| puscahoreangaion a întrebat:

TPU
este adevarat ca in on sunt doua parti pozitiva si negativa?
eu sunt emotiv, daca in cazul unui pericol reusec sa-mi focalizez energia pozitiva spre a fugi spre pericol inseamna ca am curaj?

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este normal.

| vangaelis a răspuns:

Fuga de pericol este strict instinctual. Curajul inseamna sa-ti infrunti temerile

| BlueViP a răspuns:

Inseamna ca iti invingi frica

| LoLiPoP101 a răspuns:

Desigurwinking

| Criterion a răspuns:

Daca fugi spre pericol, e o problema. Nimeni nu fuge SPRE pericol.Toti insa vor sa fuga DE pericol, sa-l ocoleasca, sa-si salveze viata.
Cu atat mai mult cu cat esti emotiv, cred ca trebuie sa-ti focalizezi atentia ca sa fugi DE pericol. In manualul de supravietuire al lui Serban Derlogea se arata expres acest lucru. Manualul aici:
http://ro.scribd.com/doc/31174880/Serban-Derlogea-Manual-de-Supravietuire

In om exista instinctul de conservare, comun tuturor fiintelor de pe Terra.E si firesc sa fie asa.
In ce priveste partea negativa si partea pozitiva, aici e alta poveste.

| JohnZ a răspuns:

Logic ca asa este.Raul a aparut in urma Binelui, cum intunericul este ceea ce se intampla in absenta luminii.Da inseamna ca ai curaj, dar ai grija sa nu te arunci in foc degeaba laughing