| BosonHiggs a întrebat:

TPU, am un frate handicapat grad 2 accentuat mintal cu acte și a făcut un abonament la Telecom. A luat un telefon plus tabletă. Treaba e următoarea: el nu prea poate achita facturile la data scadentă și trebuie să le achit eu. Știe cineva ce este de făcut în acest caz? Mulţumesc.

6 răspunsuri:
| MademoiselleCosmina a răspuns:

Le achiti tu, nu trebuie sa fie neaparat el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le poți plăti dta în locul lui.
Mai dorești și alte idei de ajutor?

| BosonHiggs explică (pentru sadrian46):

Și dacă nu i le plătesc eu, ce poate s-îi facă lui?

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru BosonHiggs):

Ori tu, ori altcineva, dar factura trebuie platita.
Daca prima luna nu plateste, poate plati a doua. Dar sa nu plateasca deloc, e grav.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru BosonHiggs):

Dacă nu le plătește deloc, pe ei nu îi interesează că e handicapat sau nu, asta nu îi acordă circumstanțe atenuante.
Îi aplică regumanentul contractului de furnizare a servicului respectiv, tăierea conexiunii, solicitare prin justtiție sau executor judecătoresc sau prin recuperator de daune a sumei datorate, poprirea prin bancă a sumei datorate, apoi interdicție la mai cere altă dată alt contract de la acea firmă.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu poate achita factura de ce a făcut abonament?