| Alex a întrebat:

Sunteti de acord sau nu ca Romania va avea 8 judete? Argumentati, va rog.

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Sinceră să fiu, la prima vedere părea o idee bună. Dar hei rup-ismul acesta de a face împărțirea teritorială în momente de criză cam bate la ochi. Dacă oamenii ar ști câți bani s-ar duce pe apa sâmbetei pentru aplicarea ei (reorganizări interne, ștampile registre, anteturi noi etc), ce probleme creeză (legate de moșteniri, acte de moștenire, retrocedări terenuri, arhive etc) nu ar mai fi de acord. Sunt niște interese meschine susținute de prea puțini iar după mine, modul în care se dorește impunerea reîmpărțirii teritoriale în 8 județe este o măsură abuzivă, ce încală principiile statului de drept.
O seară cu zâmbet să ai!

| Graphee a răspuns:

Nu sunt de acord, cine este premierul Emil Boc ca să pună să fie împărţită România. Vrea să fim din nou ca pe vremea lui Ştefan cel Mare, măcar atunci nu erau asemenea legi şi asemenea oameni. Iar cel mai mult nu sunt de acord în legătură ca fiecare judeţ să aibă 3 milioane de locuitori, mai pune şi condiţii!? Ne este bine aşa cum suntem acum cu numărul judeţelor, cu ce îi ajută aşa mult dacă sunt 8 judeţe?

Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, de acrod ca principiu.
Însă nu în forma propusă de Emil Boc sau de opoziţie.
Trebuie reorganizată ţara dar nu aşa!

| NickiMinaj a răspuns:

Parerea mea e ca tot aia o a fie, nu ma intereseaza cine-si ia genti din banii mei... ideea e ca nu eu sad

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ar fi de ***. pentru ca vechile resedinte de judet nu vor mai primii la fel de multi bani. Banii se vor invartii in jurul resedintelor celor 8 judete, iar restul municipiilor vor saracii si mai mult.

| iulia_8542 a răspuns:

Eu nu sunt de acord.In primul rand consider ca nu avem nevoie de o noua organizare teritoriala, si in al doilea rand asta presupun bani pierduti de noi, cetatenii deoarece trebuie sa ne schimbam cartile de identitate si numarul masinii.si astea nu le face nimeni pe gratis straight face