| SweetCherry a întrebat:

The exorcism of Emily Rose este bazat pe fapte reale? Pls vreau un raspuns.Am vazut filmul aseara si am visat-o toata noaptea

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E bazat pe un caz real petrecut in Marea Britanie la sfarsitul secolului nouasprezece.Doar ca exista diferenta uriase.Personajul este un baiat, care timp de 2 luni de zile este exorcizat in fiecare zi, si pe corpul lui apar semne scrise cu sange de catre diavol.Pana la urma este vindecat si isi continua viata.Se afla mai apoi ca baiatul nu a fost botezat si tocmai de aia a intrat diavolul in elwinking
Am cautat si eu intr-un timp marturia oficiala a preotului care s-a ocupat de exorcizare dar el nu a facut nicio declaratie pana la sfarsitul vietiihappy

| stresu a răspuns:

L-am vazut de 2 ori pentru ca era mai bunicel decat altele similare. E inspirat de cazul lui anneliese michel, exista filmulet pe youtube cu o inregistrare audio si poze. Fata arata groaznic, nu manca, parea intr-adevar chinuita de ceva; dar putea la fel de bine sa fie si o dereglare psihica, raman sceptica.
Partea cu preotul chinuit de demoni si cu aparitii divine nu are legatura cu ce s-a intamplat in realitate; de fapt e mai multa fictiune decat adevar, dar orice film care cica e inspirat din fapte reale se vinde mai bine si e mai "creepy".

| eduard89 a răspuns:

Ca orice film, povestea este un pic umflata. dar, intr-adevar este bazat pe fapte reale.

| Urzică a răspuns:

@onutzu™. Povestea ta ma infricoseaza laughing. Iara nu mai dorm bine la noapte.laughing)

@ndr33@. Orice film este bazat catusi de putin pe fapte reale.Si eu cand am vazut filmul am stat cu patura peste cap toata noaptea.laughing

Baftaa multaa.

EuSiAtat