| MistarGoGu a întrebat:

Top 5 țări de vizitat / de EVITAT pentru un Travel vlogger începător? Voi ce recomandați in varianta ca va apucați de asa ceva? *( țări de EVITAT la modul EU nu calc acolo nici sa îmi dea BANI sa merg )!

Răspuns Câştigător
| LisaJulie a răspuns:

Și Bangladesh! După părerea mea este o țară periculoasa mai ales pentru femei

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Top 5 tari dacă ești la început...

Venezuela, Iraq, Siria, Afganistan, Congo.

Trebuie sa vii cu content peste restul nu?

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Poate R.D Congo *( Ala belgian ). in Ala mic Congo Brazaville e liniste! Război si probleme mari au fost in cel Belgian!
Irak momentan e destul de o.K mai ales partea nordică *( Erbil ) controlată de kurzi
In Afganistan a fost recent Cătălin Stănciulescu *( BPackyourlife ) si părea relativ safe daca treci de birocrație si ai un contact in interior ca de unul singur pe strada cu camera te " saltă " talibanii.
Venezuela relativ o.K dar e haos RAAAU cu schimbatul banilor in rest climat destul de safe

| mODIN a răspuns:

Toata Africa si America de Sud

| MistarGoGu explică (pentru mODIN):

La ce categorie le pui? De fugit sau de vazut? Ca stai in Africa ai locuri cat de cat safe *( Egipt, Tunisia hai poate un Maroc pentru cine are nervii tari si suporta bisnitarii agasanti ) Senegal si mai nou Gambia o mica enclavă în Senegal cat 2 județe din Romania ca suprafata ) si ele destul de linistite! Iar America de Sud nu e dracu asa de negru! Daca apelezi la un ghid local de la o agentie serioasă poti merge prin Caracas, Bogota sau Medelin intr-o favela pacificata din Rio de Janeiro sau Sao Paulo. Pe cine mănâncă in dos sa meargă singur pe străzi seara prin locuri dubioase cu Iphone 15 la vedere si juma de kil de aur pe el CLAR ca victima scrie pe el!

| MistarGoGu explică (pentru mODIN):

Păcat de Argentina ca e in criza economica si e balamuc mare cu schimbatul valutei si folosirea de card-uri *( au vreo 3 sau 4 cursuri de schimb ) 1 oficial si vreo 3 la bisnitari!
Dar Buenos Aires merita vazut si nu doar el... poate isi vor reveni ca eu unul as vrea sa merg acolo macar juma de luna!

| LisaJulie a răspuns:

Tari de evitat: Afganistan, Siria, Irak, Arabia Saudită! Cat despre Honduras și Venezuela eu nu cred ca este chiar asa de rau acolo! Au plaja, soare și mare calda tot anul! Poate aș locui acolo câțiva ani dacă as avea ocazia!

| MistarGoGu explică (pentru LisaJulie):

Pentru un " bărbat " cu sânge in instalație poate ca Irak si Afganistan ar merge ca situația acolo este o.k cat mergi cu un ghid local si le respecti religia! Clar ca este greu pentru o femeie acolo!

| MistarGoGu explică (pentru LisaJulie):

Arabia Saudita este sigura ca tara! Singura problema ar fi legile religioase prea stricte chiar si pentru nonmusulmani. Pentru un bărbat singur nu ar fi mare problema insa pentru un cuplu bărbat + femeie... cam DA Cine e sensibil la chestii din astea religioase extreme nu merge!

| MistarGoGu explică (pentru LisaJulie):

Singura in care NU as intra nici pentru 100.000 € pe masa este Coreea de Nord la dementu ala de Kim Jong Un! La nebuni nu ma risc!

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Și Bangladesh! După părerea mea este o țară periculoasa mai ales pentru femei

| LisaJulie a răspuns:

Tari de vizitat: Spania, Franța, Portugalia, Marea Britanie și Grecia!

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Ai ales fix tarile care sunt cele mai plictisitoare pentru un vlog de calatorie.

| LisaJulie a răspuns (pentru suntserios):

Spune tu niște țari interesante

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce am scris in primul comentariu?