| xAkira a întrebat:

Urgent... cum se afla inaltimea in triunghiul dreptunghic? Funda love struck

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Depinde ce ti se da in triunghi. Poti sa zici si ca inaltimea la patrat (la puterea a doua) este egal cu produsul segmentelor determinate de ea pe ipotenuza. Sau poti sa zici si ca este produsul dintre o cateta si sinusul unghiului dintre cateta respectiva si ipotenuza.

3 răspunsuri:
| allllexaaaa a răspuns:

H= AB ori BC(baza fiind AC) inlocuiesti si il afli pe h

| rutanklan a răspuns:

Inaltimea, ma gandesc ca te referi la bisectoare, adica la acel segment de dreapta care porneste din unghiul dreptunghic si este proiectat perpendicular pe ipotenuza. Intr-un triunghi dreptunghic bisectoarea are lungimea egala cu : Cateta x cateta pe ipotenuza. Adica a1, a2 sunt catetele. b este ipotenuza. h=a1xa2/b

| sabin89 a răspuns (pentru rutanklan):

Aia nu e bisectoare, amice. E inaltime, asa cum bine a zis in enuntul intrebarii.