| Ajay a întrebat:

Tot aud chestia cu "stai o oră fără telefon înainte de culcare". Dar ce poți să faci o ora seara in pat fara telefon?

8 răspunsuri:
| Endoryus a răspuns:

Sper ca e la misto intrebarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce varsta ai rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Cumperi o Biblie și o citești. După ce o citești, verifici daca acele evenimente s-au întâmplat și îți spun eu sigur că au avut loc.

| Catrice a răspuns (pentru Excalibur09):

Ai uitat de farmece la dușmani, exorcizari, crime in serie, furturi, răpiri și alte infracțiunihee hee

| Celcestietot a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns:

Exista 2 elemente care iti afecteaza somnul daca folosesti telefonul inainte de a merge la culcare.

1. E lumina albastra a ecranului care zic unele studii inhiba secretia de melatonina, iar asta e responsabil de reglarea ritmului circadian, practic organismult au nu se pregateste de somn deci asta d eface sa nu ai un somn odihnitor.

2. Simplul fapt ca te uiti pe social media creeaza anumite afecte care iti schimba functiile vitale, daca vezi ceva ce te entuziasmeaza e posibil sa iti sara cu totul starea de somn.

Primul lucru pe care il poti face este sa activezi filtrul de lumina albastra la telefon, unele il au din setari, la altele iei o aplicatia din play sau app store. Asta va rezolva partea cu lunima.

La punctul 2 trebuie sa vezi ce materiale consumi seara, poate mai putin social media si mai multe stiri sau ceva clipuri educationale.