| mariuschakra12 a întrebat:

Terapia cognitiv comportamentala ajuta la ridicarea stimei de sine? daca da, cum?

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Prin constientizare, ii ajuta pe aia mai prostuti sa zic, care nu au ei habar de ce trebuie si trebuie sa afle la psiholog.

De exemplu, "nu ma duc la interviu ca si asa nu voi face fata si nu stiu", iar la psiholog prin discutii afla ca de fapt el e capabil si face fata, insa are o frica de esec, si deci va trebui sa isi invinga asta si sa se duca la interviuri si sa incerce, nu sa zica de dinainte ca nu merge.
Dar un om cu cap stie asta de dinainte si nu mai e nevoie sa dea bani grei ca sa afle acest lucru.

"Aaa, nu ma place pe mine o femeie, nu are sens sa incerc ca stiu ca nu ma place", deci inainte sa incerce, baga negativu la inaintare.
Si tot asa din astea.

| andreieftenie42 a răspuns (pentru Mosotti):

Psihologii mananca banii! motiv pro sa ajungu la psiholog esti prea prost si nu intelegi ce se intampla cu tine, motiv contra sunt prea prosti ca sa inteleaga ce se intampla cu tine