| bennn a întrebat:

Va rog ajutati-ma! FUNDA!

As vrea o antena wireless care sa bata vreo 20 km, pana la oras.Aceasta antena e buna? chiar bate 56 km? mentionez ca stau in zona de campie Onesti spe adjud.

http://www.emag.ro/antena-grid-exterior-tp-link-24dbi-co nector-n-type-tl-ant2424b/pd/EWL3TBBBM/

Ca sa o conectezi sa prinda semnale wifi trebuie sa cupar separat un adaptor ceva?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, ar merge; dar ai câteva probleme:
- ai linie de vizibilitate DIRECTĂ între antene? (fără clădiri, dealuri, vegetație etc.)
- poți să faci o aliniere perfectă pe o asemenea distanță? pentru doi trei km mergea cu laser, dar nu și pentru douăzeci...
- la recepție îți trebuie un device care știe să devină „range extender", și să aibă și mufă de antenă exterioară.

| bennn explică (pentru mihai69):

Intre care antene zici? mda am copaci. in fine dar o ridic sus

| bennn explică (pentru mihai69):

Eu zic sa foloses aceasta antena ca sa gasesc wifi public si sa fur net

| mihai69 a răspuns (pentru bennn):

NU ține; trebuie să pui o antenă de emisie și una de recepție. Net „public" abia îl prinzi la 100 - 200 m de antenele lor... LOL!

| bennn explică (pentru mihai69):

Aha, deci nu am nici o sansa sa prin net public, te rog da-mi adresa ta de mes sa vorbim.Eu locuiesc 14-16 km de oras cum fac sa am net de acolo? pun o antena de emisie in oras? te rog ajuta-ma si da-mi adresa de mes sau ceva sa vorbim

| mihai69 a răspuns (pentru bennn):

Prin net public, nu poți. Ca să nu mai vorbim că netul public e ca o cabină de wc public cu pereții din sticlă transparentă - te vede oricine vrea cum... te dai tu pe net, pe unde, ce conturi și parole ai. Asta vrei?
(mess nu folosesc - poți da mesaje private aici).

| bennn explică (pentru mihai69):

Nu iti pot trimite mesaje publice. Daca vreau sa folosesc acea antena trebuie sa fac si un abonament la internet cumva? sau cum fac? ca nu ma pricep

| mihai69 a răspuns (pentru bennn):

Ideea e să ai acces la un provider de internet. De obicei, prin abonament. Sau de la un amic ce e de acord să te lase să-l „căpușezi", cu condiția să nu faci prostii și să bată pe urmă meliția la ușa lui... Saaau... iei un stick de date de la orice operator de GSM vrei (sunt zeci de oferte) și îl alimentezi cu credit în funcție de ce opțiune alegi.