| DaFrateEuSunt a întrebat:

V-as ruga frumos sa cititi descrierea celei mai mari probleme a mea actuala: vreau sa fac facultatea de constructii - inginerie civila. M-am informat de pe internet in legatura cu toate din Romania si am constatat ca sunt doar doua universitati unde as putea merge pentru ca am luat in seama factorii urmatori: nivelul facultatii, al meu si cel distantei pe care o deplasez intre casa si orasul in care se afla facultatea (pentru ca unde locuiesc eu nu exista decat cateva licee): Universitatea Politehnica din Timisoara si Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca.
Acum nu stiu care din ea este mai buna si tare as vrea sa stiu. As ruga cititorii care au de gand sa raspunda cu argumente potrivite si concrete.

O alta problema secundara, dar nu atat de mare, este urmatoarea: dupa ce fac facultatea in Romania, m-am decis sa fac masteratul in alta tara. Variante: Olanda, Germania, Elvetia. Care din acestea ar fi cea mai avantajoasa nu numai din punct de vedere al educatiei, dar si din cel al bugetului (adica cat mi-ar trebui mie, a nu se confunda cu economia tarii), tehnologiei, criminalitatii? Nu e musai sa imi dati raspunsuri si pentru a doua problema pentru ca deja v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde pentru prima problema.

Multumesc pentru timpul acordat citirii!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca. Germania.

| toniela a răspuns:

Germania
si am un articol care te-ar putea ajuta sa vezi cum poti ajunge sa fi student in Germania
https://invatagermana.ro/studii-in-germania-ghid-complet/