| Antonica a întrebat:

Un proeten de-al meu a scris : Azi 9 iulie cu cerul senin de un albastru deschis si soarele arzator,toti copii din sat stateau in casele lor la racoare,dar numai Andrei,Claudia,Gabriela, Vlad, Cristi si Mihai erau intr-un loc pe care l-au descoperit ei cand nu aveau ce face.Era asa frumos era un loc unde erau multi copaci si puteai sa vezi cum curg razele de lumina printre ramurelele lor,o atmosfera linistitoare.Dar puteau ei sa se bucure de frumusetea naturii,raspunsul este nu,imediat s-au apucat de construirea unei fortarete din crengute de stejar,daca te uitai la ei a fost prima oara cand s-au inteles binisor.S-au dus sa caute mai multe crengute dar s-au grupat doi cate doi : Claudia cu Gabriela, Vlad cu Andrei,si cristi cu mihai.Dar lui Vlad numai de cautat crengute nu-I ardea a
Cristi Dascultu: asa ca pus pe sotii s-a strecurat prin tufisuri si a inceput sa scoata sunete bizare,normal ca nu numai fetele s-au speriat cat si baietii,Andrei era stupefiat nu stia incotro s-o ia si pe la colt a dat nas-in-nas cu Mihai,si au cazut amandoi in fund iar Andrei ii spune lui Mihai :
Cristi Dascultu: - Noroc ca esti tu Mihai ca am crezut ca era vreun monstru.
- Bine,hai sa le cautam si pe fete. spuse Mihai
Dar Gabriela nu a stat deloc pe ganduri si a tras concluzia ca Vlad este,dar ce,nu avea dreptate?
Si dintr-o data il zareste pe Vlad si-l trage la raspundere:
- Vlad,lasa ca vezi tu!
Cristi Dascultu: Si Gabriela l-a fugarit pe Vlad pana la locul unde construiau fortareata,si subtila cum e ea,s-a dus pe la spatele lui si l-a prins de mana si a inceput sa-l traga de par.Dar la cat de copilaros este Vlad a inceput sa tipe si aceasta i-a dat drumul dar sa vezi,dupa aceea i-a spus:
- Ha ha,te-am pacalit! si a luat-o la goanna
- Lasa ca-ti arat eu,netrebnicule! I-a spus Gabriela.
Dar noroc ca acolo era Claudia sora mai mare a lui Vlad si a inceput sa-I tina morala.
Cristi Dascultu: Dar cristi a tipat la toti sa inceteze si sa reporneasca lucrarile la fortareata, zis si facut, s-au apucat sa construiasca podeaua si peretii sa lege crencutele intre ele.
Si au muncit asa in canicula aceea pana pe la ora 17:00 cand incepu sa se intunece asa ca si-au
Cristi Dascultu: lasat treburile si s-au dus acasa, unde ii astepta mancarea pe masa pe fiecare.
Si cand au ajuns in fata casei Gabrielei aceasta le-a zis celorlalti ca maine sa se intalneasca pe ulita satului sa porneasca spre locul unde sa continue sa construiasca fortareata.
Acestia au fost de acord si s-au dus acasa sa se odihneasca.

si vrea sa va stie parerea, deci?

2 răspunsuri:
| SongokuJR a răspuns:

Atata pologhie, nici nu am citit-o pe toata dar care e scopu acestei intrebari?straight face

| Antonica explică:

Ce parere aveti?