| DeeaDiDi123 a întrebat:

Unui prieten i s-a spart contul de Facebook.
Ne-a arătat poze pe mail ca i se schimbase numărul de telefon și adresa de mail.
Era număr de telefon cu prefix de Indonezia și adresa de mail se termina în.ru
Cam cum ar fi putut să i se spargă adresa de mail?

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Daca i-a gasit parola, poate avea aceeasi parola si la email

| scp3008 a răspuns:

Foarte simplu, se numeste "phishing". -adica la un moment dat prietenul tau si-a introdus adresa si parola pe o pagina clonata al unei retele de socializare (mail, Facebook etc).
Este extrem de simplu de facut, si de obicei antivirusurile nu detecteaza asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce interesanttt. Sunt multe motive, unde sa incep eu. Putea sa-i afle parola prin multe moduri, daca foloseste aplicatii "stranii" (strange) pe telefon sau calculatorul pe care se logheaza, este posibil sa fi avut vreun key logger, si pe Facebook exista astfel de applicatii care iti "acceseaza contul". Depinde si ce cont avea, ca uneori pot fi chiar moderatorii la site care strica contul. Este posibil si ca acele "date" nr de telefon si mail, sa fi fost puse "la misto", le-a schimbat ca sa nu-si poata accesa/recupera contul. Daca s-a logat (pe contul de Facebook)de pe telefon si cineva l-a spionat, de exemplu vreun vecin care nu stiu cum reuseste dar a facut asta si batut mult joc, am patit faza cu "rusii mi-au furat contul" (iar eu nu descarc nimic "ciudat"). Si la faza cu adresa de mail, poate a schimbat mail folosit la contul de Facebook, nu i-a furat si contul de mail. Iar cu telefonul din indonesia, in tara aia e inregistrat nr, poate a pus un mail "nou" care apartine de o companie ruseasca. Cand iti faci un mail, nu iti pune automat terminatia ".ro" ca sa arate ca tu esti roman din Romania, nu functioneaza asa.