anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Va considerati atei?

17 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In niciun caz.

| RAY a răspuns:

Da

| Drimmero a răspuns:

Nicidecum!

| T0T a răspuns:

Nu.

| Doub a răspuns:

Nu mă consider pentru că nu sunt

| sublime89 a răspuns:

Nu conteaza cum te numesti. Important e sa nu crezi in zeii astia penibili inventati de om, si sa nici nu-ti inventezi propriul zeu in care ti-ar placea sa crezi. Sa te bazezi doar pe ce arata dovezile stiintifice.

| syd2 a răspuns:

In clasa colegii ma cred ateu pa cand doar incerc sa ma conduc dupa spusele lui Kant.

| syd a răspuns:

Nu ma consider nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, cred în Dumnezeu. Biserica nu are legătură cu Dumnezeu. Biserica e o afacere.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa generalizezi la modul acesta nu este deloc corect. Intr-adevar, in fruntea BOR si in unele biserici din tara exista oameni care nu au nicio legatura cu valorile pe care le promoveaza crestinismul, insa nu in toate. Sunt foarte multi preoti care fac meseria asta din pasiune si din dorinta de a ajuta. Chiar in orasul meu este un preot care a luat in grija aproximativ 30 de copii ai strazii. Din pacate, din cauza unora, si ei, acesti preoti sau calugari care sunt curati, au de pierdut.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Eu de cate ori am fost la biserica nu m-am simțit bine. Oamenii nu merg acolo ca sa se închine, sa se roage sau sa asculte învățăturile preotului. In general, femeile, vin pentru bârfă. Nu înțeleg de ce trebuie sa dau bani atunci când duci un pomelnic, de ce punem bani? Chiar nu poate citi preotul numele de pe hârtiile alea moca? O singura data am fost la o mânăstire și acolo am întâlnit un preot cu har, nu am dat nici măcar 10 bani și a stat de vorba cu mine fără sa ma grăbească sau sa bata câmpii. Cred ca unii preoți au har, au un dar de la Dumnezeu și vor sa facă lumea mai buna, dar biserica în sine, e o afacere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa zicem ca n-am prieteni imaginari. ^^

| August99 a răspuns:

Nu. Ma consider agnostic

| Juviia a răspuns:

Asa si așa

| MaliciousDeath a răspuns (pentru Juviia):

In ateism nu exista gri, ci doar alb si negru. Nu are sens sa spui ca te consideri ateu "asa si asa", m8. Daca esti "asa si asa" inseamna ca de fapt.nu.esti.ateu.

| Claudiu1905 a răspuns:

Poti construi o casa si sa spui ca e a ta, dar daca ai creat viata, sa presupunem, fiinta creata nu iti apartine

| KenWooD123 a răspuns:

Nu

Întrebări similare