| anonim_4396 a întrebat:

Tradararea,falsitatea,minciuna,ipocrizia sunt trasaturi genetice mostenite genetic de catre romani?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Acele trasaturi sunt trasaturi evolutioniste, au ajutat toate la supravietuire in trecut, de aia le avem, sunt mostenite de cand e lumea intr-o masura sau alta, unii nu le au, dar foarte multi le au

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu, sunt trăsături dobândite pe parcurs.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Si de unde le preiei nu tot de la alti oameni? Si inceputul unde a fost? In gene, primii de acolo le au apucaturile.
SIgur ca are si educatia rolul ei, insa in multe nu. Sunt multe care nu le poti controla, apar si gata.
De ex peste tot, daca vine o foamete, de ce nu impart mancarea cu vecinu cum impart cu copilul? Nu e cum spui.
Am o paine, juma tu, juma eu, si aia e, murim amandoi, nu sa-ti dau in cap sa iau eu toata painea.

Tu nu ai vazut? Cum vine vreo calamitate ceva, razboi, foamete, cum iese toata educatia din ei? Chestia asta de unde vine? Nu din gene?
De ce nu suntem uniti, sa impartim ce avem si aia e, asa ar trebui.
Educatia e asa zis-a, real oamenii sunt oameni multi din ei de frica legii.
Ia desfiinteaza tu politia intr-un stat, si sa se stie ca nu mai revine, sa vezi ce se intampla? In orice tara vrei tu.