| gabrielutzu a întrebat:

Un scurt comentariu vizavi de plecarile unora de pe TPU.
Mi se pare penibil sa tot ameninti cu plecarea, retragerea si mai stiu eu ce.
Daca vrei sa pleci pleaca si gata, eu cand o sa plec pur si simplu o sa se vada ca nu mai apar si atat.Nu o sa trambitez in toate partile si directiile ca plec ca sa-mi planga unu si altu de mila. Mi se pare ca seamana cu o inmormantare tiganeasca, de prost gust, in care toti cei prezenti se jeluiesc si se tanguie aiurea ceea ce cred ca e total penibil. Vrei sa pleci, pleaca si gata, si nu ma refer la cineva anume ci in general, chiar si la mine.Scurt.
Cat despre Robert, Anna si ceilanti pe care unii dintr-e voi ii blamati, pana acum dialogul meu cu ei a fost minim, nici macar nu ii am in lista de prieteni, pentru ca eu sunt foarte selectiv in privinta asta. Dar asta nu inmseamna ca ii acuz de ceva asa degeaba, ca am ceva cu ei, si ca ma leg aiurea de viata lor numai asa ca sa ma aflu in treaba.Adevarul este ca pe Robert voi l-at provocat de la bun inceput si acum tot voi il acuzati.Gresit.
Daca nu va place ce scrie, fratilor, nu-i raspundeti la intrebari, ce-i asa de greu? Evitati-va si gata! Cine cauta cearta si provoaca pe altii sa plece.
Este loc pentru fiecare sa scrie ce si cum vrea fara sa deranjeze pe altii.

Răspuns Câştigător
| Dl.Inginer a răspuns:

Aceeasi parere o am si eu Gabrielutu, te sustin! Mi se pare penibil cand unii afirma: vaii, ce-o sa facem, o sa ramanem singuri, pleaca toti! sunt peste 9000 de useri, din astia cel putin 1000 sunt activi, asa ca nu e cazul sa ne plangem. Iar daca vrei sa pleci, foarte bine, lasi id-ul celor cu care vrei sa vorbesti, sa tii legatura, nu-l lasi la vedere. E de prost gust.Nu vreau sa mai zic ca de Anna se iau fara ca s-o cunoasca, si daca pana acum cecilia zicea ca nu are absolut nimic cu ea, acum si-a dat arama pe fata.

20 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu consider ca X sau Y ameninta cu plecarea ci pur si simplu anunta ceilalti useri ca vor sa se retraga din anumite motive, obiective sau subiective.Consider ca procedeaza asa din respect fata de userii cu care au colaborat in aceasta perioada.

| lia a răspuns:

Din cauza acestei atitudini au preferat sa se retraga de pe site!
Daca simt nevoia sa spuna un ultim cuvant inainte de plecare, foarte bine! Exista libertate ....sau nu?

Janina
| Janina a răspuns:

Iti spun eu ceva... ei anunta plecare deoarece vor sa arate unde s-a ajuns pe TPU... ori e dreptate ori ne batem joc unul de celalat.
unii sunt sanctionati iar altii devin cei bai buni in toate.
hai sa fim seriosi!

| Bishop a răspuns:

Sunt total de acord cu tine...se face prea mult balamuc ca s-au gasit unii sa plece. Si se creaza certuri din nimic! Eu una nu am nimic cu acei Anna, Robert, Emil, NoGod, Monny etc. mi se par chiar de treaba! (ca si majoritatea de aici). S-au gasit cativa destepti care sa ii judece...si din cauza lor unii pleaca (si unii dintre ei fac si mare caz ca pleaca, de parca s-ar sfarsi TPU fara ei)

regis
| regis a răspuns:

Daca tu o sa pleci fara trambite e problema ta. Altii aleg sa isi expuna motivele pentru care pleaca si asa cum spui singur, daca nu iti place ce scrie unul din ei, nu raspunzi la intrebari si gata.

| alexam a răspuns:

Bravo! adica applause

| kh1ss a răspuns:

Corect. Nici mie nu mi se pare corect, adica ma rog, nu stiu... dar nu vad rostul " intrebarilor " de gen: " asta e ultima mea zii pe TPU, sau asta va fi ultima mea intrebare" daca pleci... pleaca... site`ul o sa continue si fara tine, parerea mea este ca, acei care posteaza intrebari de genul asteapta rugaminti si raspunsuri cu: da te rog nu pleca... o sa iti simtim lipsa, ei bine dragii mei, va inselati, nu va simtim lipsa, ai plecat tu, vine altu, viata continua si fara voi... nu am nimic cu nimeni, nu m-am certat cu nimeni de pe site, nu am favorizat pe nimeni, dar chiar ma deranjeaza " disperarea" unora, adica... ok... au plecat, asa si? ce vreti sa tinem moment de reculegere? move on. [Imi cer scuze daca raspunsul meu ii deranjeaza pe unii.]

| gabrielutzu explică:

Dragilor, pe sait ca si in viata...
Uni pleaca altii vin, unii mor, altii se nasc.
orice inceput are si un sfarsit, asa cum si orice sfarsit are un nou inceput.Simplu ca buna ziua.
tanguielile insa nu-mi fac placere...

| gabrielutzu explică:

Multumesc pentru aprecieri.

| zamfira a răspuns:

Foarte frumos ai scris, Gabrielutzu. Nu este cazul sa dramatizam cu atatea mesaje puse ca intrebari. Oare se gandeste cineva si la noii veniti pe site, oameni care intra pentru prima data si citesc toate aceste mesaje de ex "este ultima data cand scriu, plec, nu mai vreau, sunteti naspa" etc etc. Oare se gandeste cineva la ceilalti oameni de pe TPU care nu au facut parte din conflicte si care sunt agasati cu aceste mesaje dramatizante?

| valsulnorilor a răspuns:

Ciao! Plec! Plec! Plec!(Sa dorm ca am fost de sereviciu asta noapte)

| catalinten a răspuns:

@gabrielutzu Jos palaria pentru atitudine.

| Lory_2572 a răspuns:

Imi place mult ceea ce ai scris si sunt de acord cu tine, insa nu trebuie blamat nimeni, cred ca ar fi mai aiurea sa paraseasca site-ul fara sa anunte si doar sa 'dispara din peisaj'. Asta numai daca nu se continua cu acelasi subiect. Sper ca n-am suparat pe nimeni...

| carmenzo a răspuns:

BRAVO! Trebuie sa existe cinava ca tine aici sa ne trezimhappyImi place atutudinea ta! Eu nu sunt aici de multa vreme si nici nu intru foarte des sa va cunosc dar imi place cum gandesti.Aici sunt oameni de toate categoriile posibile cred deci e inevitabil ca unuia sa nu ii placa de altul si tot asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De acord cu tine, dar nu toți înțelegem mesajele la fel!
Dacă am fii la fel toți, unde am ajunge oare?
O persoană este calmă, alta este recalcitrantă, uni sunt deștepți, alți inventivi și tot așa.
Asta este lumea.
Nu suntem egali uni cu alți.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comentariu inlaturat de autor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comentariu inlaturat de autor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint oameni cu foarte mult bun simt. S-au considerat mereu ca facind parte din comunitate. Tu pleci sau vii in casa unde locuiti mai multi fara sa saluti macar? Pleci asa ca dintr-o casa pustie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum spuneam si mi-ati dat dreptate chiar punindu-mi stupid.Am amintit doar de citiva oameni cu bun simt si impartiali si voi na-ti fost de acord nu ca n-am dreptate ci doar pentru ca nu sint de aceeasi parte a baricadei. Ei aveau ceva de oferit in detrimentul vostru care in afara de birfa nu mai aveti nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am ceva de invatat de la cineva as prefera sa stau pe linga persoana acea chiar fara sa fiu primit decit sa fiu primit cu bratele deschise de cineva care n-are nimic de oferit