| anonim_4396 a întrebat:

Un scenariu fictiv.
Un bărbat tânăr, simpatic, cu bani și relații, se îndrăgostește (de adevărat) de o fată simplă (majoră) dar frumoasă și inteligentă, mai tânără cu câțiva ani decât el.
El are o afacere în străinătate și îi propune ei să plece cu el, promițându-i o viață mai bună și că se va căsători cu ea.
Ea dorește plecarea voluntară, deoarece trăiește într-un oraș mic, sărac, și fără posibilități de avansare, alături de niște părinți ignoranți și vrea să o ia de la zero, să facă o tranziție radicală.
El nu e un traficant sau loverboy, ci are gânduri serioase, vrea să investească în ea și să o ia de nevastă, s-o ajute să avanseze dar ii respectă și decizia de a nu anunța pe nimeni.
Părinții ei nu știu de existența lui, el o intruiește pas cu pas cum să șteargă orice dovadă a conversațiilor din calculator și alte cele.
El o ajută să treacă granița, făcându-i acte false.
Odată ajunși acolo, el o cazează acasă la el (locuiește singur) și îi dă un set de reguli și măsuri pe care ea trebuie să le urmeze pentru a se dezvolta ei intelectuală, emoțională cât și profesională.
Părinții o dau dispărută, ea își face o carieră în țara străină, se căsătorește cu bărbatul afacerist și niciodată nu mai ia legătura cu părinții ei.

Acum întrebările:
1. Ați putea spune despre ea că a acționat în mod egoist, dat fiind că și-a părăsit familia, chiar dacă era majoră?
2. Pe el, cel care a ajutat-o, l-ați considera un om cu adevărat bun sau bunătatea lui e discutabilă?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

1.#O asemenea fată cu siguranță nu e înțeleaptă, cu atât mai puțin inteligentă. Indiferent de relația pe care o ai cu părinții, chiar dacă nu spunea unde anume pleacă, sau alte detalii, dar putea doar atât să anunțe să știe că pleacă să își croiască propriul drum în viață.
2. #Bărbatul pe care l-ai descris e un profitor, un prefăcut, însă cum fata este "inteligentă", aceasta îl vede ca pe un citez "om cu adevărat bun".

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

1. Că și-a părăsit familia, nu. Are dreptul să-și facă viața cum vrea ea.
Că a plecat fără să spună, fără să-i pese de răul pe care îl face părinților care au crescut-o, e ilogic și aberant. Mai ales că e fără nici o justificare. E majoră.
De ce n-ar fi putut pleca, ca un om normal, fără să recurgă la acte false (care i-ar pune pe amândoi în pericol)?
O acțiune aberantă, nejustificată.

2. Pe el, cel care a ajutat-o și a fost de acord cu o asemenea prostie imensă și cu fuga și cu actele false, iartă-mă, dar nu-l pot suspecta de nici un strop de inteligență.

| Emma30555 a răspuns:

1. Consider ca si a facut parintii sa sufere. Daca nu ti pasa de proprii parinti atunci nu i va pasa niciodata de nimeni. Doar daca parintii nu i au facut rau imens altfel nu ai cum sa nu ai mila de niste oameni saraci, chiar si ignoranti dar care si ar da viata pentru copilul lor.
2. El a facut ce a dorit ea, nu reuese daca e bun sau nu doar din aceste informatii. Putea sa o ajute su altfel. Chestia cu regulile impuse nu mi se par ok, si daca ea nu respecta regulile lui ce ar face? Parere personala. Nu exista fat frumos pe cal alb. Nici un barbat nu ar face toate astea. O fata nu ar trebui sa depinda atat de mult de un barbat, aproape necunoscut. Daca ea fuge cu el,, si dispare pur si simplu baiatul ala devine un fel de stapan de care ea depinde 100/100, ea nu mai are nici un control. De regula un barbat foarte bun nu se va simti confortabil in aceasta situatie

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Ai spus că e inteligentă, o fată inteligentă nu ar pleca niciodată cu un străin care se poartă așa cu ea și-i cere să șteargă dovezile. Și clar ar vorbi cu părinții despre toată treaba.
În plus ce țară e aia că trebuie să treacă granița cu acte false și cum se va descurca în țara aia străină fără acte.
Astfel dacă vreodată va avea o problemă cum se va întoarce înapoi cum i se vor respecta drepturile care i se cuvin cum va face o carieră?
Oamenii vor să aibă liberul arbitru și să nu fie constrânși cu privire la viitorul lor însă tipul îi dictează fiecare mișcare, fiecare gest. Dacă a făcut toate astea ea a ajuns o sclavă depinzând de el fiind nevoită să asculte întru totul de el.
Spui că nu este loverboy dar chiar asta e pentru că un loverboy atrage o fată pentru un folos personal oricare ar fi acela, el vrând să aibă mereu controlul.
Povestea ta nu se leagă de loc spui că ea e inteligent dar acțiunile ei nu sunt, spui despre el că nu e loverboy și traficat dar acțiunile lui arată că chiar este loverboy și traficant dim moment ce o trece cu acte false lucru făcut de traficanți sub promisiunea unei veți bune făcut de loverboy.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Vrajeli, e pește. Și ea nu e deloc inteligenta daca pleacă în altă țară cu un bărbat care se poarta atât de dubios. Pe ce te bazezi când faci portretele astea? laughing Notele de la școala nu te fac inteligent. Acțiunile da. Aici avem doi prosti. Daca pleci și totuși anunți, care e problema? Oricum nu te poate găsi nimeni. Sa nu mai zic că e majora. Acte false laughing))) mă sting, ce film prost.