| anonim_4396 a întrebat:

Tu încurajezi rasismul?

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In ce priveste rasismul, precum si credinta religioasa, cel mai mult m-a incantat o poza care infatisa doua ghivece cu flori.

Si autorul aborda o situatie in care floarea din primul ghiveci se lauda celeilalte cum ca e superioara pentru ca s-ar fi nascut in acel ghiveci si nu in celalalt.

Nu esti superior pentru un lucru care nu a depins de tine.

Spui ca urasti tiganii. Puteai oricand sa te fi nascut tigan. La fel cu orice etnie.

In ce priveste religiile, acelasi lucru. Promovezi o religie in detrimentul altora pentru ca te-ai nascut intr-un anumit context spatial si temporal.

Eu unul consider ca e mult mai important sa analizezi fiecare credinta in parte, fie ea de sorginte religioasa sau nu si sa iti stabilesti un set de credinte propriu.

Altfel, vei fi ca o frunza in bataia vantului.

Asculta, analizeaza si alege acele lucruri cu care esti de acord in adancul sufletului tau.

Nu adopti altceva decat atunci cand esti convins cu adevarat ca alegerea ta e intemeiata si ai argumente cu care sa sustii asta, chit ca e posibil ca acele argumente sa iti fie combatute mai apoi.

Nu e pacat sa realizezi ca ai gresit. Pacat e sa nu fie nimic in viata ta care sa merite sustinerea ta totala.

Antipatii mereu vor fi. Nimeni nu poate placea tuturor.

In ce ma priveste pe mine rasismul ia forma unei pareri de rau.

Mi-ar fi placut sa fim la un alt nivel al constiintei.

Societatea e cea care da voie rasismului sa existe.

Nu incurajez rasismul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu incurajez rasismul.Chiar daca orice om are la un momentat antipatii etnice rasismul nu are ce cauta in secolul 21. Toti oamenii sunt egali, indiferent de sex, culoare, etnie, religie etc.
Rasismul trebuie pedepsit 100%.

| Mihaela1964 a răspuns:

Declar ca nu-s rasista, dar antipatii etnice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Dar nu-l încurajez fiindcă aş avea ceva cu negrii, ci pentru că mă enervează albii care latră ca nişte idioţi lozinca " NU rasismului ".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| MaskOfSanity a răspuns:

Depinde de situaţie.De obicei, încurajez rasismul doar către cei ce merită discriminaţi.