| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat și sper că cineva mă poate ajuta. Recent, am avut o ceartă la școală cu un bully și, după mai multe replici în care mai mult am fost înjurat, mi-a spus că nu mă suportă nimeni. Am rămas cu acest lucru în minte și, dacă stau să mă gândesc mai bine, poate are dreptate. Adevărul este că și eu sunt enervant uneori, și poate acest lucru contribuie la faptul că nu mă suportă nimeni. Sau poate că este din cauza faptului că vorbesc cu un coleg care e văzut ca fiind mai ciudat.

Totuși, dacă nu mă suportă nimeni, de ce mai caută vorba cu mine și nu se îndepărtează? Mă gândesc serios să mă îndepărtez ușor de ei, să rămân singur și, în acest timp, să devin cea mai bună versiune a mea. Recent, în timpul acelei certe, doi colegi i-au spus bully-ului să se potolească, dar după aceea au început și ei cu glume proaste la adresa mea. Mi-au zis că sunt „sifonar" fiindcă bully-ul crede că eu l-am spus la dirigintă în luna martie. I-am explicat că nu eu l-am spus, dar nu pare să conteze.

Toți din clasă dau semne evidente că nu mă suportă și mă simt din ce în ce mai izolat. Ce ar trebui să fac în această situație? Orice sfat sau experiență similară ar fi de mare ajutor. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce sens are sa-ti mai dam sfaturi, daca oricum nu tii cont de ele?

Ia de citeste toate raspunsurile noastre, la celelalte intrebari puse de tine (pe care ti le-ai trecut sub anonimat), dar raspunsurile noastre sunt valabile si in acest caz:

https://www.tpu.ro/......e-slab-de/

https://www.tpu.ro/......-ca-sa-va/

| Madaxo97 a răspuns:

Asta cu suportatul in adolescență nu e mare treaba, nu mai pune la suflet. Așa sunt adolescenții, azi nu te suporta, mâine te simpatizează, poimâine iar nu te suporta si tot asa, in funcție de comportamentul tău. Nu îți mai bate capul, daca nu te suporta spune-le sa nu își mai caute dialog cu tine si sa nu te mai bage în seama, si tu ignora-i pur ai simplu, nu mai intra in jocul lor să ii provoci, lor le place asta si le dai apa la moara mai mult. Stai cu cine te simți tu bine si atât, restul nu contează. Si daca zice ca nimeni nu te suporta poți sa spui si tu "dar nici eu nu va suport pe voi pe niciunul". Oricum dupa liceu cel mai probabil nu o sa mai ti legătură cu niciunul dintre ei deci nu mai ține cont de părerea lor.