| Adya20 a întrebat:

Ati pierdut vreodata.singura persoana care v-a mai ramas pe lume? Ati pierdut persoana care va dadea un motiv sa traiti? Persoana care era alaturi de voi la bine si la rau.si nu va lasa niciodata sa fiti tristi/triste? V-a lipsit vreodata atat de mult persoana iubita mai ales cand ati pierdut-o? V-a fost atat de dor de ea incat.ati fi vrut sa-i mai auziti o singura data vocea dar sa nu puteti sa sunati? V-au durut lacrimile vreodata atat de rau doar pentru ca nu mai avea cine sa le stearga? Poate intrebarile mele sunt absurde. dar ma doare inima atat de rau incat nu mai pot sa tin in mine! Am nevoie de o sugestie. ce sa fac ca sa uit? Si nu ma ajuta daca veti spune o sa treaca! Trecem in viata peste toate greutatile dar.totul lasa urme. Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Mi s-a intamplat sa pierd speranta dar la mine era mai dificil. Speranta am furat-o pentru scurt timp din taramul umbrelor. Am avut-o pentru putin timp si trebuia sa o inapoiez. Stiam ca nu poate fi nimic dar totusi mi-a fost greu, am suferit. Dar am invatat ca nu ma multumesc cu jumatati de masura si de atunci orice speranta am avut am luat-o din lumina si m-a ajutat atat cat am vrut eu. Trebuie sa iti dai seama ce vrei, ce a fost, ce nu putea fi, realitatea si ce poate fi viitorul. Nu are rost sa stai si sa iti plangi de mila. Stiu cat de greu e dar daca nu cauti o rezolvare nu scapi de durerea aceasta. Ce poti sa faci este sa intelegi ca s-a terminat. Trebuie sa intelegi ce a fost bine si ce rau ca sa inveti pentru viitor. Dupa ce intelegi asta iesi in lume, arata-te, fii tu. Trebuie sa inveti sa te bucuri de acele lucruri care ti se par nesemnificative dar care inseamna atat de mult. Ajuta foarte mult compania celor dragi. Fii alaturi de cei care iti vor binele pentru ca si ei sa iti poata fi alaturi. Nu te ascunde intr-un colt al lumii, arata-ti amarul pentru ca soarele sa ti-l fiarba pana se evapora.

9 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut. Ai nevoie de "pauza de plans de mila". Io asa ii zic. Uneori mi se intampla cand sunt depasita si obosita si imi iau pauza de o zi. Tu, in schimb, poti sa iti iei.
Well, cand eram in faculta m-am indragostit de un bou si cand mi-am dat seama ca el nu era la fel de "inflacarat" ca mine i-am dat papucii. Dar tot eu em plans. 3 saptamani. N-am iesit din casa, am cerut ajutorul mamei sa ma declare "bolnava" fata de toata lumea si. plangeam: in somn, la masa. cred ca si pe buda! Dupa 3 saptamani mi-am facut curaj si: eram fresh. Deci: Bafta!

| simoSTAR a răspuns:

Pai din spusele tale e de inteles ca nu prea ai ce face.trebuie doar sa inghiti si sa ai rabdare. da, am pierdut si eu o astfel de persoana...de fapt singura persoana pentru care am simtit asa ceva si singura care m-a facut sa ma simt la fel de iubita, dar eram prea copila ca sa imi dau seama de ce aveam langa mine.trebuie sa stim sa apreciem ce avem si cel mai important este sa invatam din greseli si chiar si din greselile altora ca sa nu le repetam... orice ti-am spune noi, nu te-ar ajuta cu nimic.nu ai ce face decat te scufunzi in amaraciune pana cand ramai fara lacrimi, pana cand o sa te saturi tu singura si o sa realizezi ca nu ai cum sa traiesti o viata in lacrimi.invata sa faci din lucrurile marunte, lucruri importante. tine langa tine persoanele dragi care ti-au mai ramas ca nu esti chiar sg desi fara persoana iubita simti ca nimeni si nimic nu are valoare.ai grija de tine si lupta singura pentru tine! cine stie ce ne mai ofera viata!

| simoSTAR a răspuns:

Cred ca nu exista un raspuns mai bun decat al olianei.

| mdaaa a răspuns:

Suferinta este un izvor al cunoasterii a carei importanta va iesi in viitor...sa nu astepti niciodata ziua in care nu vei mai suferi pentru ca atunci cand va veni vei sti ca nu mai simti nimic, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea si o transformi in ceva productiv...roag-o sa te invete ce inseamna curaj, ce inseamna putere, ce inseamna speranta si iti garantez ca intr-un final te va invata din nou ce inseamna sa zambesti si sa fii fericita, noi alegem cat de mult pierdem un om din viata noastra si mai ales cand chiar daca acum nu iti dai seama.lacrimile de acum te vor invata sa zambesti maine din tot sufletul iti garantez, trebuie doar sa vrei, nu astepta un raspuns de la altcineva ca niciunul nu va da roade, numai tu stii cum si cand.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in bratele mamei, sau a unei bune prietene si plangi, plangi... apoi iesi in lume, cauta-ti prietenii, nu sta singura. Cauta ceva de facut mereu, gaseste pe cineva necajit care are mare nevoie de un suflet bun, ajuta-l! Gandeste-te ca altii sunt poate mult mai nefericiti. Nu te lasa doborata de durere. Fii tare, viata merge inainte chiar daca vei avea cateva saptamani negre. Orice s-ar fi intamplat, trebuie sa fie spre binele tau, crede-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am pierdut un prieten care ma facea sa rad de ziceai naiba ca sunt drogata si imi alunga fiecare lacrima sad. Oamenii nu uita prea usor sad. Sincer ar exista o metoda ca sa uiti situatia asta, prin himnoza. O sa treci mai repede peste chestia asta, o sa vezi kiss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este asa precum spui inseamna ca te concentrezi in viata unde nu trebuie. Spui de persoana care "va dadea un motiv sa traiti""Care era alaturi de noi si la bine si la rau"(ar fi fost mai bine la greu). Tin sa spun ca singura persoana sa iti dea un motiv sa traiesti trebuie sa fii tu insati.Am sa fiu mai concis.Scutura-te de trecut si ia-ti viata in piept si nu te mai baza atit pe cei din afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pute sa faci:sa iti incepi o viata noua si sa stii ca viata merge mi departe si eu am pierdut multi prieteni si mai ales verisoare si viata merge mai departe