| cryssti_8138 a întrebat:

Unde se gasesc trufe si pe ce specii de copaci?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stejar, plop, alun, gorun, dar nu pe copac ci pe radacinile lui, prin micorize, la adancimea de 10-4o cm. Pentru mai multe iti pot trimite cartea TRUFE o afacere pe termen lung, autor Ioana Tudor la 19 lei, cu imagini color. tel. 0745420536

| IoanaTudor a răspuns:

Trufele-ciuperci, cresc pe micorize cu radacinile unor specii de copaci precum stejar, gorun, cedru, plop, alun, la adancimea de 10-40 cm. In perioada de maturitate emit o aroma care poate fi descoperita cu ajutorul cainilor dresati. pentru mai multe pot sa-ti expediez cartea : trufe o afacere pe termen lung, 19 lei, cu imagini color. tel. 0745420536