| RAY a întrebat:

Unde invata bunele maniere un copil in Romania? unde invata cum sa se comporte civilizat? nu vorbesc de familie ca poate avea parinti plecati dincolo sau care muncesc mult, cum isi dezvolta el personalitatea?

Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Mediul in care creste si se devolta, oamenii care il inconjoara, fie ei din familie sau cadre didactice.
Doar mediul in care traieste il dezvolta, mai ales la varste fragede.
Personalitatea la fel, se dezvolta si se contureaza mai tarziu, in functie de ceva aspecte mostenite de la parinti+mediul care il inconjoara

48 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Foarte simplu, caracterul face totul.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Si cum se dezvolta? de unde invata acel copil bunele maniere? de la tv? de pe net? din jurul lui?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Se poate conforma societatii, in cele mai multe cazuri.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Suntem produsul societati in care traim

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Oamenii joaca un rol important in personalitatea ta, daca dai de oameni corecti, buni, tu vei fii ca ei sau asemanator lor, dar daca dai de j3guri, vei face pe atat posibil incat sa fii si tu la fel cu ceilalti.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e, vezi balena albastra, Exista diferente de civilizatie asimiliata in functie de regiune in Romania? ce spui

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Poate ca exista o etajare a civilizatiei in functie de regiunea din Romania, chit ca aici e destul de discutabil.
Balena albastra... o adunatura de prosti!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Dar totusi domnule ai si tu o experiența de viata deci banuiesc ca sti ceea ce afirmi, poate ca asa e, dar nu in toate cazurile desigur, apropo stai in ardeal? vara asta merg in ardeal

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu are releventa unde locuiesc eu, nu stau in Ardeal, insa am tot respectul pentru oamenii de acolo, au o cultura mare de tot.
Uite,, aici am putea spune ca oamenii din Ardeal au o civilizatie mai mare fata de cei care stau in oras 'periferice'

| RAY explică (pentru Drimmero):

Imi place ca esti misterios, daca as fi fata ti-as da numarul meu pentru asta sa stii, sigur as admira barbati asa misteriosi ca tine, ai dreptate

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Merg pe principiul ca lumea sa nu stie cine sunt,, sa nu dau prea multe detalii si sa nu dau din casa, orice faci, oriunde mergi si cu oricine vorbesti e bine sa pastrezi un gram de mister, nu e bine sa dai totul pe tava

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e, esti o persoana mai antisociala, timida

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Bwhahahahaha,, nu au treaba astea, nu sunt asa, de fel sunt sociabil, doar ca oamenii din jur te fac sa nu ai incredere in ei.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Acuma serios daca as fi fata miai spune unde stai? sa ne vedem sa bem o bere? poate si mai mult depinde de cat de mult ma imbat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ce dement esti)))))))))

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ce as mai face cu tine daca as fi fata as scoate tot misterul din tine

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Deja o dam in altele... deviem de la subiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Luati/va naiba o camera rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma retrag din conversatia asta, deja a luat-o pe aratura,, prea mult pentru mine))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

laughing

| RAY explică (pentru Drimmero):

Tea intimidat fata din mine, noapte buna puisor sa ma visezi bine

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

laughing Wow, Ray! Ai de gând să faci o schimbare in orientarea sexuala?

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nici vorba, daca as fi fata as fi misandra

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Dar pentru Drimmero ai face o excepție. Nu o mai da la întors.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nici vorba nici dacă era frumos, nu simt nimic fata de un barbat frumos, ti-am spus daca eram fata uram bărbați, nu fac nici o exeptie viata e scurta golden

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Și eu sunt misandra cam full time, dar mai iau și pauze din când în când.

Tocmai l ai făcut urat?laughing)

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Pentru ala ar face multe asa!
Combatantul misandrelor si feministelor/

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Eu vorbeam despre tine când i am pus întrebarea. doar nu vorbești despre tine la persoana a treia.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Dar ce are? Iti zic eu,, Ray era una materialista si cauta un 'baiat de cartier')))))

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Raya. laughing)) Timidă, drăguță, dar atrasă in secret de bad boys cu bani.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Tiparul ciudatelor din romanele de dragoste)))))).
Descrierea unei adolescente pe la 15-16 ani, perfecta descrierea

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nu fi rea golden, nu stiu cum arata real poate ca e frumos

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nu as sta cu un baiat pentru banii lui

| T0T a răspuns:

Păi atunci e vina părinților că nu au fost alături de ei iar să știi că acei copii suferă și mulți nu se vor comporta corespunzător. Cu educația ar mai trebui să se ocupe sistemul educațional.

| anonimg a răspuns:

Cartile il mai ajuta.
Dar daca nu a avut pe cineva care sa ii deschida apetitul pentru citit, atunci nici acestea nu il vor putea ajuta.

Mai este biserica, unde poate socializa cu oamenii. Dar daca nu a fost cineva care sa il educa sa gaseasca placere pentru biserica, atunci nici aceasta nu il va putea ajuta.

Mai este scoala, profesorii.
Dar daca nu a fost cineva care sa ii trezeasca placerea pentru invatat, pentru mersul la scoala, atunci nici scoala sau profesorii nu il mai poate ajuta.

La urma cand creste mare, mai este nevasta si copii.
Dar daca nu a fost cineva sa il educe mai inainte, ca sa gaseasca placere sa stea acasa cu nevasta si cu copii si sa nu piarda vremea cu prietenii sau in cluburi sau la bautura sau cu alte femei, atunci nici nevasta si nici copii nu ii sunt de folos.

Nepotii ar mai fi aceia care l-ar mai putea ajuta cand va imbatrani.
Dar daca el nu a avut rabdare pana acum, nu va avea rabdare nici cu cei mici.
Asa ca in felul acesta va intra in mormant.

| Sn4k3 a răspuns:

Singuri, parinti, prieteni, chiar si filme si nu numai. Sunt foarte multi factori.

| GoldenZenith a răspuns:

Acasă învață prima data. Apoi, cu cat crește cred ca devine o chestie de anturaj și autoeducare.

| AC4S4 a răspuns:

Acasa ar trebui sa invete. Stii si tu expresia "cei 7 ani de acasa".
Daca parintii sunt plecati, cu cineva tot trebuie sa stea (de obicei bunicii).
In clasele primare ar trebui sa se invete despre bunele maniere, sincer nu strica.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Ai dreptate, dar nikul tau ce inseamna de fapt?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Acasa... dar nu era disponibil, deci am pus cu cifrelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vazand ce se petrece in jurul lui si analizand tot ce se intampla. Asta face diferenta dintre bun si rau. Daca tot nu vrei sa iei in calcul parintii. Chiar daca uneori sunt copiii care fac opusul parintilor lor. Adica nu fac ceea ce vad sau sunt invatati.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci fac opusul a ceea ce sunt invatati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu asta am facut. Am fost invatat alfel fata de unul din parinti, am vazut chestii care copiii nu trebuie sa le vada sau simta pe pielea lor dar am facut contrariul si am dus-o bine pana acum. Totul e in gandire.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si eu incerc sa invat ce e mai bine de la cei din jurul meu, incerc sa invat din propile mele greseli si a celor din jur, unde stai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Londra.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In ce oras ai copilarit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Constanta. La mare.

| CristinaCMH a răspuns:

La gradinita ar fi trebuit, dar in Romania mai greu. Pacat.