| anonim_4396 a întrebat:

V-ati gandit vreodata ce e viata asta? Care e scopul ei? Pentru ce traim?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Da, mi-am pus intrebarea asta de foarte multe ori.Scopul nostru pe acest pamant este sfintirea noastra, pregatirea pentru o alta viata.Am fost creati pentru placerea Lui Dumnezeu, ca sa se bucure de noi.

41 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Viata este o calatorie, in care tu iti alegi destinatia. Exista si dealuri pe care urci cu dificultate dar exista si coborasuri...in care vantul iti bate in par; Exista rascruci de drumuri unde vei alege drumul cel care te duce pe ocolite la destinatie dar exista si drumuri pe care vei pasi fara dificultate. Important este ca tu sa iti stabilesti destinatia ca sa nu iti fie dificil sa ajungi la ea.
Scopul este ca sa invatam din greseli si pe cat posibil sa nu le repetam, sa reusim sa evoluam, sa fim mai buni si sa alegem ceea ce este bine pentru noi si pentru cei din jurul nostru. happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@ Anna: pregatirea pentru o alta viata care sa aiba loc prin sfintirea noastra? Scuza-ma ca te intreb, eu am o problema psihica, dar cei care comit genociduri, violuri etc cum anume se sfintesc? Mie imi scapa ideea... O alta viata? http://www.youtube.com/watch?v=yNMxiKbgDJU

@pupikmik Nihilista mik, ce te impiedica sa pui o lama pe vena si sa tragi?

Pentru ce traiesc? Pentru mine. Pentru fericirea mea. Pentru implinirea mea. Aici e Raiul meu si va f** daca vreti sa imi distrugeti armonia mea!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@ Anna nu am eu treaba cu ei, au ei treaba cu mine si sunt cam la orice colt! Incearca stirile, ziarele etc! Tu chiar crezi in chin vesnic? Si de cine e produs acest chin vesnic? De Dumnezeu? Care Dumnezeu? Cum se poate Dumnezeu razbuna cand el reprezinta Iubirea? Sau Dumnezeul tau e un farsor, un ipocrit, meschin si care nu da sanse oamenilor sa se indrepte? Spune-mi si mie, daca in seara asta ai fi violata, vei gasi puterea lui Dumnezeu in inima ta sa il ierti pe ala, sau vei gasi puterea sa ii iei gatul? Vreau raspuns ASAP, ca eu sunt cam dobitoaca de felul meu.

P. S: Tine in vedere faptul ca Dumnezeul tau is just watching and enjoying the show!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@ Anna. Acesta va fi cel mai lung raspuns pe care il voi scrie vreodata pe TPU. In consecinta ar trebui sa te simti flatata.
Suntem de accord pana la un anumit nivel. Dumnezeu a creat lumea. Punct.
De aici, imi voi lua permisiunea de a presupune ca este crestin-ortodoxa avand in vedere ca esti pe un site romanesc, deci romanca; iar majoritatea romanilor au aceasta credinta.
In aceasta ipoteza, voi lua Biblia precum carte de capatai. Si dupa ce Dumnezeu a creat lumea, a mai creat El alea-alea, dupa care a trecut la Om.( Voi presupune, de asemenea, ca ai citit Biblia si nu vorbesti in necunostinta de cauza.) Astfel incat, in Geneza citez „Apoi, Dumnezeu a zis – Sa facem pe om dupa chipul NOSTRU (Nostru- daca e un singur Dumnezeu, de ce este folosit pluralul?), dupa asemanarea NOASTRA, el sa stapaneasca peste [...]Dumnezeu a facut pe om [...] parte barbateasca si parte femeiasca". Apoi vine povestea binecuvantarii, dupa care se precizeaza ca pe ambii i-a facut din tarana. Dupa care mai dai vreo cateva pagini din Biblie si vezi povestea arhicunoscuta cum ca femeia este facuta din coasta barbatului. Am si eu o intrebare pentru tine, pentru ca vad ca esti o sustinatoare inflacarata- voi evita termenul de fanatica-, deci ar trebui sa stii: vezi cumva vreo inconsistenta pe aici, ca eu vad o gramada. Mi le poti si mie elucida, avand in vedere ca ar trebui sa stii!

Mai departe, porunca lui Dumnezeu catre Adam este ca „poti manca dupa placere din orice pom din gradina, dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci caci in ziua in care vei manca vei muri negresit". Buuuun. Deci, daca ala e copacul binelui si raului, asta inseamna implicit ca Adam nu stie ce e bine si ce este rau. Deci, implicit nu stie nici ce inseamna placere sau durere, atunci: 1- de ce Dumnezeu spune ca poti manca dupa placere, 2-de ce Dumnezeu nu vrea sa cunoastem lumea pe care a creat-o si 3-Adam, precum nici Eva, nu au murit, ci au fost alungati din Rai; asta inseamna ca ceea ce consideram noi a fi viata, este de fapt moarte?

Maaaai departe, sar pe la Moise caruia Dumnezeu ii spune sa nu inchine altor zei si citez „pentru ca eu sunt un Dumnezeu GELOS". Asta o gasesti in EXOD. Tot in EXOD la 33.19 Eu ma indur de cine vrea sa ma indur si am mila de cine vreau sa am mila. Aici, ma scuzi, e doar judecata mea- si am dreptul la propria judecata in ciuda faptului ca imi votezi tu la greu raspunsurile stupide si nefolositoare (si btw asta spune multe despre caracterul tau-mie imi suna ca Dumnezeul TAU nu este drept; de fapt, cam face ce are El chef si nu se sinchiseste ca omori sau ii aduci sacrificii. Si ca tot am ajuns la sacrificii, in LEVITIC (1.14) citez cum se fac ofrandele aduse lui Dumnezeu „Daca darul adus de el Domnului, va fi o ardere de tot din pasari, sa-l aduca din turturele -e pretentios Dumnezeu, n-am ce spune!- Preotul sa aduca pasarea pe altar, sa-i despice capul cu unghia si s-o arda pe altar, iar sangele sa i se scurga pe un perete al altarului" Mi se pare mie sau asta e o practica sadica a unui Dumnezeu pe care tu il numesti milos, bland, iubitor si mai ales DREPT.

Si pentru ca tot am ajuns la chestiuni de dreptate, judecata, spune-mi si mie, avand in vedere ca tot stii poruncile lui Dumnezeu (btw, daca citesti placutele lui Moise, vei vedea ca sunt mai multe de 10) cum de nu le respecti? Adica, sincer dai dovada de foarte multa aroganta si mandrie, iar astea nu sunt placute Dumnezeului tau. De ce, daca nu iti place un raspuns care te ataca si te pune sa gandesti califici acel raspuns nefolositor sau stupid? Pentru ca nu iti deserveste reputatiei tale cosmopolite LOOK AT ME, LOOK AT ME?! Nu o lua personal si, mai ales, nu imi spune ca gresesc cand te calific astfel, dar asta reiese din numarul prietenilor care ii ai aici (195) si, implicit pe hi5 (1068 Prieteni). Daca imi spui ca esti o tipa cool si ca nu dai dovada de superficialitate, eu iti spun ca in Biblie ca trebuie intai sa vezi barna din ochiul propriu si apoi bara din ochiul celuilalt; in parere personala, avand in vedere faptul ca „Anna nu are nicio intrare în jurnal. Trimite-i lui Anna un mesaj şi roag-o să scrie prima intrare în jurnal - sau doar zi 'hi'!" spune despre tine ca nu ai mare lucru de spus, ci doar vii sa judeci si asta nu ii este placut lui Dumnezeu.
Mai la sfarsit am la tine un banc, inca o intrebare ca bonus si un sfat :
Intrebarea: Cum deosebesti binele de rau? (Pentru ca Iisus a spus ca „atunci cand veti face din doua, una, veti vedea Imparatia Cerurilor")
Sfatul: Citeste pilda semanatorului.
Bancul. Un tip il intreaba pe Dumnezeu:
-Doamne, ce inseamna pentru tine un milion de ani?
-O secunda.
-Si un milion de dolari?
-1 penny.
-Atunci, Doamne, imi dai si mie un penny?
-Asteapta o secunda!

Evident astept un raspuns bine argumentat si nu doar supozitii si ce crezi tu: pe de alta parte, daca stai sa te gandesti, pacatul este expresia libertatii. DACA gandesti.
p. S: Ca tot esti EXPERT TPU, stii cumva daca putem raporta la admin, membrii de ipocrizie?

Mersi mult!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@ Anna. Acesta va fi cel mai lung raspuns pe care il voi scrie vreodata pe TPU. In consecinta ar trebui sa te simti flatata.
Suntem de accord pana la un anumit nivel. Dumnezeu a creat lumea. Punct.
De aici, imi voi lua permisiunea de a presupune ca este crestin-ortodoxa avand in vedere ca esti pe un site romanesc, deci romanca; iar majoritatea romanilor au aceasta credinta.
In aceasta ipoteza, voi lua Biblia precum carte de capatai. Si dupa ce Dumnezeu a creat lumea, a mai creat El alea-alea, dupa care a trecut la Om.( Voi presupune, de asemenea, ca ai citit Biblia si nu vorbesti in necunostinta de cauza.) Astfel incat, in Geneza citez „Apoi, Dumnezeu a zis – Sa facem pe om dupa chipul NOSTRU (Nostru- daca e un singur Dumnezeu, de ce este folosit pluralul?), dupa asemanarea NOASTRA, el sa stapaneasca peste [...]Dumnezeu a facut pe om [...] parte barbateasca si parte femeiasca". Apoi vine povestea binecuvantarii, dupa care se precizeaza ca pe ambii i-a facut din tarana. Dupa care mai dai vreo cateva pagini din Biblie si vezi povestea arhicunoscuta cum ca femeia este facuta din coasta barbatului. Am si eu o intrebare pentru tine, pentru ca vad ca esti o sustinatoare inflacarata- voi evita termenul de fanatica-, deci ar trebui sa stii: vezi cumva vreo inconsistenta pe aici, ca eu vad o gramada. Mi le poti si mie elucida, avand in vedere ca ar trebui sa stii!

Mai departe, porunca lui Dumnezeu catre Adam este ca „poti manca dupa placere din orice pom din gradina, dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci caci in ziua in care vei manca vei muri negresit". Buuuun. Deci, daca ala e copacul binelui si raului, asta inseamna implicit ca Adam nu stie ce e bine si ce este rau. Deci, implicit nu stie nici ce inseamna placere sau durere, atunci: 1- de ce Dumnezeu spune ca poti manca dupa placere, 2-de ce Dumnezeu nu vrea sa cunoastem lumea pe care a creat-o si 3-Adam, precum nici Eva, nu au murit, ci au fost alungati din Rai; asta inseamna ca ceea ce consideram noi a fi viata, este de fapt moarte?

Maaaai departe, sar pe la Moise caruia Dumnezeu ii spune sa nu inchine altor zei si citez „pentru ca eu sunt un Dumnezeu GELOS". Asta o gasesti in EXOD. Tot in EXOD la 33.19 Eu ma indur de cine vrea sa ma indur si am mila de cine vreau sa am mila. Aici, ma scuzi, e doar judecata mea- si am dreptul la propria judecata in ciuda faptului ca imi votezi tu la greu raspunsurile stupide si nefolositoare (si btw asta spune multe despre caracterul tau-mie imi suna ca Dumnezeul TAU nu este drept; de fapt, cam face ce are El chef si nu se sinchiseste ca omori sau ii aduci sacrificii. Si ca tot am ajuns la sacrificii, in LEVITIC (1.14) citez cum se fac ofrandele aduse lui Dumnezeu „Daca darul adus de el Domnului, va fi o ardere de tot din pasari, sa-l aduca din turturele -e pretentios Dumnezeu, n-am ce spune!- Preotul sa aduca pasarea pe altar, sa-i despice capul cu unghia si s-o arda pe altar, iar sangele sa i se scurga pe un perete al altarului" Mi se pare mie sau asta e o practica sadica a unui Dumnezeu pe care tu il numesti milos, bland, iubitor si mai ales DREPT.

Si pentru ca tot am ajuns la chestiuni de dreptate, judecata, spune-mi si mie, avand in vedere ca tot stii poruncile lui Dumnezeu (btw, daca citesti placutele lui Moise, vei vedea ca sunt mai multe de 10) cum de nu le respecti? Adica, sincer dai dovada de foarte multa aroganta si mandrie, iar astea nu sunt placute Dumnezeului tau. De ce, daca nu iti place un raspuns care te ataca si te pune sa gandesti califici acel raspuns nefolositor sau stupid? Pentru ca nu iti deserveste reputatiei tale cosmopolite LOOK AT ME, LOOK AT ME?! Nu o lua personal si, mai ales, nu imi spune ca gresesc cand te calific astfel, dar asta reiese din numarul prietenilor care ii ai aici (195) si, implicit pe hi5 (1068 Prieteni). Daca imi spui ca esti o tipa cool si ca nu dai dovada de superficialitate, eu iti spun ca in Biblie ca trebuie intai sa vezi barna din ochiul propriu si apoi bara din ochiul celuilalt; in parere personala, avand in vedere faptul ca „Anna nu are nicio intrare în jurnal. Trimite-i lui Anna un mesaj şi roag-o să scrie prima intrare în jurnal - sau doar zi 'hi'!" spune despre tine ca nu ai mare lucru de spus, ci doar vii sa judeci si asta nu ii este placut lui Dumnezeu.
Mai la sfarsit am la tine un banc, inca o intrebare ca bonus si un sfat :
Intrebarea: Cum deosebesti binele de rau? (Pentru ca Iisus a spus ca „atunci cand veti face din doua, una, veti vedea Imparatia Cerurilor")
Sfatul: Citeste pilda semanatorului.
Bancul. Un tip il intreaba pe Dumnezeu:
-Doamne, ce inseamna pentru tine un milion de ani?
-O secunda.
-Si un milion de dolari?
-1 penny.
-Atunci, Doamne, imi dai si mie un penny?
-Asteapta o secunda!

Evident astept un raspuns bine argumentat si nu doar supozitii si ce crezi tu: pe de alta parte, daca stai sa te gandesti, pacatul este expresia libertatii. DACA gandesti.
p. S: Ca tot esti EXPERT TPU, stii cumva daca putem raporta la admin, membrii de ipocrizie?

Mersi mult!

Shin
| Shin a răspuns:

Ca sa-i faci viata mai frumoasa persoanei care o iubesti si care te iubeste si sa dai sansa unei noi vieti sa iubeasca la randul ei.
Shin o:-)

| inna a răspuns:

Traiesti sa lupti, sa suferi, sa iubestilaughing

| Parintele a răspuns:

Frumos scandal.si pentru ce? Ar fi de preferat ca religiosii sa-si revizuiasca putin gandirea.Vad ca si ingineru'hee hee s-a pocait.Anna exalta in delirul ei mistic ca de obicei si nu-si da sema ca viata este o intamplare. E placut sa traiesti si sa simti ca fiecare pas al omenirii te cuprinde intr-un joc numit evolutie. avem, datorita constitutiei noastre, un singur drum: inainte spre un viitor previzibil si care nu este predestinat. In toate acestea religiile si zeii vor fi in scurt timp uitati pentru ca nimic nu este vesnic...mai ales "filozofiile" infantile.

Anna
| Anna a răspuns:

@emil-chiar ma gandeam ca o sa ti se para amuzant.Sa se bucure de cinstea, respectul, admiratia pe care i-o dam, de toate lucrurile pe care le facem si care-I aduc satisfactie.
P. S: Nu poate sa zica omu' nimic ca trebuie sa-i rastalmacesti cuvintele si sa interpretezi dupa cum ai tu chef. Ah! laughing

Anna
| Anna a răspuns:

@Zbenguici-ce treaba ai tu cu violatorii, infractorii si altii? Fiecare isi vede de ograda lui. Cei despre care vorbesti isi vor primi "raspalta" intr-o viata viitoare(un chin vesnic), important este sa gandesti si sa judeci in dreptul tau.

Anna
| Anna a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea, astfel incat exista si lucruri bune si lucruri rele.Asa cum este pacat sa ucizi, sa furi, tot asa este pacat sa-l blamezi pe Dumnezeu.Imagineaza-ti ce fel de oameni ar exista daca Dumnezeu n-ar pedepsi raul. Ce s-ar intampla daca hitlerii acestei lumi, care-i asupresc pe oameni si ii ucid, n-ar trebui sa dea socoteala pentru pacatele lor si n-ar fi pedepsiti? Cu alte cuvinte, Dumnezeu judeca pacatul, pentru ca este drept, dar in acelasi timp Dumnezeu ne si iubeste. Dumnezeu nu este razbunator, dar este drept, ne-a lasat liberi, sa alegem dar ne-a promis ca vom suporta consecintele pacatelor noastre. Da, cred intr-un chin vesnic(iad), si mai cred ca acolo vor ajunge toti cei care l-au negat si au refuzat sa creada in El. E mai usor sa spui ca nu exista decat sa admiti ca esti pacatos si ca ai nevoie de iertare. Iadul este complimetul lui Dumnezeu pentru atei. Mi se pare foarte corect, de ce sa-i tina cu forta alaturi de El o vesnicie, daca ei nu-si doresc asta?

Anna
| Anna a răspuns:

@criticul-cu ce te-a mai jignit robert acum? Nu vezi ca te iei degeaba de el? N-ai alta treaba?
@emil-foarte urat vorbesti!
Ati fost amandoi raportati Ralucai!

| moonY a răspuns:

Zilnic.si ma distruge gandul ca voi muri fara sa aflu raspunsurile

| moonY a răspuns:

Chiar ma intrebam de ce nu mai votati in turma cu "stupid".asteptati momentul asta, sa provocati, sa vi se raspunda la provocare si sa aveti motiv de "instiintare".
credeam ca ati constientizat un lucru. dar m-am inselat

| dulshe a răspuns:

Uff numa de cate ori, ff multe ori(mai ales cand eram fffffff suparata)sadsadsadsad

pupimik
| pupimik a răspuns:

Traim pentru ca nu avem altceva mai bun de facut! big grinbig grin

| Mya a răspuns:

Pfff... te rog! x-( Imi amintesti de o profa din liceu, la filozofie! Ce teme ne mai dadea... o saptamana m-am chinuit sa rasp la intrebarea asta... si degeaba, ca am luat un amarat de 7!hee hee

| anonim a răspuns:

@anna-ce tare ai fost.am fost creati pentru placerea lui dumnezeu ca sa se bucure de noi.acum te intreb si eu:in ce sens sa ''se bucure de noi''? de tine de cate ori s-a bucurat, ca eu ma feresc sa-l las sa se bucure de mine. rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@criticul-criticule, nu te recunosc.ai inceput sa filozofezi? bea putina apa rece, si iti trece. rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@dl.inginer-dupa ce am terminat de citit raspunsul tau, mi-am dat seama ca tu ai ajuns de mult timp in rai, problema grava este ca inca nu ti-ai dat seama. rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@dl.inginer-sa-ti spun ceva, robert, in aceassta viata, nu te alegi decat cu ce bagi in gura si cu ce tragi pe p+++. in rest..., nimic!rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@dl.inginer-buna dimineata, soare.hai sa aruncam cate o privire la fiecare, si sa vedem care este nivelul fiecaruia.inca nu ti-ai baut ceiutul? aaaa, am uitat sa spun, esti irezistibil! cred ca am sa sfarsesc sa ma indragostesc de tine.incearca sa-ti scoti barna din ochiul tau, si numai dupa aceea sa te uiti la paiul din ochiul altuia.sa ti-o traduc mai pe intelesul tau? cu alta ocazie.

| anonim a răspuns:

@moony-tu crezi ca un creier lipsit de circumvolutiuni poate constientiza? eu nu cred. rolling on the floor

| Dl.Inginer a răspuns:

Scopul cu care am fost creeati nu este acela pe care il vad cei mai multi. Suntem creatia lui Dumnezeu si El isi doreste ca noi sa ajungem in rai unde il vom cunoaste pe deplin si unde vom cunoaste adevarata fericire alaturi de El, diferita si superioara de cea pamanteasca, in aceasta viata ne pregatim, stabilind o relatie cu Dumnezeu pentru finalitatea noastra existentiala.

| Dl.Inginer a răspuns:

@Emil, Scopul vietii tale probabil este de ati trai viata asa cum vrei fara a da socoteala nimanui. Ii blamezi din nou pe cei care gandesc altfel si au un scop mai inalt decat cel pamnatesc si care gandesc din perspectiva lui Dumnezeu. Cred ca la o intrebare ca asta nu era cazul sa dai un raspuns de genul asta, in care din nou " il arunci pe Dumnezeu la cos", vei raspunde in fata lui Dumnezeu pentru toate cuvintele nepotrivite.

| Dl.Inginer a răspuns:

@Emil, Scopul vietii tale probabil este de ati trai viata asa cum vrei fara a da socoteala nimanui. Ii blamezi din nou pe cei care gandesc altfel si au un scop mai inalt decat cel pamnatesc si care gandesc din perspectiva lui Dumnezeu. Cred ca la o intrebare ca asta nu era cazul sa dai un raspuns de genul asta, in care din nou " il arunci pe Dumnezeu la cos", vei raspunde in fata lui Dumnezeu pentru toate cuvintele nepotrivite.

| Dl.Inginer a răspuns:

@Emil mai bine ramai la intrebarile despre sex unde iti este locul si nivelul,

| claudya a răspuns:

Sa vedem ce ar fi viata... o insiruire de episoade ca intr-un serial, cu suisuri si coborisuri, cu sperante si disperare, cu bune si cu rele...cu realizari si esecuri si lista poate continua, dar cel mai mult in viata conteaza ce lasi in urma ta... ce urmasi ai... si ce rol ai avut de-a lungul anilor... despre acest subiect se pot scrie romane...

| TipulVerde a răspuns:

Nu, nimic din ce e mai sus. Lasa-l pe dumnezeu, lasa iubirea, lasa-i pe ceilalti. Suntem absurd, suntem necunoscut...
Traim....ca sa murim si doar atat.