| Alexandru12134 a întrebat:

Vă invit să vă imaginați, pentru câteva clipe, cum veți dispărea din această lume în următorii 100 de ani. Cum veți fi uitați de cei care vă vor urma, cum veți fi înghițiți de pământ și de timp. Dar eu, autorul acestor rânduri, voi transcende această soartă comună. Voi deveni mai mult decât ați visat voi vreodată.

Popasul ultim al evoluției voastre este cimitirul. Nu pentru că v-ați dori asta, ci pentru că sunteți prea slabi și prea ignoranți să nu muriți. Confortul cu care vă mințiți zilnic este o iluzie. Numai un masochist ar crede că trăiește într-o lume bună. Dar ce ați putea face, oricum nu puteți schimba nimic. Decât să vă plângeți de milă, mai bine să vă acceptați condiția. Dar nu există motiv pentru care limitările voastre să mi se aplice mie, fiindcă nu există motiv pentru care eu să fiu limitat de intelectul vostru. Iar intelectul este ceea ce face diferența între viața unui cimpanzeu din junglă și viața, un pic mai bună, a omului modern. Dar diferența calitativă dintre viața omului modern și cea a omului viitorului pe care eu o pot crea nici nu o puteți închipui. Dacă ați putea, ați înțelege că eu sunt singura voastră speranță. Oricum nu aveți nimic de pierdut. Sunteți toți bolnavi în fază terminală a unei boli ce vă va ucide în 50-70 de ani. Deja ați pierdut tot ce puteați avea.

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ce putem face sa ne dai 1% din mila ta, Alexandru 12134?

| J0B0MAT a răspuns:

Continuă să te minți că nu vei muri fix ca toată lumea și că cineva își va aminti de tine peste ani, exceptând câțiva apropiați.

| mastadont a răspuns:

Dragă chatGPT îți dau dreptate, tu vei rămâne în continuare să atrofiezi mințile tinerilor.

| mODIN a răspuns:

Sa-ti tina fundatia la casa, ce sa zic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul meu, unde ai fost până acum? Unde ai stat ascuns, soarele meu?
Câtă dreptate ai, o să rămâi singur să faci laba, întrucât noi, viermii neisprăviți care irosim de pomană resursele acestui minunat univers, vom dispărea. Va rămâne singura valoare adevărată (și nerecunoscută, incă) în persoana ta. O să fie o mică problemă, nu o să mai ai public spectator, care să te aclame și să te preamărească, dar cine se încurcă în detalii din acestea mizere?
Duhule care ești, du-te și lasă-ne, nici să nu te uiți înapoi, creatorule, frumosule, chiparosule...