| ascovit a întrebat:

Te increzi usor in oameni?

19 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu, dimportiva, tind sa fiu utin paranoic cand vine vorba de a avea incredere in ceilalti (in afara situatiei in care ii cunosc de multa vreme).

| mona a răspuns:

Nu...la capitolul incredere stau un pic mai prost

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, foarte ușor chiar.

| Furculingură a răspuns:

Nu. Nu poţi avea încredere deplină decât în părniţi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când oamenii încep să te dezamăgească, când simți că ești trădat, atunci, în mod sigur, începi să-ți pierzi încrederea în TOȚI! Poate chiar și în acei oameni cu suflet curat de care nu ar trebui să te îndoiești.

| Wøodenpints a răspuns:

Eu nu prea am încredere în nimeni. Dar cum încrederea e ceva pe care o dai gratuit atunci când n-ai ce pierde, ai putea să-i lași pe ceilalți să creadă că ți-au câștigat încrederea. Fără să ai vreo așteptare de la ei, bineînțeles.

| Dariusuu a răspuns:

În ziua de azi foarte greu, nu ne pasă decât de noi, urmărim interesele fără să ne pese de persoanele din jur, ne-am pierdut încrederea în noi de ceva timp fără să mai facem un gest bun.
Şi totuşi există oamenii cu suflet mare care ţi-ar da o mână de ajutor oricând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am început să nu mai am încredere în nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e:Cuvantul incredere mai exista sau e pe cale de disparitie?
Nu cred ca e vorba de cum te increzi in oameni.Mai degraba as zice.ori il simti fals de la bun inceput ori te minti pe tine insuti din anumite motive.Nu vrem sa ramanem singuri nu-i asa? Dar mai bine singur si lasat in pace decat cu "prieteni"doar pentru a socializa.In primul rand e nevoie de intelegere nu de socializare.Rar mai gasesti asta.Cei mai multi isi fac "prieteni"doar pentru socializare.Total gresit.Mai poti sa te increzi in oameni? Eu zic ca e pe propriul risc.Dar odata si odata vei castiga.Nu toti sunt la fel.Cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,foarte usor ma incred, dar si foarte usor am de suferit.
Te pup!

| AOLEVRIC a răspuns:

Doar in cei care merita. Dar niciodata nu poti fi sigur, increde-te in tine si dupa vezi de ceilalti.

| Bοgdαη a răspuns:

Nu! Cea mai perversa rasa e OMUL.Nu imi trebuie mii de prieteni doar unul singur in care sa-mi pun toata increderea!

| Enanita a răspuns:

Hei!

Din pacate, da.

Pa-pa!

| Meaningful a răspuns:

Am avut partea mea de naivitati. Cunosc psihologia umana destul de bine si ma bazez pe intuitie in ce priveste a ma increde sau nu in cineva.
De obicei, dupa 2-3 priviri si vorbe imi dau seama cu cine am de-a face.
Porneam inainte cu premisa ca pot avea incredere in fiecare persoana intalnita.
Insa din pacate realitatea mi-a demonstrat contrariul, putine persoane sunt de reala incredere.
Cei mai multi aleg oricand sa te tradeze pentru a-si salva pielea si interesele lor superficiale.
As vrea sa pot avea incredere in toti oamenii, as vrea...
Asa cum spune si @Woodenpints, pur si simplu am invatat si inca invat sa nu am asteptari. Nu hotarasc eu pentru ceilalti ce vor face sau nu vor face. Dar nici nu am incredere oarba ca vor face mereu ceea ce au spus ca vor face.

| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

In nici un caz

| flavia2000 a răspuns:

Prima data da, apoi, dupa ce ma dezamgeste.

| SugarMommy a răspuns:

In momentul asta in nimeni pentru nimic happy.
Dar odata demult, am crezut cu disperare in fiecare " om " care spunea el ca " suntem prieteni ", si nu mam ales decat cu lacrimi :*