egali la nastere, diferiti la maturitate. Fiecare din noi are personalitate si caractere fizice proprii, iar facand suma personalitate+fizic= persoane diferite. Eu asa cred.

| betty17 a răspuns:

Suntem cu totii diferiti la caracter, suntem egali in fata legii(acum depinde si daca stii sa dai mitalaughing, si suntem egali in fata lui Dumnezeu

succes

| StelutaDintreNori explică:

Dar totusi legea e egala pentru toti. Deci suntem egali!

| StelutaDintreNori explică:

In privinta legii, vorbeam la modul general si teoretic.

| ştrumf_8528 a răspuns:

Pai toti suntem egali, dar diferiti tongue

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferita de cine? egala cu cine? diferita de ceilalti, daaaaa, sunt, egala cu cineva, niciodata, suntem diferiti, deci nu egali
Rezulta ca suntem diferiti, iuhuuuuuuuuulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@xela mi-ai adus un zambet, legea nu este egala pentru toti, daca ar fi egala, eu as fi presedinte si te-as pune sa stergi toate legile eronate pe care le-am "produs"laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Egali, dar diferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele draga mea! toata lumea gandeste diferit unul fata de altul! da^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi suntem egali dar si diferiti, nu?

| larma1alarmanta a răspuns:

Suntem diferiti in esenta dar totusi uniformi ca o turma de oi.Egali? Nu exista asa ceva.