| anonim_4396 a întrebat:

Va intreb cati de aici sunteti vegani? Eu sunt!
si daca mancati carne,oua,, etc produse animale ..va intreb... de ce le mancati pe bietele animale!

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Dieta vegană nu te privează de niciun nutrient.
Hai să vedem nutrienții necesari organismului și sursele din care pot fi obținuți:
Carbohidrați: fructe, rădăcinoase, cereale, fructe cu coajă lignificată
Grăsimi:fructe cu coajă lignificată, ulei de măsline, ulei de cocos, avocado, semințe
Proteine: leguminoase, semințe, fructe cu coajă lignificată, brocoli, anumite legume
Vitamine: A: spanac, morcovi, cartofi, gătite alături de uleiuri
B: https://www.onegreenplanet.org/......egan-diet/
C: citrice
D: lumină solară, anumite ciuperci și lapte vegetal fortificat
E: fructe cu coajă lignificată
K; natto, spanac, broccoli
Minerale:
fier: https://www.healthline.com/nutrition/iron-rich-plant-foods#section2
calciu: https://www.healthline.com/nutrition/vegan-calcium-sources#4.-Seeds-
zinc: https://www.myfooddata.com/articles/zinc-foods-for-vegans-vegetarians.php
potasiu: fructe și legume
magneziu: leguminoase, cereale, semințe
sodiu și iod: sare
Omega 3: alge, semințe de in, cânepă și chia
Apă

178 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Organismul are nevoie de carne pentru a primii vitaminele necesare, nu consum multa carne dar cand imi vine ocazia mai mananc putina

| acerr a răspuns (pentru mgtow):

Loll pai din carne nu iei nimic decat boala! creierul isi produce singur proteina precum ficatul insulina! Proteina este hrana creierului nu faci muschi de la ea, VITAMINE SI MINERELE AI NEVOIE, PROTEINA VEGETALA ESTE HRANA NOASTRA

| acerr a răspuns (pentru chuckmanson):

A fi vegan sau vegetraian Nu este dieta! Este un mod de a manca sanatos, natural, din pacate ori cat as vrea sa maninc sanatos nu am sanse, stim cum isi bat joc de vegetale, o rosie rezista si 2 saptamani, ayayay culmea culmelor...dar niciodata nu e tarziu ca omenirea sa incerce a nu mai manca animale! Din nefericre doar dupa analize proaste, sau diverse boli, omul tine putin regim

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Poti fi vegetarian si sa consumi nesanatos, dulciuri, pizza, patiserie, cola, zaharul este otrava alba care ucide, s-a vazut asta in amerca obezitatea a crescut de cand consuma mai mult zahar

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Cine dracu mai bea cola? pizza veagana da, patiserie fara oua,, avem destule produse, bani sa FIE

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Multi beau

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Vegan pentru totdeuauna
este pe facbok, intra poate vei fi atras de ceva

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Omule veganismul este ceva extrem, radical, totul e sa ai o dieta cat mai bogata in diverse alimente, tu ai intrat sa faci propaganda atat

| Bondarel99 a răspuns (pentru chuckmanson):

Si atunci de ce mi-a cazut jumatate din parul din cap cand am devenit vegana desi mancam TOATE astea? Eu am ajuns la concluzia ca acest stil de viata nu e rau dar nu e pentru toata lumea. Si vorbesc dpdv al sanatatii pentru ca daca e sa fim empatici...sunt foarte multi vegani carora nu le pasa de animale in afara de mancat.

| acerr a răspuns (pentru Bondarel99):

Adica cum nu le pasa de animale? adica sunt vegani pentru ca nu vor sa manince carne, dar ii doare in kot ca ele dispar?

| Bondarel99 a răspuns (pentru acerr):

Pai vegan nu inseamna si sa nu cumperi pantofi din piele, haina de blana, produse testate pe animale si alte lucruri din astea?

| acerr a răspuns (pentru Bondarel99):

Pai nu vei vedea vegan cu oile si blanuri, si cautam, citim pe etichete, si nu ma mai f@te la cap

| chuckmanson a răspuns (pentru Bondarel99):

Pot fi mulți alți factori. Poate aveai sau ai o condiție medicală care a dus la căderea părului sau o problemă de sănătate care să nu te fi lăsat să absorbi anumiți nutrienți în mod corespunzător. Puteau fi și cauze care nu aveau/nu au legătură cu dieta cum ar fi stresul, dezechilibru hormonal etc.

| Bondarel99 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu, aia a fost singura data cand era sa raman cheala.

| Bondarel99 a răspuns (pentru acerr):

Tu ai pus o asemenea intrebare si nu esti in stare sa iti asumi niste comentarii? Aici ti-ai dat arama pe fata. Degeaba ai atatia ani si spui ca esti empatica fata de bietele animale daca nu iti pasa de faptul ca animelele sufera si chiar mor in chinuri groaznice din cauza industriei cosmetice si a altor practici. Te intereseaza doar ce bagi la mat de fapt, deci nu mai baga placa asta. Nu esti in stare sa dai niste argumente.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Bondarel99):

Sa stai departe de veganism cat de mult posibil.
Eu am intalnit vegani online (din fericire) in care vor ca pana si toate animalele carnivore sa pape plante (pisici, caini, lei etc.)
Astia sunt dusi cu pluta de-abinelea, in multe tari civilizate au inchis multe restaurante mici si private, si nu te afecteaza numai la par, ci te tampeste rau de tot, ai nevoie de colesterol animal ca al tau creier sa functioneze cum trebuie.

| acerr a răspuns (pentru Bondarel99):

Omule! eu cred ca scriu foarte clar, si nu ma mai frecati la cap.
Mnacti ce vreti nu e problema mea.ce bagi in gura aia primesti, Stomacul e considerta al doilea creier, nu e cos de gunoi, totul merge in sange, in tesuturi.

| acerr a răspuns (pentru LupusDei1993):

Noi veganii,nu suntem martorii lui Iehova,nu am spus niciodata nimanui, FI VEGAN
nu insisit si este obositor sa explici de ce, de ce sau ce e bun Toti oamenii cred ca ar trebui sa faca o schimbare, aceeasi mancare in frigider, acealsi cumparaturi... aceeasi stare zi de zi, Fa ceva nou pentru tine!

| LupusDei1993 a răspuns (pentru acerr):

Stai sa iti spun ceva. Constitutia si dietele noastre depind de mai multi factori, au existat doua categorii de oameni in antichitate: vanatori sau culegatori. Vanatorii mancau alimente animale mai mult, culegatorii mai mult tindeau spre plante.
Eu mananc de toate, 3 zile pe saptamana nu mananc carne cu exceptia pestelui din cand in cand, iar in cele patru zile carne de pui de obicei, rareori vita. Restul carnurilor: porc, iepure, vanat etc. nu mananc deloc.
Da, eu cred ca societatea de azi ultra consumerista ne afecteaza extrem de mult, multa risipa in toate domeniile, in trecut noi aveam cateva animale in curte si mancau carne mai rar, si era si mai sanatos. Astazi risipa e mult prea mare, si deja ne afecteaza extrem de mult.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Sunt fanaticu vegani astia ca si fanatici religiosi

| StrongHeart a răspuns (pentru chuckmanson):

Ma intreb oare cate proteine poti sa-ti si iei din broccoli.

| chuckmanson a răspuns (pentru mgtow):

Dieta vegană nu te privează de niciun nutrient.
Hai să vedem nutrienții necesari organismului și sursele din care pot fi obținuți:
Carbohidrați: fructe, rădăcinoase, cereale, fructe cu coajă lignificată
Grăsimi:fructe cu coajă lignificată, ulei de măsline, ulei de cocos, avocado, semințe
Proteine: leguminoase, semințe, fructe cu coajă lignificată, brocoli, anumite legume
Vitamine: A: spanac, morcovi, cartofi, gătite alături de uleiuri
B: https://www.onegreenplanet.org/......egan-diet/
C: citrice
D: lumină solară, anumite ciuperci și lapte vegetal fortificat
E: fructe cu coajă lignificată
K; natto, spanac, broccoli
Minerale:
fier: https://www.healthline.com/nutrition/iron-rich-plant-foods#section2
calciu: https://www.healthline.com/nutrition/vegan-calcium-sources#4.-Seeds-
zinc: https://www.myfooddata.com/articles/zinc-foods-for-vegans-vegetarians.php
potasiu: fructe și legume
magneziu: leguminoase, cereale, semințe
sodiu și iod: sare
Omega 3: alge, semințe de in, cânepă și chia
Apă

| darrio2007 a răspuns:

Tu de ce le mananci iarba? Ele cu ce se mai hranesc?

| RAY a răspuns:

Si plantele simt durere,este dovedit științific asta, dacă distrugem păduri pentru agricultura acele animale ce vor face, pentru multi a fi vegan inseamna a fi bagat in seama,traim intr o lume unde suntem obsedati de atentia altora, narsismul a pus stapanire peste noi, nu e vb de animale, sanatate si de a fi bagat in seama, esti mai special, mai superior ca alti

| Vikaa a răspuns (pentru RAY):

Poti sa-mi arati te rog frumos acele studii, dar nu-mi arata de pe wikipedia, vreau niste studii serioase, nu ce ai gasit pe la aia de la Acces Direct, ProTV sau mai stiu eu ce.

| RAY a răspuns (pentru Vikaa):

Https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,,-83446,00.html
https://science.howstuffworks.com/life/botany/plants-feel-pain.htm
https://curiosmos.com/......distances/

plus ca daca am fi cu toti vegani sar distruge multe paduri, omul nu este un animal erbivor si un animal omnivor, avem nevoie de proteine animalice, vegene, grasimi, carbo fructe, legume, carnea nu este asociata cu cancerul si mezelurile

| Vikaa a răspuns (pentru RAY):

'' plus ca daca am fi cu toti vegani sar distruge multe paduri,omul nu este un animal erbivor si un animal omnivor, avem nevoie de proteine animalice, vegene, grasimi, carbo fructe, legume, carnea nu este asociata cu cancerul si mezelurile'' Man,tu ce mi-ai aratat acolo sunt plante pe care noi oamenii nu le consumam,cel putin nu e asa ceva in RO, adica nu cunosc pe nimeni care sa manance plante otravitoare, pana mea.
Ti-am deschis link-urile, dar e vorba de niste plante care nu sunt pentru consum uman.
Vreau sa prind ziua aia cand o sa vad o frunza de salata o sa inceapa sa planga cand o bag in gura, sau un patrunjel care sa tipe cand il bag la oala.Eu zic ca mai mare tortura e pe capul animalelor, decat pe niste amarate de plante.
Hai sa iti mai zic ceva, nu avem nevoie de produse de origine animala pentru a supravietui si a fi sanatosi, puternici si in forma, astfel, ramane intrebare, este moral sa luam ceea ce nu avem neaparat nevoie provocand atat de multa suferinta?
In 2009 Academia Americana de Nutritie si Dieta, cea mai veche, cea mai mare si inainte de toate cea mai puternica autoritate in materie de dieta si nutritie din SUA, a recunoscut de asemenea, faptul ca oamenii nu au o nevoie genetica de produse animale,si atunci ne intrebam, este moral sa le negam dreptul la viata doar de dragul gustului si al poftelor noastre?

Bro,esti sigur ca,carnea ta provine din surse sigure, ce cumperi tu din market este cancer curat pentru ca ele provin din ferme.

Stim ca cei mai multi oameni iubesc animalele si nu doresc sa le faca niciun rau, insa realitatile cumplite din ferme sunt tinute departe de ochii lumii, tocmai pentru a nu descuraja consumul de carne si implicit scaderea incasarilor. Oamenii ar putea ramane socati la aflarea adevarului, daca ar stii la ce chinuri cumplite si tratamente inumane sunt supuse animalele in ferme!

Se fac multe abuzuri asupra lor, daca stau sa le insirui ma apuca a doua zi, sper sa urmaresti si tu niste materiale care iti vor da de gandit inainte sa mananci un miel, sau un pui la rotisor cumparat de la Lidl sau Kaufland sau mai stiu eu de unde.

| RAY a răspuns (pentru Vikaa):

Si aerul e poluat hai sa numai respiram, si plantele sunt crescute cu chimicale, daca o luam asa, eu unu nu manc pui doar carne de peste mai mult, si cateodata carne de porc, am mai gasit un studiu interesant
De exemplu, într-o analiză comună a datelor de la Oxford Vegetarian Study și EPIC-Oxford, mâncătorii de pește aveau un risc mai mic de anumite tipuri de cancer decât vegetarienii.
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian
ouale nu vad de ce sa nu consumi

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Nu mai discut pe tema asta.Pot spune ca sunt informata 100%,omul nu are nevoie de carne. Proteina vegetala este la fel de sanatoasa ca si cea animala,si cel mai tare e,Ca creierul nu o distinge,pai daca nu o distinge de ce sa maninci carne? care se digera greu, fermenteza, constipa. creste colest, Pt asta oamenii fac infarct si comotie, prea multa grasime in artere

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Noi suntem pe TPU acum nu in comunism, cum adica numai discut, tu ai pus intrebarea ca pe o afirmatie si acum ne executi daca ne contrazici, s-a dus comunismul, carnea vine cu vitamine care nu se regasesc in vegetale, fiecare manca ce vrea ceausescu

| Vikaa a răspuns (pentru acerr):

Chiar nu trebuie sa-i explic don'sorului ce si cum, m-am chinuit eu sa-i explic, el nici macar primul paragraf nu-l citea si deja imi dadea raspuns, el o tine cu a lui si dansu e ferm convins ca el are dreptate si noi suntem prostii.

| acerr a răspuns (pentru Vikaa):

Doamne,imi cer scuze dar ai scris numai tampeniii! nu esti informata suficient, nu vreau sa jignesc pe nimemi... dar vb doar ciudateniii

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Pai e poluat sigur, dar vacile polueza enorm,,, daca oamenii nu ar mai cumpara carne, fermele vor redecuce nr de animale

| Vikaa a răspuns (pentru acerr):

Cum ar fi, insure tampeniile, iar eu voi sta sa iti explic.

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Nu vacile si fabricile alea pouleaza aerul plus ca bagam chimicale in pamant plus ca aruncam gunoaie in oceane, daca consumi pe zi 5 fructe ai acelasi benefici ca un non vegan si carne de peste, esti crestina? si iisus a mancat carne de miel, peste

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Corect! dar pe vremea lui ISUS NU ERAU APELE POLUATE, si oile pasteau iarba grasa, aveau soare. Acum baga in vagon 300 oi le duce in Dubai, jumatate mor pe drum pentru ca nu li se da apa, vezi video

| Plato a răspuns (pentru acerr):

Nu poti sa-ti mananci in liniste ciorba de stevie, chiar e nevoie de propaganda asta care arata doar ce ridicoli sunteti? Cum am spus, regula 1 cand esti vegan: - asigura-te ca afla toata lumea
Iesiti la o plimbare, asta daca puteti merge fara sa lesinati, ca de la fan uscat nu stiu cata stabilitate aveti.
Mai dati-o naibii de treaba. Mananca iarba cat poftesti, fara sa anunti pe toata lumea.
Da, te cred ca sunt absolut delicioase, imi lasa gura apa cand vad cum creste stevia.

Hai ca te scot la un KFC daca vrei, uita-te ce meniu variat au: https://www.kfc.ro/meniu/
Totusi, nimic din meniul asta nu se compara cu o ciorba de stevie si niste fan uscat la aperitiv, yummy.

| acerr a răspuns (pentru Plato):

Pfff, de ce esti arogant? a fi vegan nu este o arta sau mare geniu, pur si simplu iubesc animalele si nu vreau sa fie omorate, pentru manactaorii de 2 bani!

| Plato a răspuns (pentru acerr):

Pentru ca nu inteleg de ce faci treaba asta, propaganda.
De ce "de doi bani"? Exista si mancatori mai scumpi?
De ce nu poti iubi animalele in liniste? De ce ne anunți? Crezi ca ne revolutionezi tu acum dieta? Doar mi-ai amintit de kfc si mi-ai facut pofta, atat.
Cat timp pana si Iisus, simbolul absolut al purității, păcii si iubirii, a spus ca le putem manca, nu ai tu cum sa spui ca suntem brute si criminali. Nu le torturam noi si nu putem noi influenta modul in care producatorii le trateaza. Oamenii vor manca mereu carne. Tu poti sa nu mananci, dar ar fi bine sa o faci fara propaganda. E asa de greu sa-ti savurezi pătrunjelul fără sa atentezi la dieta altuia?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Plantele nu simt durere. Ele nu au sistem nervos și prin urmare nu pot simți niciun fel de durere, este biologie de bază. Ideea asta este o idioțenie, iar cei care zic asta nu au habar de biologie de bază.
„ dacă distrugem păduri pentru agricultura "
Industria cărnii e vinovată de o bună parte din defrișări.
„acele animale ce vor face„
Animalele sălbatice ar trăi mult mai bine, iar animalele de fermă ar trăi în sanctoare. Cel mai bine ar fi ca atat ele, cat și animalele de companie să fie sterilizate, să nu se mai reproducă.
„pentru multi a fi vegan inseamna a fi bagat in seama"
Prietene, e greu să îți schimbi stilul de viață, dieta, hainele pe care le porți, produsele pe care le folosești etc. Pe deasupra, stilul ăsta de viață atrage și destulă atenție negativă din partea unor oameni, deci e ridicol să zici că facem asta numai pentru a fi remarcați. Vegetarianismul/veganismul a fost de la începuturile sale pentru a ajuta animale, faptul că unii zic că o fac pentru sănătate sau atenție e irelevant, esența veganismului este compasiunea față de animale.

| acerr a răspuns (pentru chuckmanson):

Plantele simt durere prin senzori, chestii verificate > exemplu cert
la un labaorator chimistii au spus cu voce tare / garaoafele nu se fac frumoase cum ne asteptam, si trebuie sa le taiem, vibratia omului a fost transmisa, si a doua zi garaofele erau inflorite si f frumaose!

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dinnou,esti full of crap.
15 000 oameni de stiinta din 184 de tari incurajeaza oamenii sa adopte un stil de viata vegan pentru a preveni distrugerea mediului.
Agricultura animalelor produce mai multe gaze cu efect de sera decat toate masinile, avioanele si alte tipuri de transport combinate.
https://mercyforanimals.org/15000-scientists-from-184-countries-urge
Un stidiu de la universitatea Oxford arata ca pentru a produce 100 g de proteina animala sunt necesari 370 m patrati de teren si se elibereaza 105 kg de CO2 iar pentru a produce 100 g de proteina vegetala este necesar doar 1 m patrat de teren si se elibereaza doar 0.3 kg de CO2.Acel studiu mai spune ca daca am adopta toti o dieta bazata pe plante, am folosi cu 76% mai putin din terenul agricol actual.
http://www.ox.ac.uk/news/2018-06-01-new-estimates-environmental-cost-food#
Fundatia mondiala de cercetare a cancerului si instititul american de cercetare a cancerului au concluzionat din 99 de studii, cuprinzand in total 29 milioane de oameni si 147.000 de cazuri de cancer colorectal ca consumul de carne rosie si de carne procesata cresc riscul de cancer colorectal.
WHO clasifica carnea procesata in grupa 1 de cancerigeni iar carnea rosie in grupele urmatoare.In studiile facute de IARC(organizatia internationala de cercetare a cancerului), 50 g de carne procesata sau 100 g de carne rosie cresc riscul de cancer colorectal cu 18%.
Si mai ai aici alte studii care arata relatia dintre consumul de carne, cancer si bolile cardiovasulare.
project/reports/colorectal-cancer-2017-report.pdf
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-

prevention/risk/diet/cooked-meats-fact-sheet#q6
https://monographs.iarc.fr/wp-

content/uploads/2018/06/mono114.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22412075
https://academic.oup.com/ije/advance-

article/doi/10.1093/ije/dyz064/5470096
https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/red-meat-

consumption-linked-to-increased-risk-of-total-cardiovascular-

and-cancer-mortality/
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/cutting-red-

meat-for-a-longer-life
https://www.bmj.com/content/357/bmj.j1957
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261306/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25439662
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21209396
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24243555
https://news.harvard.edu/gazette/story/1999/04/growth-factor-

raises-cancer-risk/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19142965
https://academic.oup.com/ajcn/article/105/6/1462/4569801?

searchresult=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14608091
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3232297/
https://www.health.harvard.edu/blog/new-study-links-l-

carnitine-in-red-meat-to-heart-disease-201304176083?

fbclid=IwAR3cJabE0JbcxufBit7X4naDDL43aO-

L0StoQywkh7sxgenE8ZGQ_SJgKq8
N-avem nevoie de proteina animala si de niciun nutrient din carne sau lapte.
Academia de nutritie si dietetica care cuprinde peste 100 000 nutritionisti, spun ca o dieta vegana sau vegetariana este optima:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27886704

Nu mai scoate afirmatii din joben dragutule.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dovezi?

| acerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai un 10 plus! sunt vegana de 6 ani

| RAY a răspuns:

Vegetarienii prezintă mai multe semne de depresie, constată un studiu

Urmarea unei diete vegetariene ar putea crește șansele unei persoane de a suferi simptome de depresie, potrivit unei noi analize.

Autorii sugerează că „deficiențele nutriționale" ar putea reprezenta „simptome depresive semnificative" întâlnite la participanții care se numesc vegani sau vegetarieni.

Aceasta ar putea include deficiențe în grăsimile și nutrienții cheie în care carnea este bogată, cum ar fi Vitamina B12, potrivit cercetătorilor de la Universitatea din Bristol și din Institutele Naționale de Sănătate din SUA.

ARTICOLE DE TOP
1/5
CITESTE MAI MULT
Manchester United împotriva Chelsea: Frank Lampard
apără Mason Mount de criticile lui Jose Mourinho

Lucrarea se bazează pe re-analiza datelor dintr-un studiu mai vechi, realizat în 1992 cu aproximativ 10.000 de tați expectanți în Avon, Devon, dintre care doar 350 de bărbați erau vegetarieni.

Citeste mai mult

Tații pot avea și depresie postpartum?

Anxietatea și depresia dintre muncitorii britanici ating un nivel record

Un sfert din toate fetele de 14 ani sunt deprimate, arată cercetările
Lucrarea, publicată în Journal of Affective Disorders, a găsit o relație semnificativă statistic între o dietă vegetariană și simptomele depresive.

Și acest lucru s-a menținut chiar și atunci când se adaptează pentru alți factori asociați cu rate mai mari de depresie, cum ar fi istoricul familial de probleme de sănătate mintală, statutul de angajare și consumul de alcool.

Dar nu poate sugera că vegetarianismul a provocat aceste trăsături depresive sau invers, fără un experiment mai controlat.

Studiul a testat participanții de sex masculin împotriva Scalei Depresiunii Natal de la Edinburgh Post, cu 18 săptămâni în sarcina partenerilor lor.

De asemenea, a solicitat participanților să raporteze alimentele pe care le-au mâncat. Bărbații clasificați ca vegetarieni au avut un „consum mai mic de cârnați, burgeri, plăcinte cu carne, carne, păsări de curte, ficat și pește alb", iar 97% dintre vegetarieni s-au bucurat de „legume cu frunze verzi".

Dar hârtia arată că mai mult de unu din 10 ar mânca cu plăcere o plăcintă cu carne, și cel puțin patru au raportat mâncare.

Și o proporție mai mare de vegani au raportat că au consumat carne roșie decât cei care s-au numit vegetarieni, 72% față de 4, 7%.

Știri din Marea Britanie în imagini
Afișați toate 50
 9 august 2019
8 august 2019
7 august 2019
6 august 2019
Autorii spun că, deși o dietă vegetariană este asociată cu îmbunătățirea sănătății inimii și cu alte beneficii, „se știe puțin despre beneficiile sau riscurile" unei diete vegetariene asupra sănătății mintale.

În concluzia sa, această dietă poate avea impact asupra stării de spirit în mai multe moduri, inclusiv lipsa vitaminelor sau grăsimilor cheie, deși aceste niveluri nu au fost testate.

Lucrarea spune: „Deoarece excluderea cărnii roșii caracterizează în primul rând vegetarienii, aporturile mai mici de vitamina B12 merită luate în considerare ca factor contribuitor.

„Rezultatele noastre sunt, de asemenea, în concordanță cu o evaluare [2014] a 1046 de femei australiene, unde un consum mai mic de carne roșie a fost asociat cu aproape o dublare a riscului pentru tulburări depresive și anxioase majore."

Dar concluzionează că alegerea dietei și sănătatea mintală sunt afectate de mai mulți factori, spunând: „Acest studiu nu rezolvă problema dacă adoptarea unei diete vegetariene va crește, sau va scădea riscul de simptome depresive sau va afecta bunăstarea mentală sau ce anume nutrienții, dacă există, pot influența aceste riscuri, dar sugerează că poate fi justificat un studiu controlat aleatoriu de nutrienți sau alimente selectate. "https://www.independent.co.uk/......35556.html

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cateva probleme aici:
Era facut pe un numar mic de persoane: 350 vegetarieni
Pana si ei precizeaza ca : But it cannot suggest that vegetarianism caused these depressive traits, or the other way around, without a more controlled experiment.
Acei,,vegetarieni'' consumau,in cantitati mici,carnati, burgeri, placinta de carne, ficat, pui si peste.Deci nu erau fking vegetarieni.De asemenea, mai mult de 1 din 10 erau fericiti sa manance o placinta cu carne si mai mult de 4 mancau si organe(cred), deci nu erau fking vegetarieni.
De asemenea, cel care a scris articolul nu stie ce inseamna vegan si vegetarian.El a spus ca 72% din vegani si 4% din vegetarieni mancau carne, deci nu stie ce inseamna stilurile acelea de viata.
Chiar la final spun ca nu e clar ca o dieta vegetariana afecteaza sanatatea mentala, deci titlul articolului se contrazice cu concluzia sa.
De asemenea, articolul nu ofera niciun link de la studiu ci doar extrage fragmente si face o multime de erori.
Uite un exemplu de studiu de pe un site unde se publica studii:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4191896/
Ai esuat din nou sa aduci dovezi concludente si nu-mi mai pierd timpul cu tine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti adventist, bye

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Ce rahat, doamne, adica daca ai citit un articol scris de un tont care consma carne, oare eu chiar trebuie sa cred? pai am verificat pe pielea mea, de 6 ani sunt vegana si ma simit excelent,mentionez ca pe timpul cand mancam orice ma simteam groaznic,acum parca am intinerit,am energie,am analize bune,nu ma doare nimic,sunt tot timpul vesela,nu mai vorbiti din nestiinta! vedeturile,fructele rosii,soja,tofu, afine dimineata,ovaz, mere,ceaiuri astea ai nevoie!
mai taceti naibii ca ma ia damblalele,,, ce faci tu bun pentru corpul tau? si nu va obliga nimeni si nici nu cititi unde trebuie! opinile de pe net sunt rahaturi. Tebuie sa incerci,consuma ce scriu si manca macar o spatamana fructe si legume,sucul de mmorcov de la esofag si pana la anus face minuni,vindeca hemoroizi,vit A super pentru creier,patrunjel verde pus in blender cu o mana de spanac ai fe si vit C,ajuta tiroida,pepene galben tot pentru tiroida,am un ten curat,si o fata luminoasa, am energie, si fac si miscare, Deci lasa o saptamana oua, branza lapte carne, pers care au problema cu constipatia recomand astea

| acerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Citatul tau> Chiar la final spun ca nu e clar ca o dieta vegetariana afecteaza sanatatea mentala, Sa se duca dracu ala care a firmat porcaria asta! pai legumele iti da vigoare si energie,nu carnea,de la carne,duoa ce maninci o ciorba cu carne,o friptura,ce spui? vai abia ma mai misc... oare de ce? pentru ca te moleseste! stomacul nu stie ce se intampla si cum sa le sorteze,apoi ficatul incepe selectia bun,rau toate se separa, dar grasimile nu se pot dilua, se duc in sange, ingroasa peretii vaselor sanguine, cu timpul, ani se ingusteaza atat de mut ca sangele nu are loc sa circule si atunci pac, infarctul

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Omule nu ne pasa ce esti, numai fa propaganda pe TPU

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu sunt vegan, pentru ca imi face pisica pofta. Ea omoara cu sange rece orice vietate mai mica (si mai bleaga) decat ea, apoi o mananca.
Nu as putea sa ma uit la ea, iar eu sa mananc salate 'goale' sad

| Cosmin86 a răspuns:

De ce sa nu le mancam? Cum sa traiesti fara fripturi?

Sau macar oua si branza! Oul este un super-aliment!

| acerr a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai crezi ca e corect sa la manianci? ele nu au suflet? nu au dreptul la viata? In urma cu mii de ani omul traia din vanat si pescuit! dar am evoluat! tu de ce nu evoluezi? lipsa de informatie iti lipseste, sorry

| acerr a răspuns (pentru Cosmin86):

OUL este nr 1 in cresterea colestrolului, mai bine maninca un avocado esti mai castigat

| Cosmin86 a răspuns (pentru acerr):

Creste colesterolul BUN, asta ce spui tu s-a demonstrat ca e un mit.

Eu mananc in jur de 15-20 de oua pe saptamana, de ani de zile, si am colesterolul in limite normale.

Ia documenteaza-te, NU mai suntem in anii 70 sa credem in prostia cu "oul e rau pentru colesterol":

https://www.cristianmargarit.ro/2008/10/oul-aliment-aproape-complet/

A inclus si sursele studiilor efectuate. Si REPET: EU sunt un exemplu. Sa nu uitam de alti sportivi (in special bodybuilderii) care mananca dublu-triplu fata de un om normal (unii mananca singuri cat o familie de 4-5 persoane).

| acerr a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai neata
scuze, dar citesti articole false scrise de tampiti, citeste cartea Cum sa nu mori de michael greger

| aXy99 a răspuns (pentru acerr):

Esti p...a sau doar neinformata? Daca esti neinformata de ce aberezi?
Oul NU creste colesterolul. Oul are colesterol, dar NU are nici LDL, nici HDL, deci e IMPOSIBIL sa ai probleme cu colesterolul de pe artere pentru ca nu e bogat in LDL. Ficatul tau produce zilnic mai mult colesterol decat vei consuma vreodata intr-o zi, acum mai ramane sa imi zici ca nu avem nevoie de ficat, nu? laughing
Colesterolul in sine nu e rau, de fapt, fara colesterol nu ar exista viata!
Informeaza-te mai bine data viitoarewinking

| Drimmero a răspuns:

De ce mancam? De placere, nu pot sa mananc doar vegetale, ruginesc pe interior. Ar trebui sa mananc 7 mese pe zi ca sa imi tina de foame toate aceste lucruri, pe cand proteinele animale sunt mult mai satioase. Cine spune ca, carnea, oualele,, lactate sunt nesanatoase...atunci clar a scapat de la nebuni.

| acerr a răspuns (pentru Drimmero):

Loll,pai saltele facute bune cu de toate cam 6, 7 feluri de verdeata, un suc de spanac+telina+1 mar +3 morcovi, dupa masa o mana de nuci cu un strugure, ai vitamine si minerale 100% din carne nu ai nimic! ce carne maninci? animale crescute mizerabil, chinuite, batute, vacile abia merg au liosa de FE, au spasmofilie... ce crezi ca friptura e buna? da are gust bun de la condimente,.Fa o friptura fara sare piper vezi poti manca> never

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Din carne ai proteine esentiale organismului uman

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Exagerezi, daca aerul e poulat sa numai respitam, apropo fructele, legumele nu sunt crescute cu chimicale, nu ai ce face si asa zis mancare bio aia e vrajeala

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Corect,stiu cum sunt legumele...dar cel putin nu bag carne ingura.Sondajele spun ca in anul 2060 populatia va fi in toatalitate vegana

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Din carne ai zero proteina! pe ce lume traiesti? daca animalul nu este hranit cu proteina de unde ideea asta? proteina ai in> fasole, nuci, soja, in toate doar in carne NU

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru acerr):

Serios? https://www.healthline.com/nutrition/lean-protein-foods#section10 - vezi vreo carne pe acolo? Sigur ca nu, ca doar carnea nu are proteine. Geezus...
@Avocado and shiet: Imi place avocado, maninc uneori. Ia tu si satura o familie normala cu avocado si alte verzaturi fara sa cheltui vreo 2000 EUR lunar pe mincare...

| acerr a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Wooo pai asa nervoasa esti? tu crezi ca oamenii au trait doar cu fripturi? prin 1900 era o sarcie ca abia aveau de, o mamaliga! ce naiba? legumele, fasolea cartofii asta e mancare,, lasa ma

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru acerr):

Daca aveau ce vina, vinau. Lol, nu doar cu fripturi. In intrebare ai bagat si ouale si laptele samd. Traieste tu cu avocado.

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Oameni rai! toti cu gura pe mine
era doar o intrebare

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Nu era o intrebare, era o afirmatie iar acum te certi cu toti, iti bati joc de comunitatea asta

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Multe aiureli scrii omule

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Zau? cu cine m/am certat? arata

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Peștele conține niveluri ridicate de nutrienți și proteine, în special pește gras, precum somonul și tonul. Peștele are adesea mai puțin colesterol și grăsimi saturate decât carnea și este un element esențial al dietei sănătoase mediteraneene. Peștele oferă, de asemenea, vitamine și minerale, inclusiv vitamine B, zinc și fier.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323661.php

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Propaganda și carne vegană: separarea faptului de ficțiune
Dogma dietetică este calea greșită înainte
În primul rând, „dogma dietetică" funcționează în ambele moduri.

Mulți oameni doresc - sau au nevoie - să creadă că alegerea lor dietetică exactă este cel mai bun mod de a mânca pentru toată lumea.

Unele dintre aceste persoane sunt pe diete vegane, altele sunt pe diete ketogene / paleo sau o mulțime de alte sisteme alimentare.

Adevărul este că nu - a fi vegan nu înseamnă că ești imun la dezvoltarea bolilor cardiovasculare.

Invers, consumul de cea mai mică cantitate de carbohidrați posibil nu înseamnă „cancerul nu poate crește".

Ambele afirmații sunt foarte frecvente în spațiul online și, sincer, sunt ambele științe complete.

Da, o dietă sănătoasă bine formulată poate ajuta la protejarea împotriva diferitelor boli, dar nu face pe cineva rezistent la glonț.

Punct-cheie: Există o mulțime de hype și greșeli în jurul tuturor sistemelor alimentare - nu doar veganism.
Ce este Propaganda Vegană?
Propaganda vegană: simboluri sfătuind să nu mănânci carne de porc, vită sau pui
Lăsând convingerile noastre dietetice personale la ușă, propaganda vegană nu sunt persoane sau organizații care scriu despre dieta vegană.

Există o mulțime de produse alimentare nesănătoase în jur, iar cei care discută despre a face o dietă vegană cât mai sănătoasă îi ajută pe mulți oameni care aleg să fie vegan.

Tot ceea ce fac este să-și urmeze credințele și să încerce să-i ajute pe ceilalți care cred în aceleași lucruri.

Cu toate acestea, critica completă a oricărui alt sistem alimentar și campaniile de marketing mari pentru a încerca să convingă oamenii că doar veganismul este sănătos?

Da, acesta este un fel de propagandă.

Cheltuirea unor sume mari de bani pentru a promova că carnea, brânza și ouă cauzează boală?

Aceasta este și propaganda flagrantă.

Grupurile de advocacy pentru animale precum People For the Ethical Tratation of Animals (PETA) și Comitetul Medicilor pentru Medicină Responsabilă (PCRM) sunt responsabile de aceste afirmații.

Aceste organizații fac unele lucrări admirabile legate de cruzimea animalelor, dar par să aibă o agendă politică mai degrabă decât să ia o poziție egală, fără părtinire și bazată pe dovezi cu privire la carne și nutriție.

Din păcate, unele dintre afirmațiile făcute cu privire la colesterol, carne și alimente de origine animală ignoră cea mai mare parte a cercetărilor recente.

Continuând, să ne uităm la unele dintre afirmațiile în stil propagandistic pe care le auzim de la vegans într-un pic mai detaliat.

Revendicarea 1: Carne „Cauze" afecțiuni cardiace și cancer
Poza cu salată care ține o armă de vită - tema dietei cu carne și vegană.
Există diverse studii epidemiologice care arată că mâncătorii de carne roșie au o rată ușor mai mare de boli de inimă (1, 2).

Drept urmare, unii susțin că „carnea roșie provoacă boli de inimă".

În primul rând, corelația nu este egală cu cauzalitatea și, în al doilea rând, ratele mai mari de boli cardiace la mâncătorii de carne roșie nu sunt în totalitate surprinzătoare.

Un motiv pentru care este că aceste studii rareori diferențiază între carnea procesată și cea neprocesată.

Având în vedere că aproximativ 57, 9% din caloriile din dieta SUA provin din alimente ultraprocesate, este sigur să spunem că majoritatea mâncătorilor de carne roșie își mănâncă carnea alături de câteva cartofi prăjiți și de cola.

Sau poate într-o cină TV plină de cereale rafinate și grăsimi trans.

Deci, aceasta se pune întrebarea care este vinovatul care creează problema: carnea sau mâncarea?

Ce arată studiile controlate?
Ce zici de „pericolele" pentru cei care mănâncă carne roșie proaspătă și neprocesată alături de unele legume?

Ei bine, nu există studii pentru asta.

Poate un studiu randomizat, controlat (RCT) care controlează consumul de zahăr / junk food?

Nu, niciuna dintre acestea.

Cu toate acestea, a existat o meta-analiză recentă a 24 de ECR pe termen scurt care investigau modul în care carnea roșie afectează nivelul lipidelor și factorii de risc cardiovascular.

Descoperirile? Carnea roșie are un impact neutru asupra factorilor de risc cardiovascular.

De fapt, printre participanți, colesterolul, trigliceridele și raportul total colesterol-HDL au scăzut în timp (3).

Carnea roșie este dăunătoare? Asta probabil depinde exact de ceea ce mănânci și de alimentele însoțitoare.

Dar în mod clar „cauzează" boli de inimă?

Doar conform propagandei vegane.

Punctul cheie: Există corelații între mâncătorii de carne roșie și bolile de inimă. Cu toate acestea, nu există încercări controlate care să dovedească o dovadă a vătămării.
Revendicarea 2: Broccoli are mai multe proteine ​​per calorii decât carnea de vită
Poza unui tulpină de broccoli.
Afirmația potrivit căreia diverse legume - de obicei broccoli - au mai multe proteine ​​decât carnea este proiectată pentru a arăta că proteina din carne nu este necesară.

Dar este adevărată această afirmație vegană comună?

Fripturi cu fustă de vită pe 100 g (4)
Calorii: 205
Proteine: 26, 7 g
Rezultă 0, 13 grame de proteine ​​per calorie.

Broccoli Per 100g (5)
Calorii: 34
Proteine: 2, 8g
Broccoli are 0, 082 grame de proteine ​​per calorii.

Nu, legumele nu conțin mai multe proteine ​​decât carne
Tăiatura rezonabilă a cărnii de vită de mai sus conține mai multe proteine ​​decât broccoli per calorie.

Carnea de vită slabă ar conține mult mai multe proteine, iar o friptură cu adevărat grasă ar putea conține o cantitate similară.

Totuși, pentru a obține aceeași cantitate de proteine ​​ca 100g de carne, ar trebui să mănânci cu mult peste 1 kg de broccoli!

Acest lucru nu este nici rentabil, nici realist
și probabil nesănătos.

În sfârșit, o sursă vegetală de proteine ​​(singură) nu este o sursă completă de proteine ​​în timp ce carnea este.

Punct-cheie: Pentru a fi sincer, a spune că legumele conțin mai multe proteine ​​decât carnea de vită este doar o prostie.
Revendicarea 3: Maimuțele nu mănâncă carne - deci oamenii nu ar trebui să fie
Poza unei maimuțe care ține niște mâncare.
Există afirmații că, deoarece oamenii și rudele noastre primate sunt strâns legate, nu ar trebui să mâncăm carne.

Practic, aceasta rezultă din faptul că maimuțele nu dezvoltă aceleași boli ca și oamenii.

Există două puncte interesante pe această temă;

1) Unele maimuțe sălbatice Mănâncă carne
Diverse maimuțe sălbatice mănâncă carne, acest lucru poate fi fie pentru că au un gust pentru aceasta, fie o grevă oportunistă atunci când simțiți foame.

Trebuie doar să căutați sau să vă uitați la Youtube (recomandat prudență) pentru a vedea cât de carnivore sunt unele dintre aceste primate.

2) Cimpanzeele și gorilele sălbatice nu dezvoltă ateroscleroză, dar cei captivi fac
Cimpanzeii dezvoltă foarte rar ateroscleroza coronariană în sălbăticie, o boală care acum este o epidemie la om.

Cu toate acestea, este interesant de menționat că bolile de inimă sunt acum cauza predominantă a decesului în cimpanzeii captivi (6, 7).

Aceste animale se hrănesc, în general, cu o dietă scăzută de colesterol, plină de alimente prelucrate fortificate și o mulțime de fructe și legume.

Deci, dacă carnea nu provoacă cimpanzei captivi pentru a dezvolta boli de inimă, ce este?

Universitatea Case Western Reserve a aruncat o privire lungă asupra acestei probleme în legătură cu gorilele occidentale din zonele zoologice americane.

Bolile de inimă sunt cel mai mare criminal al acestor animale, astfel că cercetătorii au decis să testeze un nou regim alimentar la Zoo Cleveland Metroparks.

Ca parte a acestui aspect, dieta bogată în zahăr, conținut mare de amidon și glicemie a gorilelor a fost înlocuită cu o dietă de fasole, semințe și verzi.

Rezultatul?

Gorilele au pierdut o mulțime de greutate - 65 kg într-un an - în ciuda noii lor diete sunt mai mari în calorii (8).

Cu alte cuvinte, odată ce gorilele au ieșit din alimentație bogată în alimente procesate și cantități excesive de fructe cu conținut ridicat de zahăr, sănătatea lor s-a îmbunătățit.

Ambele diete au fost vegane cu o singură diferență; unul era plin de alimente procesate, iar celălalt nu.

Lecția: mâncărurile de gunoi sunt rele, fie că sunt pe bază de carne sau pe bază de plante.

De asemenea, tăierea alimentelor procesate ar îmbunătăți și sănătatea majorității oamenilor - indiferent care este dieta lor preferată.

Puteți vedea un scurt videoclip despre această cercetare aici;

Punctul cheie: este un mit că maimuțele sălbatice nu mănâncă niciodată carne - unii o fac. Cimpanzeele și gorilele în sălbăticie dezvoltă foarte rar ateroscleroză. Cu toate acestea, animalele captive - care mănâncă cantități mari de alimente procesate - mor frecvent de boli de inimă.
Revendicarea 4 - Carnea / Grăsimea este rea - iar produsele vegetale sunt mai sănătoase
O imagine a unui burger vegetal procesat.
Desigur, această afirmație nu este împinsă de veganii conștienți de sănătate.

Cu toate acestea, este ușor să vedem propagandă vegană și afirmații de marketing că margarina și „burgeriile veggie" false (soia procesată) sunt mai bune pentru noi decât untul și burgerii adevărați.

Untul și burgerii au nevoie doar de un singur ingredient, care este untul de unt pur și, respectiv, carnea de vită. Ambele sunt alimente naturale pe care oamenii le consumă de mii de ani.

Margarină?

Ei bine, acesta este un element chimic care știe câte ingrediente. În general, conține un amestec aleatoriu de uleiuri vegetale, coloranți artificiali, arome și grăsimi interesate - ceea ce sugerează că deteriorarea inimii (9, 10, 11).

„Bazat pe plante" nu face întotdeauna ceva sănătos, iar imprimarea „din 100% uleiuri vegetale" pe o cadă de margarină nu face nimic pentru a schimba asta.

Burgerii de soia nici nu sunt mult mai buni și sunt obținuți dintr-o combinație extrem de prelucrată de proteine ​​de soia, făină, ulei vegetal, arome și gluten, pentru a lipi totul.

Indiferent dacă sunteți un mâncător de carne sau un vegan, mâncarea adevărată câștigă întotdeauna.

Punctul cheie: Untul și carnea de vită sunt alimente naturale din care organismul nostru derivă nutrienți și vitamine vitale. În schimb, versiunile false vegane ale acestor produse sunt un amestec ciudat de grăsimi, pulberi și substanțe chimice dăunătoare.
Scaremongering despre carne și ouă
Poza unui ou. Oamenii diferiți au argumente atât pentru, cât și împotriva veganismului, care acoperă considerente etice, sănătate și multe altele.

Dar nu există absolut nicio dovadă că dietele vegane sunt mai bune decât alte diete.

Mai mult, există mai multe șanse ca acestea să fie dăunătoare, dacă nu sunt formulate cu atenție pentru a preveni deficiențele de nutrienți.

Îmi dau seama că multe persoane care răspândesc aceste mesaje vegane sunt extrem de pasionate de cauza lor și iubesc animalele.

Dar la sfârșitul zilei, cea mai mare preocupare / concentrare a acestora ar trebui să fie pe cruzimea animalelor.

Majoritatea oamenilor nu sunt inumane și le pasă profund de bunăstarea animalelor - indiferent dacă sunt mâncători de carne sau vegani.

Cu toate acestea, a scama ca carnea și ouăle te vor ucide pentru că sunt bogate în grăsimi, iar colesterolul este doar o propagandă fără bază.

Cea mai mare parte a cercetărilor recente respinge aceste afirmații, iar repetarea acestora, din nou și din nou, nu va modifica acest lucru.

Bunăstarea animalelor este importantă
Poza unei tinere doamne care hrănește un miel în fi ELD.
Ideea unui animal care este sacrificat pentru mâncare nu este niciodată plăcută.

Nici un leu nu prinde o zebră în câmpiile africane sau un pește disperat care se chinuie să se îndepărteze de un prădător.

Dar lanțul alimentar este un fapt de viață, iar multe animale mănâncă alte animale.

Ceea ce nu trebuie tolerat este cruzimea față de animale.

Desigur, există mari probleme cu industria comercială a cărnii și necesitățile de îmbunătățire a bunăstării animalelor.

Cu toate acestea, cred că există o șansă mult mai bună de a face acest lucru dacă cei care se ocupă de drepturile animalelor se concentrează asupra faptelor referitoare la bunăstarea animalelor.

Oamenii le pasă mult mai mult de animale decât de reclamele de sănătate greșite.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.medicalnewstoday.com/articles/320047.php
în lumea nutriției, nu există o dezbatere la fel de aprigă și aprigă ca cea dintre mâncătorii de carne și vegetarieni. În această funcție Spotlight, ne întrebăm dacă oamenii au fost sau nu concepuți pentru a fi vegetarieni.
Broccoli care se luptă cu un burger
Lupta lupta lupta!
Unele persoane aleg o dietă bazată pe plante din motive de sănătate, în timp ce altele o fac, având în vedere preocupări mai etice. Pe cealaltă parte a farfuriei, unii iubitori de carne au gândit puțin dacă ar trebui sau nu să mănânce carne, în timp ce alții își vor apăra dreptul de a se calca pe mușchii animalelor până la sfârșitul timpului.

Pasiunile pot alerga surprinzător de mult atunci când vine vorba de decizii dietetice. Mâncarea este o problemă de supraviețuire, iar adânc în creierul nostru primordial, tot simțim că trebuie să ne apărăm sursele de hrană.

Astăzi, nu suntem preocupați de etica industriei cărnii; nu este că ele nu sunt importante, ci că suntem mai concentrați în biologia implicată. În mod similar, nu avem tendința de a ne preocupa de dezbaterea privind impactul ecologic al creșterii cărnii; vom lăsa asta pentru ca alții să o învețe.

Acest articol va fi servit în două cursuri. În primul rând, ne întrebăm dacă oamenii sunt „proiectați" să mănânce carne - am evoluat pentru a o consuma? Apoi, vom întreba ce opțiune este cea mai potrivită pentru sănătatea noastră.

Deci, suntem carnivori?
Aceasta este prima întrebare la care trebuie să răspundeți și, anatomic, pare a fi una simplă. Nu arătăm ca carnivore; dinții noștri nu sunt buni pentru ruperea cărnii și gingiile noastre sunt prea lungi. Suntem ierbivori atunci? Nu; Gura noastră nu este suficient de lungă și dinții noștri nu se potrivesc destul de mult.

Suntem, se pare, omnivori; corpurile noastre se pot ocupa destul de bine atât de carne cât și de plante. Nu este chiar atât de simplu. Doar privirea la dinții și intestinul unui animal nu este o modalitate sigură de a-și distinge dieta. Panda - cu canini ucigași și o dietă din bambus - este un exemplu excelent.

Acestea fiind spuse, este adevărat că majoritatea creaturilor au un intestin potrivit pentru dieta pe care o consumă. Leii, de exemplu, au stomacuri uriașe, cu pereți netezi, pentru a ține vânturi de animale. Între timp, multe erbivore au fabrici masive de distrugere a plantelor în abdomenul lor, unde bacteriile distrug componentele dure ale materiei vegetale.

Noi, oamenii, ne place să ne gândim la noi ca fiind speciali și, în multe privințe, puteți susține că suntem. Dar când vine vorba de tubulatura noastră internă, suntem în medie monumentali.

Mai degrabă plictisitor, intestinul uman este foarte asemănător cu cel al apropiaților noștri: maimuțe și maimuțe. Rezultă că, dacă căutăm să lucrăm în armonie cu design-ul nostru de gură, dieta noastră ar trebui să fie cel puțin similară cu verii noștri.

Când examinăm dieta aproape toate maimuțele și maimuțele, este vorba de nuci, fructe, frunze, insecte și gustarea ocazională de carne. Este posibil să fi văzut imagini destul de șocante ale cimpanzeilor adulți care omoară și mănâncă pe cei mici, dar aceasta este o raritate relativă în comparație cu cantitățile de produse care nu sunt din carne consumate.

Din aceste observații, putem concluziona poate că, în mod evolutiv, nu ar trebui să fim neapărat vegetarieni și să evoluăm pentru a mânca doar ocazia ocazională a materiei animale.

Mâncarea cărnii și evoluția omului
Mâncarea cărnii, potrivit unor oameni de știință evolutivi, a dat oamenilor timpurii un început vital de cap. Carnea este plină de energie și proteine ​​care ne-au ajutat să dezvoltăm și să alimentăm un pachet de cabluri de dimensiuni mari între urechi.

Ilustrația evoluției umane
Evoluția umană poate ajuta la rezolvarea dezbaterii?
Ipoteza scumpă a țesuturilor afirmă că pentru a avea un creier mai mare, trebuie să economisim energie metabolică în altă parte. Pentru a face acest lucru, gâturile noastre au fost scurtate.

Dar asta a adus o altă problemă: faptul că un intestin mai scurt însemna că dieta noastră trebuia să fie de o calitate superioară pentru a oferi suficiente substanțe nutritive. Introduceți dieta bazată pe animale. Este de remarcat faptul că această teorie nu este susținută în mod rotund.

Unii cercetători cred că prada de vânătoare a contribuit la poziția noastră bipedală și că planificarea și desfășurarea unei vânătoare ar fi putut ajuta la dezvoltarea limbajului, comunicării și a societăților complexe.

Dar, doar pentru că s-a făcut ceva pentru eoni, nu înseamnă că trebuie neapărat să continuăm pe aceeași cale.

Viața modernă este diferită; opțiunile care se află pe masa de cină sunt mult mai variate. Părinții noștri nu au avut acces la tofu, de exemplu, iar un om care trăiește în clime mai reci ar lupta să găsească nuci de caju pe hrana ei zilnică.

Care este epoca de piatră sau dieta Paleo?
În acest articol, vă explicăm dieta Paleo și ne întrebăm dacă se potrivește vieții moderne.
CITESTE ACUM
Odată ce ne-am adaptat, mai putem merge înapoi
Evoluția este nesfârșită, adaptarea continuă. Animalele nu continuă să bea lapte după înțărcare. Dacă ar încerca, i-ar face bolnavi. Enzima de care mamiferele trebuie să descompună lactoza din lapte - lactază - nu este produsă la vârsta adultă. Însă acum, populații întregi de oameni produc lactază cu mult timp după ce au încetat să bea laptele mamei lor (cunoscut sub numele de persistență la lactază).

La un moment dat, un grup de Mans a început să facă această schimbare și, pentru că le-a dat acces la mai multe calorii și alte bunătăți nutriționale, au supraviețuit în favoarea celor care nu puteau stomacul (sau capra) suc. Ne-am adaptat pentru a folosi o sursă bogată în energie de proteine, vitamine și minerale. Deci, este firesc să bei lapte? Dacă nu, asta înseamnă că nu ar trebui să-l bem?

Corpurile noastre sunt stratificate cu o serie de schimbări evolutive: de la o schimbare la carne în urmă cu milioane de ani, la schimbări de microbiomi când am început să mâncăm grâu, orz și alte culturi. Suntem acum o confuzie cu compensații și suplimente care ne-au ajutat să supraviețuim de-a lungul anilor.

Dacă spunem că vrem să mâncăm așa cum au făcut strămoșii noștri, ne referim la Homo erectus, neanderthalii (care poate au mâncat mai multe plante decât se imaginează adesea), Australopithecus (care a umblat pământul în urmă cu aproximativ 4 milioane de ani), primele primate (în urmă cu aproximativ 50-55 milioane de ani), sau ceva între ei?

Dacă rablurile anterioare înseamnă ceva, este că ar trebui să mâncăm carne doar dacă ne avantajează acum. Întrebarea importantă este cum afectează astăzi corpurile noastre.

Carne: în boală și sănătate
Indiferent dacă consumul de carne este natural sau nu nu face multe diferențe. Nimeni nu crede realist că ar trebui să ne întoarcem minuțios la ceea ce au mâncat primii noștri strămoși doar pentru că a fost mult timp în urmă.

O cantitate de carne roșie
Carnea roșie a devenit un paria nutritiv.
Din punct de vedere medical, ar trebui să mâncăm carne doar dacă este sănătos să o facem. În ultimii ani, există un munte din ce în ce mai mare de dovezi în sprijinul beneficiilor pentru sănătate ale unei diete vegetariene și a riscurilor asupra sănătății de a arunca prea multe burgeri în corpul nostru.

O meta-analiză la scară largă efectuată în 2016 a raportat „un efect protector semnificativ al unei diete vegetariene versus incidența și / sau mortalitatea cauzată de boli cardiace ischemice (25 la sută) și incidența cancerului total (8 la sută). Dieta vegană a conferit un risc redus semnificativ (15 la sută) de incidență din cancerul total. "

Dietele vegetariene sunt, de asemenea, legate de un risc mai mic de sindrom metabolic, diabet, cancer (din nou) și o tensiune arterială mai scăzută și pot preveni obezitatea copilăriei. Cel puțin, în această privință, juriul este bine și cu adevărat.

Beneficiile pentru sănătate ale consumului de carne?
Carnea este bogată în proteine ​​și vitmain B-12 și este, de asemenea, o sursă bună de fier, așa că este ușor de observat cum încorporarea cărnii în dieta lor ar fi putut ajuta strămoșii noștri să supraviețuiască.

Astăzi, însă, proteina este mult mai ușor de accesat - în nuci și fasole, de exemplu. Vitamina B-12 poate fi găsită în mod adecvat în brânză, ouă, lapte și produse fortificate artificial, iar fierul poate fi preluat din leguminoase, boabe, nuci și o serie de legume.

Având în vedere acest lucru, mai degrabă decât să ne întrebăm: "Ar trebui să mâncăm carne?" probabil că ar trebui să ne întrebăm: „Există un nivel sigur de carne?" și, "Ce tipuri sunt cele mai rele?" Pe scurt, putem împărți carnea în patru tipuri: alb, roșu, prelucrat și pește.

Pestele și carnea albă sunt considerate în mod rotund sănătos - atâta timp cât nu le prăjești adânc sau nu le înveliți în slănină. Totuși, pentru carnea roșie și carnea procesată, este invers.

Carnea roșie și procesată sunt asociate cu cancerul de colon și cu boli de inimă. Majoritatea studiilor concluzionează că consumul mai mult din această carne este o idee proastă. Dar cât de mult este prea mult și ce niveluri sunt sigure, sunt mai greu de cuantificat.

Dr. William Kormos, redactor șef al Harvard Men's Health Watch, scrie „Cât despre consumul de carne este„ sigur ", multe studii arată o creștere mică a riscului de boală la niveluri de 50–100 grame (1, 8-3, 5 uncii) de carne roșie consumată zilnic. "

"Carnea prelucrată (sărată, afumată sau întărită) este, de asemenea, asociată cu un risc mai mare. În schimb, nu pare să existe un risc măsurabil din consumul de carne roșie o dată sau de două ori pe săptămână."

Dr. William Kormos
Deci, ar trebui să fim vegetarieni? Ei bine, când burgerul lovește ventilatorul și doamna kebab cântă, nu va mai exista niciun răspuns clar. Oamenii au mâncat carne de foarte mult timp, dar o dietă cu carne minimă este mult mai sănătoasă. Și astăzi, nu avem nevoie de carne din punct de vedere nutritiv. Cu toate acestea, nu pot să vă aleg alegerea pentru dvs. - Îmi pare rău.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Iar ai luat niste mizerii de pe net, in loc sa gandesti.
Nu exista studii? pai fuking moron, ti-am trimis o groaza mai sus.

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Complicat,dar uite americanii,care se indoapa la mc donald, si prin toate locurile stradale, MC Donalad a imbolnvit lumea cu meniul si cu cola, au castigat miliarde, iar americanii ce.au castigat? obezitate maxima si boli, sa nu mai vb de mancare, nu are sens, fiecare individ e capabil sa aleaga, sa se documenteze, si sa din partea ea fa/ti omleta din 10 oua!

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Ouale sunt sanatoase dar nu 10 o data, doua pe zi de 3 ori pe saptamana este sanatos

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Comunistule nu e site ul tau, ma exprim cum vreau

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Cine spune? Organizatia mondiala a sanatatii,organizatia internationala de cercetare a cencerului,fundatia mondiala de cercetare a cancerului,institutul american de cercetare a cancerului, universitatea Harvard, Oxford, Cornelli si alte institutii.
Gasesti linkuri lasate de mine la intrebarea asta si daca mai vrei, iti trimit.

| acerr a răspuns (pentru RAY):

PT CA AI CITIT ARTICOLE UNDE AU SPUS CA SUNT SANATOASE, acum nu tot ce citesti este adevarat,,, mai cauta articole
nu e sanatos

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e vorba de exprimare, e vorba ca tu copiezi tampeni de pe net si nu prezinti dovezi solide.

| acerr a răspuns (pentru RAY):

Esti greu de cap
a fi vegan nu e dieta! nu mancam animale / unde vezi dieta?

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Incepi cu jigniri acum, la varsta dvs atata educatie aveti

| RAY a răspuns (pentru acerr):

Tu esti beata unde am scris dieta

| acerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite eu nu stiu sa explic in termeni stintifici,dar stiu ce sa maninc,si stiu ca pe vremea cand mancam toate nebuniile, ma simteam nasol, ma dureau toate, inclusiv articulatiile, ma trezeam obosita si fara nici o energie, dovada ca acum la 58 ani sunt ok si arat de 45 si poate in astia 6 ani de cand sunt vegana familaia mea poate a salvat 2 porci., pentru ca suntem toti vegani

| aXy99 a răspuns (pentru acerr):

"PT CA AI CITIT ARTICOLE UNDE AU SPUS CA SUNT SANATOASE, acum nu tot ce citesti este adevarat"
Te-ai gandit ca asa e si cu articolele alea care lauda veganismul si afirma aberatii cum ca ti-ai lua toti nutrientii din mancaruri vegane? laughing

| acerr a răspuns (pentru aXy99):

Aha
calul,elefantul,hipopotamul,animale enorme de 4 tone se haranesc cu ce? deci? simplu hrana verde face minuni, byeee

| aXy99 a răspuns (pentru acerr):

Am mai raspuns unui retardat si mi-e cam lene s-o faca din nou sad
Ele au un stomac special, nu ca al nostru laughing
Animalele astea transforma celuloza in PROTEINA! Noi nu putem face asa ceva. Ia incepe si tu sa consumi iarba (nu legame, IARBA) sa te faci mare si tare.
Balenele cum au 150 tone si se hranesc cu peste? laughing
Ai o logica de copil de gradinita.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu ma straduiesc sa citesc mizeriile voastre, pot sa traiesc si fara aberatiile de genul.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ignorant ca restul lumii, suporti consecintile ca restul lumii.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Care consecinte? cele pe care le inventati pentru manipulare?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu,cele dovedite de organizatiile mondiale ale lumii: WHO(Organizatia Mondiala a Sanatatii),IARC(Organizatia Internationala de Cercetare a a Cancerului),WCRF(Fundatia Mondiala de Cercetare a Cancerului), AACR(Asociatia Americana de Cercetare a cancerului), universitatile Harvard, Oxford, Cornelii
https://www.iarc.fr/wp-content/uploads/2018/07/Monographs-QA_Vol114.pdf
https://www.aicr.org/......report.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22412075
https://academic.oup.com/ije/advance-article/doi/10.1093/ije/dyz064/5470096
https://www.hsph.harvard.edu/......mortality/
https://www.health.harvard.edu/......onger-life
https://www.bmj.com/content/357/bmj.j1957
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261306/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25439662
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21209396
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24243555
https://news.harvard.edu/......ncer-risk/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19142965
https://academic.oup.com/ajcn/article/105/6/1462/4569801?searchresult=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14608091
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3232297/
https://www.health.harvard.edu/......1304176083

https://thedairytimes.com/12000-doctors-urge-usda-stop-recommending-dairy/
https://www.bmj.com/content/349/bmj.g6015
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24247817
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27557656
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9224182
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12540414
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11566656
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4166373/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4754664/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15203374

Wake the fu ck up.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai sa fim seriosi... Esti vegana? Bravos tie! Abordarea asta a intrebarii e fix ca la crestinii aia dusi cu capul care dar vai, cum puteti sa nu credeti, ca ia uite ca scrie in biblie ca nu-stiu-ce... Uneori nu maninc carne cate o saptamana-doua si nu am nici o problema. La fel cu piinea, de exemplu. Atunci cand maninc carne, maninc cantitati absolut rezonabile. Fara oo si brinza? Lol, amuzant. Traieste tu cu fasole.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca au un gust delicios si e decizia mea si cat mananchappy

| Celcestietot a răspuns:

Eu nu sunt vegan, dar până la urmă de ce să judec un om care este atâta timp cât nu mă judecă pe mine. O să îți răspund clar. Mănânc carne pentru că nu consider că este o problemă în asta. Până la urmă nu ne îmbolnăvim din carne, ci și din legume, fructe, aerul inhalat etc. Totul este infectat chimic in ziua de astăzi, iar tu îți faci probleme de carne? Carnea in primul rand te ajuta la dezvoltarea masei musculare, la dezvoltarea în perioada de creștere. Este animal până la urmă, ce are dacă îl mâncăm? Diferite persoane din colțurile globului suferă că nu au ce să mănânce și tu ne spui să nu mai mâncăm animale? Ți-e milă de animale să înțeleg, bun. Dar pun pariu că tu ai călcat pe vreo furnica in viața ta, ai omorât o muscă, un țânțar. Toate aceste ființe fac parte din regnul animal, ele nu fac excepție și pun pariu că cu ele nu te comporți în mod egal ca și cu celelalte animale. Dacă m-ai lua cu credința, să ști că Biblia este de acord cu "devorarea" animalelor. Tu de ce oare ți cu animalele? Nu ai mâncat nimic de la Mc sau KFC în viața ta când erai conștient de propriile actiuni? Daca ai făcut asta când erai conștient, înseamnă că ai mâncat un animal omorât în mod conștient. Deci, unde este conștiința de vegetarian / om pașnic în ale mâncării? Acest mod de viață îți aduce superputeri dacă continui să îl urmezi? Eu cred că nu, mai rău suferi abținându-te atât și nebucurându-te de viață. Vegetarian sau nu, tot mori la un moment dat. Important ar fi să te ocupi de sănătatea corpului făcând mișcare sau exerciții fizice, nu abținându-te de la ceva esențial corpului.

| aXy99 a răspuns:

Pentru ca vreau, pentru ca pot, pentru ca imi place, pentru ca am nevoie de anumiti macro si micronutrienti pe care nu ii gasesti in plante.
PS: Daca mananci un ou sau bei lapte inseamna ca mananci animalul? Asta reiese din felul in care te-ai exprimat.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27886704
Cea mai mare organizatie de nutritionisti din lume(peste 100 000 nutritionisti) recomanda o dieta vegana sau vegetariana.
Ai nevoie de macro si micronutrienti pe care nu ii gasesti in plante? ok, numeste unul singur dintre acestia.

| acerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai lista e lunga, ex banana magneziu...a nu se manca pe stomacul golin timp indelungat poate face problema la inima

| acerr a răspuns (pentru aXy99):

Pai cand maninci oul si laptele ti.ai pus intrebarea,,, oare vaca saraca in ce stadiu e? merge in 3 picioare ca al 4 e rupt, e mulsa pana la sange, plus ca laptele e full de bacterii

| chuckmanson a răspuns (pentru aXy99):

„Pentru ca vreau, pentru ca pot, pentru ca imi place"
Și eu vreau să te răpesc și să te omor pentru că pot și pentru că îmi place. Cum este asta diferit față de ce zici tu?
„ pentru ca am nevoie de anumiti macro si micronutrienti pe care nu ii gasesti in plante."
Hai să vedem nutrienții necesari organismului și sursele din care pot fi obținuți:
Carbohidrați: fructe, rădăcinoase, cereale, fructe cu coajă lignificată
Grăsimi:fructe cu coajă lignificată, ulei de măsline, ulei de cocos, avocado, semințe
Proteine: leguminoase, semințe, fructe cu coajă lignificată, broccoli, anumite legume
Vitamine:
A: spanac, morcovi, cartofi, gătite alături de uleiuri
B: https://:///......egan-diet/
C: citrice
D: lumină solară, anumite ciuperci și lapte vegetal fortificat
E: fructe cu coajă lignificată
K; natto, spanac, broccoli
Minerale:
fier: https://www.healthline.com/nutrition/iron-rich-plant-foods#section2
calciu: https://www.healthline.com/nutrition/vegan-calcium-sources#4.-Seeds-
zinc: https://www.myfooddata.com/articles/zinc-foods-for-vegans-vegetarians.php
potasiu: fructe și legume
magneziu: leguminoase, cereale, semințe
sodiu și iod: sare
Omega 3: alge, semințe de in, cânepă și chia
Apă

| aXy99 a răspuns (pentru chuckmanson):

"Și eu vreau să te răpesc și să te omor pentru că pot și pentru că îmi place. Cum este asta diferit față de ce zici tu?"
Ce fac eu e legal, ce faci tu nu e.

Nu prea iei proteine din legume, sunt cateva care au, dar nu foarte multe. Daca te duci la sala si e nevoie sa consumi 2g/kg corp, crede-ma, e foarte greu fara produse de origine animala. Da, mai sunt anumite produse bogate in proteine, arahidele spre exemplu, dar nu poti sa mananci prea multe, sunt gretoase, ai mancat 200g esti terminat...si din 200g iei undeva intre 50 si 60g proteine, nici pe departe 160+ cat ai avea nevoie. Soia e o alternativa, dar pe langa faptul ca s-ar putea sa fie modificata genetic, dupa ce o gatesti se impart la 4 macro si micronutrientii, deci nu mai e rentabila.
Vitamina B6 nu o iei din aproape nimic in cantitati insemnate.

Ouale, laptele, branza, iaurtul cu ce te deranjeaza?

Plantele sunt si ele vii, nu ti-e mila de ele? Asa cum sunt sunt crescute plantele pentru a fi mancate, asa sunt si animalele. Nu e ca si cum ma rapesti pe mine, exemplar unic, si ma omori (eventual si mananci).
PS: Vezi ca plantele simt un fel de durere, simt atunci cand sunt mancate, sunt niste studii care arata asta. Fata de ele sa nu simti empatie, tiranule!

| aXy99 a răspuns (pentru acerr):

Eu consum lapte "de tara", vaca aia e mulsa normal, paste fericita pe camp, nu incearca sa contrazica pe nimeni cu argumente penibile, o duce bine. Laptele se fierbe si se elimina acele bacterii.
Sa nu mai zic ca ai in corp mai multe bacterii decat celule, deci nu alea sunt problema laughing

| acerr a răspuns (pentru aXy99):

Asta este parerea ta, nu comentez

| aXy99 a răspuns (pentru acerr):

La care mesaj ai raspuns?

| acerr a răspuns (pentru aXy99):

Ok,daca plantele nu au proteina, animalelel de unde au proteina? cum creste un porc daca nu i se da proteina? si nu i se da, si tu ce ai infarfurie e o bucata de mortaciune cu gust bun de la usturoi

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Esti si tu full of sh it, ca si ceilalti care comenteaza pe subiectul asta iar tot ce scrii e total BS pentru ca nu te informezi deloc si vomiti si tu niste bro science pe aici.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-mi cati ani a trait cel mai longeviv vegan si cati ani a trait cel mai longeviv omnivor.
Cel care ar trebui sa se informeze mai atent esti tu. Esti prea subiectiv, nu vezi ca te agresiv poti fii cand discuti despre un subiect ce ar trebui sa fie pasnic?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca simt UN FEL DE DURERE. Durere la figurat. Adica simt ceva, niste vibratii. Citeste mai atent.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

E total irelevant cat au trait astfel de persoane, nici n am sa caut.Sunt vegani care au murit la 60 de ani si sunt non vegani care au trait peste 100 de ani fumand sau consumand droguri zilnic.
Ceea ce conteaza sunt studiile care arata ce impact au anumite alimente asupra sanatatii.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Nu iti mai gasesc comentariul, cred ca l ai sters.
Pai de unde stii tu ca simt macar,, un fel de durere"?
Plantele de acolo doar secretau niste mucus pe baza unor sunete sau vibratii.Again,n au sistem nervos si tu cred ca ai abandonat scoala in clasa a 5-a.
Prin presupunere la absurd, ca ar simti durerea la fel ca un animal, pe cine ar fi mai moral sa consumi?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

"vegani care au murit la 60 de ani si sunt non vegani care au trait peste 100 de ani fumand sau consumand droguri zilnic."
That's my point, daca imi permiti sa ma murdaresc la gura (la degete mai bine zis) de putina engleza. Oricate studii ar fi, niciunul nu este 100% relevant, deoarece in viata noastra sunt mult prea multi factori care ne influenteaza traiul pentru a putea fi luati toti in considerare. Am vazut si eu video-uri cu oameni de peste 100 de ani care fumau (tutun) si consumau whisky regulat...si unde mai pui ca mancau si carne laughing

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-am sters niciun comentariu, e chiar la finele primului raspuns de pe aceasta pagina (6).
Acel mucus secretat pe baza vibratiilor respectiva tocmai asta denota. Ca plantele respective simteau ceva. Nu durere, evident, de asta am scris "UN FEL DE", dar vad ca o tii pe a ta cu "ai abandonat scoala in clasa a 5-a."

"Prin presupunere la absurd, ca ar simti durerea la fel ca un animal, pe cine ar fi mai moral sa consumi?"
Nu stiu sistem de valori ai si ce norme le consideri morale, dar dupa logica ta nu ar trebui sa consumi nici plante, nici animale, ci sa mori de foame. Ei bine, asta nu se poate. Suntem oameni, suntem facuti sa ne hranim cu fiinte vii (plante si animale). In opinia mea, ambele optiuni sunt viabile, in a ta nu ar trebui sa fie niciuna pentru ca ai deveni un ipocrit daca ai spune contrariul.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Dar oamenii aia de peste 100 ani care au obiceiurile alea nu sunt multi, asta e faza.
Din cei circa 250 000 de romani care mor anual, circa 60% mor din cauza bolilor cardiovasculare, 20% din cauza cancerului si restul de alte boli sau de batranete.
Ca roman, tu ai 27% sanse sa faci cancer colorectal si 20% sa mori de el, iar la femei e mai mic, asta din cauza alimentatiei romanului.
Media de viata in Romania, la barbati, este 71 de ani si la femei 76 de ani.
Studiile sunt extrem de relevante, sunt foarte multe facute, fiecare pe zeci de mii si sute de mii de oameni.
,, Oricate studii ar fi, niciunul nu este 100% relevant, deoarece in viata noastra sunt mult prea multi factori care ne influenteaza traiul pentru a putea fi luati toti in considerare.''
N-ai habar de cum se face un studiu.Tu doar esti in categoria de oameni:
,,Ma doare in cu r de studii sau din astea,sunt doar prostii,sunt indocrinat si refuz sa imi schimb parerea pentru ca nu sunt nici foarte inteligent''.
Categoria asta de oameni sufera,ignoranta=suferinta. Uite-te la studiile pe care i le-am trimis lui Drimmero intr-un comentariu tot la intrebarea asta, mai mult nu iti mai trimit, daca nu esti deschis la alte informatii, daca nu esti deschis la ideea ca te poti insela, eu mai mult nu fac.Iti place doar sa comentezi pe un subiect pe care nu il intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

In clasa a 5-a invatai biologie vegetala si acolo aflai ca plantele nu au sistem nervos.
Bai bos, nu stii ce e ala veganism.Veganism inseamna sa reduci suferinta animalelor in limite rezonabile, nu sa o reduci cat de mult posibil.Pentru ca daca ai sa incerci sa o reduci cat de mult posibil, te-ai sinucide, deoarece in fiecare zi calci pe insecte sau consumi vegetale care au fost crescute cu ajutorul unor animale.
N-am spun nicaieri ca trebuie sa mori de foame, idk what tf are you talking about.Nu imi mai pierd timpul cu tine pentru ca nu ai un intelect crescut si pe oamenii astia nu prea ii schimbi.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Iti dau si block, sa nu ma mai tenteze sa iti corectez stupizeniile.

| aXy99 a răspuns:

Https://vimeo.com/99635253

Pentru cel care spunea ca plantele nu simt durerea si nu stiu ca sunt mancare.
PS: Sunt si ele fiinte vii!

| acerr a răspuns (pentru aXy99):

Tot ce e viu simite
Noi astia care ne numim oameni, ce facem pentru natura? pentru aniamle? nada, dar pentru pisic si catel facem orice! daca ai avea un vitel bebe, l, ai iubi de iti pierzi capul,, si cand creste pe la 2 ani crezi ca il vei taia? nuuuuuuuuuuuuuu nicioadta

| aXy99 a răspuns (pentru acerr):

Desigur ca nu l-as taia, dar in crescatorii sunt nascuti si crescuti pentru a fi taiati...
Asta e diferenta. Nu te atasezi emotional de el, nu ii ameninti specia, ne e pe cale de disparitie. Imi e mila si de caprioare, dar si de lei. Ar trebui sa moara amandoi de foame?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

In video spune ca acele plante raspund la vibratiile si sunetele produse de omide prin secretia de uleiuri toxice pentru omide.
Cum dovedeste asta ca simt durerea?
Plantele n-au sistem nervos si nici creier, deci n-au cum sa simta durerea.Ai abandonat scoala in clasa a 6-a?
Prin presupunere la absurd ca plantele ar simti durerea(total stupid), tot ar fi de mii de ori mai moral sa le consumi decat sa consumi un animal.
Plantele n-au nicio capacitate de a se bucura de viata, fata de animale.Nu isi creeaza relatii cu cei din jur, nu pot comunica, nu pot gandi, nu au sentimente.

| Plato a răspuns:

Tu de ce le mananci mancarea bietelor animale?
Regula 1 cand esti vegan: asigura-te ca afla toata lumea! laughing
Chiar ar merge un KFC, ca tot veni vorba.

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

„Tu de ce le mananci mancarea bietelor animale? "
Gluma asta dovedește că fie nu ai deloc cunoștințe pe subiect, fie ai un iq destul de scăzut. Sau ambele. Aproape toate fructele, legumele și cerealele pe care noi oamenii le consumăm au fost create de noi, prin selecție artificială. Animalele în mediul lor natural nu se hrănesc cu ceea ce mâncăm noi, deci gluma asta este cretină dincolo de orice imaginație.
„Chiar ar merge un KFC, ca tot veni vorba"
Dacă vrei cancer, obezitate și stop cardiac, atunci poftă bună! Serios vorbind, KFC pe lângă faptul că nu se poate spune că ăia servesc mâncare, ci numai niște mizerii enorme pentru sănătate, aceștia sunt vinovați de abuz asupra animalelor și de o bună parte din defrișările pădurilor amazonului, împreună cu multe alte fast food-uri. Eu nu încerc să te conving să devii vegan neapărat, deși ar fi extrem de bine și ar trebui să o faci, toată lumea ar trebui să o facă, dar dacă chestiile astea nu te fac să renunți la fast food, atunci chiar nu știu ce să mai zic.

| acerr a răspuns (pentru chuckmanson):

Mie imi scrii? pai acum 5000 de ani cine a creat legumele? ce naiba spui? oare nu te intrebi cum au aparut toate? prin ce minune? dovada ca Dumnezeu exsista, a facut pamantul, oameni, animale si plante

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Aham, si daca nu mai merg eu la KFC cate paduri zici ca salvez? Din cati copaci imi face mie meniul?
Si cu ouale, laptele, branza etc. care e problema? Ok, carne nu, dar astea ce au?
Deci industria asta e la un nivel enorm, mondial, absolut urias, incat e utopic si ridicol sa crezi ca o vei opri daca mananci frunze si iarba in loc de animale si ce produc. Mc si Kfc au brand-uri imense tocmai datorita faptului ca sute de milioane de oameni mananca de la ei, iar asta cu siguranta nu va inceta.

Carnea e esentiala, chiar daca nu aia de la fast-food:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4282257.stm

Sunt sigur ca vei vrea sa combati ce zice link-ul, dar eu tind sa-i cred. N-ai cum sa cresti copilul cu iarba. Ca dupa ce s-a dezvoltat alege el asta, hai treaca-mearga, dar da-i la copil sa manance cum trebuie, ca altfel devine leguma ca alea pe care le mananca.

De asemenea, sunt bine cunoscute probleme veganilor cu lipsa de energie si de forta. Necesita un efort colosal sa ai o dieta vegana sanatoasa. O samanta si doua ierburi nu sunt suficiente.

| chuckmanson a răspuns (pentru acerr):

Nu, îi scriam lui Plato, dar te rog, nu îmi spune că ești creaționistă. Mi-a ajuns de dezbaterile cu fanatici religioși!

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Poate nu salvezi mult, dar dacă renunță mai mulți oameni încetul cu încetul se reduce producția și impactul negativ. La fel cum e treaba și la poluarea cu plastic. Vreo 6 miliarde de oameni au aruncat câte un pai sau o pungă spunând că e doar un gunoi iar acum plasticul distruge natura. Puterea exemplului.
Legat de celelalte produse animale, animalele de fermă sunt chinuite rău și pentru astea. Pe langă asta, aceste animale au fost create de noi, prin selecție artificială, au ajuns să dea mult mai multe ouă și lapte decat ar fi sănătos, iar dacă am continua să consumăm și aceste produse doar ar contribui la holocaustul animalelor.
O dietă vegană nu te privează de absolut niciun nutrient!
Hai să vedem nutrienții necesari organismului și sursele din care pot fi obținuți:
Carbohidrați: fructe, rădăcinoase, cereale, fructe cu coajă lignificată
Grăsimi:fructe cu coajă lignificată, ulei de măsline, ulei de cocos, avocado, semințe
Proteine: leguminoase, semințe, fructe cu coajă lignificată, broccoli, anumite legume
Vitamine:
A: spanac, morcovi, cartofi, gătite alături de uleiuri
B: https://:///......egan-diet/
C: citrice
D: lumină solară, anumite ciuperci și lapte vegetal fortificat
E: fructe cu coajă lignificată
K; natto, spanac, broccoli
Minerale:
fier: https://www.healthline.com/nutrition/iron-rich-plant-foods#section2
calciu: https://www.healthline.com/nutrition/vegan-calcium-sources#4.-Seeds-
zinc: https://www.myfooddata.com/articles/zinc-foods-for-vegans-vegetarians.php
potasiu: fructe și legume
magneziu: leguminoase, cereale, semințe
sodiu și iod: sare
Omega 3: alge, semințe de in, cânepă și chia
Apă

| acerr a răspuns (pentru Plato):

Pai daca animalele au viata de merda, de ce produsele lor crezi tu ca sunt sanatoase?

| acerr a răspuns (pentru Plato):

Dovedeste ce ai scris, carnea e sanatoasa. Uite un exemplu banal dar adevarat, o frantuzoaica vegana de 7, 8 ani face o opertie la intestin,nu intru in amanunte, matele sunt crete pe alocuri, curbate, in fine asa sunt asezate, si ii gaseste la o cotitura a intestinului o bucatica de carne cat un bob de mustar care facuse in intestin viermi, batcerii iti dau seama cu miillee, ii taie din intestin! Si medicii au spus ca acel bob mic nu a fost eliminat si a stat acolo 7 ani

| Plato a răspuns (pentru acerr):

Asa, zi-mi un caz izolat ce apare o data la 1000 de ani, multumesc.
Nu trebuie sa dovedesc nimic, ca nu ma intereseaza sa conving pe nimeni.
Ti-am tot spus, mananca-ti frunzele in liniste, termina cu propaganda. Incep sa cred ca suferi de vreo forma de retard, sincer.

| acerr a răspuns (pentru Plato):

Loll
Stimate domn,mancam ce poftim,eu ca mine, tu ca tine. ce te deranjeaza de fapt? am afirmat ca e musai sa fiti vegani? nu draga, in viata mea nu am zis nimanui, rude frati, amici,,, le-am zis ca eu nu mai maninc produse animale, o zi faina, plec in oras

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca imi plac, evident.

| Nilsson a răspuns:

Un articol util pentru vegani:

https://rawdia.ro/b12-2/

| FreddieM a răspuns:

Am tinut o dieta absolut vegana de 40 de zile, pe timpul postului de Pasti. Imediat m-am acomodat cu ea, mi-a placut chiar si am cochetat cu ideea daca as continua cu acest mod de viata, dar experienta mi-a ilustrat realitatea ca a papa vegan e absolut inutila dpdv al sanatatii, in schimb am realizat ca pentru a fi vegan nu e doar modul cum mananci, e filozofie pura. Noi umanii ne nastem carnivori, asta cere organismul naturalmente, dar suntem liberi sa adoptam regimuri de viata diferite, insa multi nu stiu ca veganismul dauneaza grav sanatatii. Doamne-fereste sa-ti supui copii la asa regim, ii imbolnavesti de sanatosi.

| Mircea08 a răspuns:

De ce nu sariti in sus cand oamenii sunt tratati mai rau decat animalele? Ce merite are un animal de a ajuns sa fie mai important decat omul? Ce asa mari probleme creaza omul gainii daca ii mananca ouale? si asa nu poate cloci atatea oua cate face. Sa zicem ca nimeni nu ar mulge vaca - ar fi mai fericita daca vede ca ii da laptele pe la supraplin.
Voi credeti ca legumele si celelalte vegetale pe care le mancati nu sunt fiinte? De unde stiti ca nu sufera si ele? S-a facut un experiment - au fost puse doua ghivece de flori unul langa altul la o distanta de o jumatate de metru. Au fost legati niste electrozi la ambele plante pentru a verifica daca emit curent electric. A taiat apoi o frunza de la o planta, iar aparatul a inregistrat o emisie de curent DE LA AMBELE plante.
Pofta buna!

| acerr a răspuns (pentru Mircea08):

Pentru ca animalul e neputincios, e bun si bland. ce explicatii sa dau? de ce iubesti un caine un pisic?

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Cine a spus ca un animal e mai important decat omul? nimeni, tragi concluzii din joben.Vaca nu vrea ca tu sa ii iei laptele,nu vrea sa o mulgi, e impotriva vointei iei.Ti-a spus tie ca vrea?
Stii ca pateste vaca ceva daca nu e mulsa? nu stii.
Plantele nu au sistem nervos, nici creier, deci nu simt durerea, mai Mirciulica.Esti si tu full of sh it.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Ouăle nu sunt animale! Think more, baby!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrea cineva sa dezbata acest topic in particular, cu studii si dovezi, il invit cu drag.

| acerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca treaba e complicata, si nu e cazul sa vorbim de veganism, dar un sfat tot il dau > mancati o zi doar fructe si salate macar o zi pe saptamana, fara lactate si alte prostii

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Carnea roșie, precum carnea de vită, mielul și carnea de porc a fost clasificată drept o cauză „probabilă" a cancerului. Aceste clasificări nu indică riscul de a face cancer, ci mai degrabă cât de siguri suntem că aceste lucruri pot provoca cancer.
https://www.cancercouncil.com.au/......nd-cancer/
Carnea roșie provoacă într-adevăr cancer?
Pentru a reduce riscul de cancer, evitați carnea procesată
Dacă doriți să vă reduceți riscul de cancer colorectal și potențial alte tipuri de cancer, evitați să mâncați carne procesată.

IARC a clasificat carnea procesată ca cancerigen de grup 1. Cu alte cuvinte, există suficiente cercetări care să demonstreze că cauzează cancer la om. Pentru a vă oferi un context, iată câteva alte substanțe cancerigene din grupa 1:

tutun
Radiație UV
alcool
Din nou, această clasificare se bazează pe dovezile care susțin legătura dintre cancer și un anumit agent.

Cu toate că există dovezi puternice care sugerează că toți agenții din Grupul 1 provoacă cancer la oameni, aceștia nu reprezintă neapărat toți același nivel de risc.

De exemplu, consumul unui hot dog nu este neapărat același lucru cu fumatul unei țigări atunci când vine vorba de risc de cancer.

Raportul IARC a concluzionat că consumul a 50 de grame de carne procesată în fiecare zi crește riscul de cancer cu 18%. Conform Societății Americane de Cancer, acest lucru poate ridica riscul de viață pentru cancerul de colon de la 5 la 6 la 6 la sută.

Pentru referință, 50 de grame de carne procesată se traduce prin aproximativ un hot dog sau câteva felii de carne deli.

Experții sugerează să mănânce aceste cărnuri doar din când în când. Luați în considerare să vă bucurați de ele în ocazii speciale, mai degrabă decât să le faceți parte din zilele voastre
 https://www.healthline.com/......use-cancer

| RAY a răspuns (pentru RAY):

V-ați întrebat vreodată dacă o dietă vegană v-ar ajuta să vă gestionați greutatea și să rezolvați orice problemă de sănătate îngrozitoare? Aceasta este promisiunea care este adesea făcută în jurul acestei tendințe. Sunt aici pentru a risipi mitul că veganismul este cea mai sănătoasă dietă și funcționează pentru toată lumea.
Eu sunt un fost vegan
Cei mai mulți dintre voi mă cunosc ca fiind creatorul site-ului Clean Eating Kitchen. Astăzi am vrut să-mi împărtășesc gândurile cu privire la potențialele probleme de sănătate care pot rezulta dintr-o dietă vegană. Am un maestru în nutriția sănătății publice, dar sunt și femeie într-o călătorie de vindecare, căutând să găsesc modalități mai naturale și holistice de a se simți mai bine și de a vă recupera din problemele de sănătate rezultate în urma unor zeci de ani în care a consumat o dietă standard America (puteți citi mai multe despre mine aici).

Problemele mele de sănătate în trecut includeau:

PCOS (sindrom ovarian polichistic)
Tiroidita Hashimoto
sindrom inflamator intestinal (IBS)
anxietate
migrene
atacuri de panică și
cancer tiroidian
Introducere în Veganism
În 2010, am avut o prietenă care a urmat o dietă vegană pentru că nu mai dorea să mănânce animale (denumită de obicei vegană etică). Aceasta a fost prima mea expunere la o dietă vegană.

Am văzut apoi interviul cu Oprah, Alicia Silverstone, despre cartea ei „Dieta amabilă" și a fost și mai curios cu privire la presupusele beneficii pentru sănătate ale veganului. Am primit o copie a cărții și m-am aruncat cu ideea că tăierea alimentelor de origine animală ar putea rezolva toate problemele de sănătate pe care le aveam, în special incapacitatea de a-mi gestiona greutatea despre care am aflat ani mai târziu a fost rezultatul bolii tiroidiene nediagnosticate.

Ce este o dietă vegană?
Ce este o dietă vegană? Pur și simplu, este unul care exclude orice mâncare care provine de la un animal. Aceasta include ouă, lactate, carne, pește, păsări de curte și chiar miere. O dietă vegană este adesea cunoscută sub numele de dietă bazată pe plante.

Unii oameni iau o dietă vegană și mai departe și o îmbrățișează ca un stil de viață și nu vor cumpăra sau folosi niciun îmbrăcăminte sau produse de îngrijire personală care să includă ingrediente pe bază de animale.

Ce mănâncă veganii
Dacă o dietă vegană nu include produse de origine animală, atunci ce include? Veganii mănâncă legume, fructe, cereale integrale, soia, leguminoase (fasole), nuci și semințe.

O dietă vegană nu înseamnă neapărat că este sănătoasă, deoarece, prin definiție, nu exclude multe alimente procesate, zahăr sau gluten. O alimentație integrală, dieta pe bază de plante este mai des termenul utilizat pentru o abordare care include mai puține alimente procesate și un accent mai mare pe fructe, legume, leguminoase, boabe, nuci și semințe.

O dietă vegană este o dietă extremă
Deși unele persoane pot prospera pe o dietă vegană sau pe bază de plante, trebuie menționat că este considerată o dietă extremă, din cauza numărului de alimente pe care le exclude, precum și a potențialului de deficiențe nutriționale.

Acest articol include opt probleme reale care pot rezulta dintr-o dietă vegană, inclusiv experiența mea ca femeie a cărei sănătate a scăzut ca urmare a faptului că a fost la o dietă vegană strictă.

Vă rugăm să rețineți, intenția mea cu acest articol este de a nu discredita niciunul dintre beneficiile care pot rezulta din consumul mai multor alimente vegetale, ci de a oferi dovezi cu privire la ce se poate întâmpla dacă o dietă vegană este luată prea departe și semnele de avertizare sunt ignorate.

Opt pericole dietetice vegane (numărul 5 pot duce la daune ireversibile)
1. Sursele de proteine ​​din leguminoase pot crește riscul de scurgere a intestinului
Întrucât o dietă vegană exclude toate formele de proteine ​​animale, inclusiv carnea, peștele, ouăle și lactatele, persoanele care urmează o dietă vegană apelează adesea la leguminoase ca sursă de proteine ​​pe bază de plante. Leguminoasele au un nivel ridicat de antinutrienți, inclusiv lectine și fitate, ambele putând crește permeabilitatea intestinală, numită și intestin scurger (1).

2. Sursele de proteine ​​din soia pot provoca perturbații hormonale, inclusiv estrogenul și hormonul tiroidian
Din nou, ca urmare a excluderii tuturor formelor de proteine ​​animale, veganii apelează la soia ca sursă de proteine. În timp ce formele neprocesate de soia pot fi în regulă pentru unele persoane, formele procesate de soia se găsesc în mod obișnuit într-o dietă vegană, inclusiv tofu, lapte de soia și alimente procesate pe bază de soia vândute ca înlocuitori ai cărnii.

Alimentele procesate din soia nu sunt mai bune pentru sănătatea umană decât orice alte alimente extrem de prelucrate, dar cu un risc suplimentar de interferențe hormonale datorate fitoestrogenilor care se găsesc în toate formele de soia. Citiți mai multe despre pericolele consumului de soia.

3. Riscul de anemie din cauza lipsei de fier hemo
Anemia cu deficit de fier este cea mai frecventă deficiență nutrițională din lume, atât veganii cât și vegetarienii prezintă un risc mai mare de această afecțiune (3). În timp ce alimentele vegetale conțin o formă de fier, se numește fier non-heme și este mult mai puțin absorbibil de către organism. Anemia cu deficit de fier poate duce la simptome grave, inclusiv oboseală, iar femeile în vârstă fertilă ar trebui să fie conștiente de modul în care o dietă vegană sau vegetariană poate duce rapid la anemie.

În timp ce suplimentele de fier pot fi luate pentru a ajuta la inversarea sau prevenirea anemiei, majoritatea femeilor nu le place să ia suplimente de fier din cauza efectelor secundare negative. Soluția simplă este de a consuma fier pe bază de heme din surse de carne roșie (alege întotdeauna surse organice și hrănite cu iarbă; eu îmi cumpăr
carnea de la US Wellness Meats).

4. Risc crescut de depresie cu un aport scăzut de acid gras omega-3
Fără o sursă alimentară de acizi grași omega-3 din pește sau uleiuri de pește și un consum crescut de acid gras omega-6 din alimente precum nucile, veganii ar putea avea un risc mai mare de depresie. Cel puțin un studiu a arătat că acesta este cazul (3).

Sursele de acizi grași omega-3 pe bază de alge sunt o opțiune, dar pot fi scumpe și greu de găsit. Și, din moment ce multe diete vegane pot include un aport mai mare decât media de nuci, echilibrul acizilor grași din organism poate fi totuși dezechilibrat.

5. Riscul deficitului de vitamina B12
Deoarece vitamina B12 este disponibilă numai în alimentele de origine animală, veganii prezintă un risc mult mai mare de a dezvolta o deficiență în acest nutrient vital (4). De fapt, majoritatea profesioniștilor din domeniul alimentației sunt de acord că cei cu o dietă vegană sau vegetariană trebuie să suplimenteze cu un supliment de calitate B12 de înaltă calitate pentru a evita condițiile de sănătate ireversibile care pot rezulta din deficiență.

De asemenea, trebuie remarcat faptul că multe persoane au o variație genetică cunoscută sub numele de MTHFR, care poate avea impact asupra absorbției vitaminelor B. În acest caz, chiar și anumite suplimente de vitamine B ar putea să nu fie suficiente pentru a preveni o deficiență.

6. Inhibarea absorbției zincului pe dietele vegane și vegetariene
În mod similar cu vitamina B12, dietele vegane și vegetariene pot duce la un nivel scăzut de zinc. Se consideră că, în acest caz, problema este că un consum mai mare de alimente vegetale care conțin acid fitic poate inhiba capacitatea organismului de a absorbi zincul (5).

Din cauza acestei probleme potențiale privind absorbția de zinc, adesea este recomandat de către profesioniștii din nutriție ca veganii și vegetarienii să-și crească aportul de zinc cu până la 50% din indemnizația zilnică recomandată pentru a asigura niveluri adecvate.

7. Riscul de a consuma prea mult carbohidrați
Dietele vegane sunt în general mai scăzute în proteine ​​și pot provoca modificări ale glicemiei la anumite persoane. Există, de asemenea, riscul de a consuma carbohidrați într-o dietă vegană, mai ales că leguminoasele sunt adesea consumate ca sursă de proteine.

În exces consumul de carbohidrați poate duce la boli hepatice grase nealcoolice, la disregularea zahărului din sânge și la alte simptome supărătoare. Mâncarea unei diete care include niveluri de proteine ​​moderate până la mai mari s-a dovedit a avea un efect pozitiv asupra sațietății și a greutății.

8. Riscul alimentației dezordonate
Ortorexia este un tip de tulburare a alimentației, care este definită printr-o supra-fixare pe modele de alimentație sănătoasă. Poate duce la supra-restricție, obsesie și alte tulburări alimentare grave.

Cel puțin un studiu a descoperit că vegansii și vegetarienii au avut tendința de a afișa mai multe modele de alimentație ortorexică, iar majoritatea specialiștilor în tulburări alimentare nu recomandă diete restrictive, cum ar fi veganismul sau vegetarianismul, pentru persoanele care încearcă să se recupereze de la o tulburare alimentară, cum ar fi ortorexia (7).

tristă doamnă care se uită pe fereastră

Experiența mea cu a fi vegan și a mă îndepărta de veganism
Primul an la o dietă vegană a fost în regulă. Mi-a fost greu să renunț la unele dintre alimentele mele preferate, în special iaurtul și ouăle lactate. Nu am pierdut nicio greutate vegană, dar am redus focarele de acnee odată ce am încetat să mănânc lactate (sunt încă fără lactate).

La aproximativ un an de la experimentul meu de dietă vegană, am început să experimentez un focar de stup după mâncare. Stupii erau intensi. Într-o dimineață, pleoapa mea a fost umflată. M-am gândit că poate este problema glutenului, așa că am tăiat apoi și glutenul.

În acea perioadă am întâlnit și o versiune mai extremă a veganismului, una care taie toate uleiurile, alimentele procesate, carbohidrații rafinați și zahărul. M-am gândit că poate, doar poate, că am găsit răspunsul pentru a pierde în greutate și a mă simți bine.

Un lucru a dus la un altul și în cele din urmă am fost diagnosticat cu cancer tiroidian în 2012. Lumea mea s-a prăbușit. La acea vreme, urmăream această formă extremă de veganism de aproape doi ani și credeam că trebuie să fiu protejat de un diagnostic atât de cumplit.

Am continuat pe calea vegană chiar și după diagnosticul și tratamentul meu, gândindu-mă dacă aș încerca mai greu sau am devenit mai restrictiv, atunci voi fi sănătos. Dieta mea a devenit tot mai restrânsă și am simțit că o tulburare de alimentație începe să mă consume. Mi-a fost întotdeauna foame, dar nu mi-aș permite să mănânc alimentele care mă vor hrăni și vindeca.

În cele din urmă, după o grijă atentă și multă îngrozire, am decis să nu mai fiu vegan. Am scris o postare pe blog despre faptul că nu mai sunt vegan și am pierdut o mulțime de prieteni din cauza deciziei mele (acea postare pe blog are peste 500 de comentarii la ea). Odată ce m-am cufundat în cultura vegană, a fost mult mai dificil să fac mental această schimbare mentală de a mânca carne din nou. Am experimentat bullying și rușine când am scris public despre decizia mea.

În cele din urmă, m-am consultat cu un dietetician, un specialist în tulburări de alimentație și practicieni în medicina funcțională pentru a-mi recupera sănătatea și o relație echilibrată cu alimentele.

Concluzii despre pericolele dietei vegane
Cu siguranță, nu toată lumea are o experiență negativă într-o dietă vegană. Există
persoanele care ar beneficia de o bună calitate în adoptarea anumitor aspecte ale veganismului, inclusiv includerea mai multor legume în dietă și înțelegerea importanței de a nu cumpăra sau consuma carne crescută din fabrică.

Mănânc o mulțime de alimente vegane și creez în continuare o mulțime de rețete vegane, mai ales că sunt fără gluten și fără lactate pentru a-mi gestiona inflamația autoimună. Încerc să mănânc o varietate de alimente vegetale, incluzând proteine ​​animale cu fiecare masă. Asta funcționează pentru mine! Nu cred că există o dietă potrivită pentru toate, chiar nu.

Concluzia este că este important să fim conștienți de riscurile dietelor extreme și de orice abordare rapidă pentru sănătate. Pe baza experienței mele și a expunerii la literatura științifică privind alimentația, o dietă echilibrată, incluzând raporturi variate ale tuturor macronutrienților, va oferi cel mai adesea beneficii pe termen lung și o reducere a riscului de deficiențe nutriționale.

https://www.cleaneatingkitchen.com/vegan-diet-dangers-health/

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ok,poate IARC clasifica carnea rosie ca,, probabil cancerigena''.
Insa ti-am scris mai sus:
Fundatia mondiala de cercetare a cancerului si instititul american de cercetare a cancerului au concluzionat din 99 de studii, cuprinzand in total 29 milioane de oameni si 147.000 de cazuri de cancer colorectal ca consumul de carne rosie si de carne procesata cresc riscul de cancer colorectal.
https://www.aicr.org/......report.pdf
Alte studii care dovedesc acest lucru, inclusiv de la universitatea Harvard:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22412075
https://academic.oup.com/ije/advance-article/doi/10.1093/ije/dyz064/5470096
https://www.hsph.harvard.edu/......mortality/
https://www.health.harvard.edu/......onger-life
https://www.bmj.com/content/357/bmj.j1957
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261306/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25439662
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21209396
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24243555
https://news.harvard.edu/......ncer-risk/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19142965
https://academic.oup.com/ajcn/article/105/6/1462/4569801?searchresult=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14608091
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3232297/
https://www.health.harvard.edu/......1304176083
Oboseste-te sa te uite peste linkuri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu consum carne de peste ceea ce este dovedit ca ajuta chiar mai mult de o dieta vetetariena impotriva cancerului,depinde si ce carne consumi,eu sunt impotriva fast food,mezeluri ceea ce recomand si tuturor dar atentie degeaba consumi fructe daca consumi dulciuri, coca cola,cartofi prajiti,pizza, patiserie, nu faci efort fizic, totul conteaza, carne de 2, 3 ori ori carne de porc maxim, putin cu limita

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Bull fuc kig sh it.
Doar pentru ca o persoana nu a stiut sa se alimenteze corect pe o dieta vegana, nu inseamna ca nu este potrivita si tot ce spune el acolo sunt afirmatii anecdotice, adica fara baze stiintifice ci doar povestiri din propria experienta.
Dovezile anecdotice nu se afla in piramida ierarhiei dovezilor:
https://www.researchgate.net/......_311504831
Din nou, cea mai mare organizatie de nutritionisti din lume, cu peste 100 000 nutritionisti, recomanda o dieta vegana sau vegetariana pentru toate stadiile vietii si pentru prevenirea si tratarea unor anumite boli:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27886704

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule invata sa fi educat sa vorbesti frumos

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Invata sa nu mai scrii tampenii fara sa gandesti sau sa ai un stop de gandire critica.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Arata studii care arata ca carnea de peste ajuta mai mult decat o dieta vegetariana. Spui exact pe dos si nu aduci niciun suport pentru ceea ce spui.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu, într-o analiză comună a datelor de la Oxford Vegetarian Study și EPIC-Oxford, mâncătorii de pește aveau un risc mai mic de anumite tipuri de cancer decât vegetarienii.
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian

| acerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea de tot, sti cat mercur are pestele?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da,posibil sa fi avut.Dar acolo zice fish eaters vs vegetarieni, ceea ce e putin ciudat deoarece vegetarienii consuma lactate, uneori oua si peste iar fish eaters inseamna vegetarieni care consuma si peste.Comparatia de acolo nu e prea inteligibila si nu gasesc studiul intreg.
Apropo, pe urmatorul rand, scrie chestia asta:
If you stop eating red meat (whether or not you become a vegetarian), you'll eliminate a risk factor for colon cancer.
E dragut ca ai cautat in tot articolul un rand cu care sa ma contrazici.

| Raducons a răspuns:

Avem nevoie de proteina in mod normal trebuie sa mancam orice in limita acceptabila.Asa poti sa zici ca de ce mancati bietele plante, e acelasi lucru

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ieei,hai sa ne laudam ca suntem vegani.
Felicitari.
Dar de ce ii judeci pe altii care mananca produse animale?

| acerr a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Pai sunteti de judecat! nu ti se rupe inaima cand vezi un vitel care e pe punctul de moarte, respectiv criminalul sat cu pistolul la capul lui! se omoara cu alice, cui care intra in craniu... doamne imi este atat de mila

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru acerr):

Oare ceva mai bun de facut nu ti-ai gasit? Iti place cearta?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru acerr):

Iti dai seama ca acei pui de animal (de oaie, de vaca, de capra) care sunt omorati pentru carne sunt masculi, nu?
Iti dai seama ca ajung la maturitate si n-au ce sa faca decat sa se bata intre ei pana se omoara, nu?

| acerr a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Ha? cate video ai vazut despre animale? cauta si cu camera ascunsa! nu imi place cearata, asta e motiv de certa? de ce nu judecati rational?

| Vikaa a răspuns:

Pentru ca ei nu sunt persoane sufletiste,de obicei trebuie sa fi chiar insentimental sa bagi bucata aia de carne in gura fara sa te gandesti de unde vine si cum a ajuns in farfuria ta,iar cand le bagi videoclipuri sub nas spun ca-s trucate.

Nu cred ca o sa poti convinge pe cineva sa manance ceea ce vrei tu sa manance,se poate observa cresterea in masa a persoanelor cu cancer si alte boli,deoarece adrenalina care se declanseaza in interiorul animalului provoaca crearea instantanee a celulelor cancerigene,in cativa ani,apar probleme de sanatate si se mira de unde au aparut.

Cei care comparati omul cu pisica trebuie sa fiti un pic redusi, pisica omoara deoarece este un carnivor, consuma doar carne, omul este un frugivor, daca tot va comparati cu pisica nu cred ca aveti dantura ei, http://prntscr.com/or6f2p,trageti o privire si dupa aceea uitati-va la voi in gura.Acesta era raspuns pentru un cretin de mai jos,comparand o felina cu omul.

In alta ordine de idei,din cate persoane cunosc,marea majoritate nu sunt vegani,si imi spun ca fara carne n-ai cum sa traiesti si ca te vei imbolnavii,mai baga si chestia religioasa cu ''Asa a lasat Dumnezeu,animalele sunt facute ca sa fie omorate'',lmfaoo,si aici apare aroganta din partea acelor persoane,care chiar nu le pasa de animale si de suferinta prin care trec ele prin ferme,cand le sunt luati puii de langa oi, vaci, scroafe etc. Sa-i vad pe ei in postura cand le sunt luati copii si facuti posete, a fost o chestie mai sadica ce am zis, stiu.

Si aici apar cele 2 categorii de oameni,pet lover, aia mai ipocriti din fire, si noi animal lovers care le iubim pe toate.Dar daca esti vegana si cu pisica sau caine trebuie sa te asiguri conditiile in care a avut loc masacrarea animalului, in conditii mai putin sau chiar deloc stresante.
Have a nice day, xoxo;**

| RAY a răspuns (pentru Vikaa):

De ce mi ai dat eronat? esti vreo savanta cumva?

| Vikaa a răspuns (pentru RAY):

Plantele nu simt durere, in cazul in care nu stiai, nu am vazut salata plangand sau marar care sa rada, Animalele simt durere fiind omorate in cele mai brutale moduri, planta e doar culeasa =3

| SG1995 a răspuns (pentru Vikaa):

Omul este frugivor?
Omul este omnivorous în caz că nu ai observat spre deosebire de veri noștri macaci nu mâncăm doar fructe.

| Vikaa a răspuns (pentru SG1995):

Uita-te la dantura unei omnivore si dupa la dintii tai, goshh.

| RAY a răspuns (pentru Vikaa):

De ce ne creste masele de minte? doar la animalele carnivore cresc

| acerr a răspuns (pentru SG1995):

Omul este un idiot, care doar maninca si caca o viata @ avem sute de produse vegetale, mii chiar... lasati animalelel sa traieasca fericite, sa se bucure de soare, iarba, sa fie iubite si alintate.Asa cum tii pe burtica un pisic, cainele doarme pe perina,, vaca, porcul puii trebuie sa fie matratati? alimentati cu rahaturi? ce maninci aia primesti, bolile le avem de la animale.

| FreddieM a răspuns (pentru acerr):

Draga doamna Ina, personal va respect alegerea, faceti foarte bine ca sunteti vegana, dar v-as ruga sa faceti uz de bun simt si de ratiune si sa nu ma jigniti doar pentru ca aleg sa pap ce doresc. Nu sunteti primul caz care da in isterie cand se dezbate aceasta problema. Cum dumneavoastra ati avut libertatea sa deveniti vegana caci nu cred ca asa v-ati nascut, aceeasi libertate o am si eu sa nu fiu. Cele bune

| acerr a răspuns (pentru FreddieM):

Corect! dar vezi tu, cu 20 30 ani in urma, animalele traiau libere, hranite bine cu cele 9 tipuri de hrana,numite aminoacizi naturali >orz,ovaz cartofi, porumb, lucerna, sfecla furajera, dovleacul, seminte de tot feleul..si tot ce e verde, pasteau, iar cele de curte li se face latura, se fierbea cartofi + etc... ceea ce in ziua de azi nu se mai face decat la case particulare cand omul creste un purcel si cateva gaini, dar la ferme aniamalele primesc rahaturi! deci ...in concluzie eu nu fac pe desteapta E PURUL ADEVAR. Carnea din magazine e sub toata critica si in ea gasesti chimicale,antibiotice,au ajuns sa toace aniamlele bolnave si sa le dea ca hrana! au facut din erbiveore carnivore, pai deea a fost boala vacii nebune, pentru ca mancau carne. eu nu am treaba nimnui ce baga in gura, si nici nu imi pasa, am deschis subiectul pentru ca eram curiaosa, nu ca sa imi fac dusmani!
asa cum un credincios niciodata nu va fi in corcondanta cu un ateu. pestele care traieste in crescatorii unde excrementele sunt de 1m la nivelul apei, gainile care stau inghesuite, taiate ciocurile, nu au loc sa isi deschida aripile, sunt tinute pe intuneric ca sa faca oua la 30 min, pai cum sa maninc asa ceva? ce maninci de fapt? iti spun eu. Durere, teama si chimicale

| acerr a răspuns (pentru acerr):

Am gresit un cuvant, animalele primesc in hrana furajera inclusiv carne, asta inseamna canibalism

| FreddieM a răspuns (pentru acerr):

Nu prea va inteleg ideea doamna.Parca mai devreme faceati propaganda impotriva uciderii animaleor, indiferent de calitatea carnii lor. Cum adica, acu 30-40 de ani eram justificati sa ucidem animalul doar pentru ca era carnea mai buna? M-am lamurit cu cine stau de vorba, o zi buna.

| acerr a răspuns (pentru FreddieM):

Ok,bine ca te/ai lamurit ..si eu am mancat carne
ziceam ca in urma cu anii animalelel erau tratate bine, vezi pe Facebook la mine chestii interseante > ina popa

| LupusDei1993 a răspuns:

Came here for the perfect shitstorm!
Si nu e de mirare ca cel ce a pus raspunsul "castigator" a luat toate astea de pe un site pro veganism, fara niciun fel de cercetare, numai peudostiinta!

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Asta a fost si scopul sa iti exprime credinta aici

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Https://breakingmuscle.com/......for-health

De mai bine de două milioane de ani am fost în primul rând mâncători de carne. Abia în ultimii 10.000 de ani dieta umană s-a schimbat, odată cu cultivarea boabelor și a leguminoaselor. Dar suntem mai potriviți cu această dietă mai scăzută în carne? În ultimii 10.000 de ani, am ajuns la dimensiuni mai mici și la nivelul creierului. Cu o dietă puternic bazată pe cereale și zahăr, suferim rate crescute de obezitate, cancer, diabet și osteoporoză. Avem, de asemenea, o incidență alarmantă a problemelor pielii, boli de inimă și inflamații de toate felurile2

Trebuie să nu sunt de acord politicos cu argumentul anti-carne. Genele noastre au fost dezvoltate înainte de revoluția agricolă, când nu eram doar mâncători de carne, ci și entuziaști. În plus, genomul uman s-a schimbat sub 0, 02% în ultimii 40.000 de ani. Corpurile noastre au fost programate genetic pentru o funcționare optimă pe o dietă, inclusiv carne, iar această programare nu s-a schimbat.

Există multe informații care circulă despre motivul pentru care nu ar trebui să mâncăm carne. Iată câteva motive pentru care ar trebui:

Am fost creați așa
Prin natură, oamenii sunt mâncători de carne, iar corpurile noastre sunt concepute pentru aceasta. Avem incisivi pentru ruperea cărnii și molari pentru măcinarea acesteia. Dacă am fi menționați să subzistem numai pe legume, sistemul nostru digestiv ar fi similar cu cel al vacilor, cu patru stomacuri și capacitatea de a fermenta celuloza pentru a descompune materialul vegetal.

Condițiile degenerative de sănătate care sunt răspândite acum nu erau în jurul când oamenii de peșteri trăiau din carne, legume, pește, nuci, semințe și fructe. În societățile de vânători / culegători, 45-65% din necesarul de energie provenea din surse de animale, iar bolile de inimă, obezitatea și diabetul de tip 2 - bolile care afectează societatea de azi - nu au fost o problemă.3 Odată cu introducerea boabelor și a alimentelor procesate, aceste boli și-au crescut capetele urâte cu rate alarmante.4

Zahăr stabil în sânge
Carnea ajută la menținerea nivelului de zahăr din sânge stabil datorită conținutului ridicat de grăsimi și proteine. Glicemia constantă este esențială în prevenirea diabetului de tip 2, precum și a altor boli cronice. De asemenea, ajută la menținerea nivelului energetic constant și creează o senzație de sațietate între mese, reducând poftele pentru alimentele nesănătoase.5 Cu glicemia stabilă, este mai puțin probabil să se drogheze pentru gustările de îngrășare și dulciurile dintre mese. Luptă poftele de zahăr consumând mai multă carne.6

carne, vegani, vegetarieni, cereale, zahăr din sânge, energie, nutrienți

Creșterea mușchilor
Puteți lucra singur până la os, încercând să acumulați mușchi sau în vrac, dar dacă nu vă hrăniți în mod corespunzător corpul, vă puteți arunca și programul de antrenament și puteți începe alergarea la distanță. Trebuie să-ți alimentezi corpul cu nutrienții potriviți pentru a obține suficientă reparație și recuperare musculară pentru a obține câștiguri.

Puteți lua suplimente proteice, dar cea mai bună sursă de proteine ​​este carnea. Carnea conține, de asemenea, vitamine și minerale care ajută la creșterea mușchilor, precum zincul, care ajută la repararea mușchilor, și fierul, care crește nivelul de energie și combate oboseala. Carnea conține, de asemenea, creatină, un compus care conține azot care îmbunătățește sinteza proteinelor și oferă mușchilor energie, încurajând câștigul muscular.

Dacă carnea este pozitivă - consideră crucială - rolul în creșterea mușchilor nu este suficient, carnea ajută, de asemenea, la arderea grăsimilor. Carnea are un efect termogen ridicat datorită conținutului de proteine, astfel încât aproximativ treizeci la sută din caloriile sale sunt arse doar în timpul digestiei. Digestia de carbohidrați produce doar o creștere a cheltuielilor cu energie de la șase până la opt la sută, în timp ce digerarea proteinei în carne produce, de obicei, o creștere crescândă de 25 până la 40 la sută7.

Sănătate neurotransmițător
Persoanele care nu mănâncă carne sunt deosebit de vulnerabile la dezechilibrele neurotransmițătorilor din cauza absenței proteinei din carne, care oferă toate aminoacizii esențiali de care organismele umane au nevoie. Neurotransmițătorii sunt mesageri chimici care reglează multe dintre funcțiile noastre, inclusiv performanțele fizice, cognitive și mentale, precum și ciclul somnului, greutatea și stările emoționale. Proteina din carne oferă toate aminoacizii esențiali de care organismele umane au nevoie. Persoanele care nu consumă carne sunt deosebit de vulnerabile la dezechilibrele neurotransmițătorilor, ceea ce poate duce la probleme precum depresia, anxietatea și hiperactivitatea.

Conform cercetărilor efectuate la Universitatea din Graz, vegetarienii sunt de două până la trei ori mai mari decât mâncătorii de carne să sufere de depresie, anxietate, tulburări alimentare și tulburări de somatoforme și sindroame.8 Ne bazăm pe medicamente prescrise pentru a vindeca unele dintre aceste afecțiuni, când răspunsul poate fi la fel de simplu precum consumul unui hamburger suculent sau piept de pui fraged.

Energie de lungă durată
Toată lumea a experimentat această încetinire a post-mesei, când cofeina este singurul lucru care poate ține capul de pe o pernă. Carbohidrații simpli sunt descompuse în zahăr prin care corpul nostru arde rapid, provocându-ne să ne prăbușim. În schimb, corpurile noastre utilizează proteina din carne pentru o energie susținută și de lungă durată.

De ce toți oamenii trebuie să mănânce carne pentru rai

lth - Alimentație sănătoasă, nutriție, vegană, vegetariană, energie, zahăr din sânge, boabe, carne, nutrienți

O altă componentă critică a sentimentului energizat este stimularea celulelor de orexine din creier. Stimularea celulelor de orexină este direct legată de cheltuielile de energie și de veghe. Oamenii de știință de la Universitatea din Cambridge au descoperit că aminoacizii stimulează celulele orexinei mai mult decât o fac orice alți nutrienți. Astfel, consumul de proteine ​​din carne duce la arderea mai multor calorii și mai multă energie. Activitatea redusă în celulele orexinei a fost legată atât de creșterea în greutate, cât și de narcolepsie.9

În plus, carnea este una dintre cele mai bune surse de fier. Deficitele de fier vă pun în risc pentru anemie și energie scăzută, motiv pentru care anemia este o problemă cronică pentru vegetarieni. Împerechează carne cu legume cu un indice glicemic scăzut și vei simți ca iepurasul energizant toată ziua.

Nutrienți esențiali
Există mulți nutrienți din carne care sunt critici pentru sănătatea generală. Deși există multe surse de proteine, carnea este o sursă excelentă de proteine ​​complete, care conține toți aminoacizii de care organismul nostru are nevoie, inclusiv cei pe care corpul nostru nu le poate produce.

Toate vitaminele B se găsesc într-o concentrație mai mare în carne decât în ​​surse vegetale, iar vitamina B-12 poate fi găsită doar în surse animale. Vitaminele B sunt esențiale pentru sănătate, în special pentru sănătatea mintală. Deficitele în aceste vitamine pot provoca confuzii, simțuri afectate, agresivitate, insomnie, slăbiciune, demență și neuropatie periferică.

Linia de jos
Ultimul motiv pentru a mânca carne? Are un gust destul de bun. Friptura de pe grătar, pui prăjit, prăjeli fragede de oală, trebuie să spun mai mult? Pentru cei mai mulți dintre noi, o masă nu este o masă fără o tăietură delicioasă de carne în centrul acesteia. Ne place carnea, iar carnea ne iubește cu o serie de beneficii critice pentru sănătate. Deci fiți fideli naturii voastre umane și papilelor dvs. gustative. Nu îți tai carnea din viața ta. Are mult prea multe de oferit.

| anonim_4396 explică (pentru LupusDei1993):

Prezinta tu,, cercetare'' care sa contrazica ce am zis eu aici.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta nu este o dogma, credinta, religie, nici un savant nu poate afrma nimic daca afirma a facut din stiinta o religie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am zis vreodata ca e o credinta? ti-am prezentat studii, sunt ateu, btw.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru RAY):

Sper sa nu devina NoName 2.0

| ihnei a răspuns:

Ma duc la sala, trebuie carne