| MeJohanys a întrebat:

As vrea sa cumpar o antena http://www.emag.ro/antena-grid-exterior-tp-link-24dbi-co nector-n-type-tl-ant2424b/pd/EWL3TBBBM/,

am deja un WIRELESS/ROUTER 150mbs, MODEL TL-WR741ND,

am doua case si distanta intre ele este cam un km, ce spuneti se merita sa iau aceasta ANTENA? ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Orice antenă ai lua nu vei avea un câștig mai mare de 5 metrii în câmp deschis, adică să nu fie clădiri, pomi etc. Dacă vrei să ai Wifi și la cealaltă casă recomand un rooter ce are o rază de acțiune de peste 800m ceea ce, nici cu o antenă cât everestul de mare nu vei reuși fără un amplificator de semnal wireless în genul ăsta:
http://www.vexio.ro/......bps_P28415
și folosindu-te de acest ghid ca să faci treabă cum trebuie:
...lei-3.html
Succes

| MeJohanys explică (pentru DeyCj):

Dar aici scrie: http://www.emag.ro/......EWL3TBBBM/
Aceasta antena dispune de castig ridicat, acoperire extinsa, greutate redusa, structura compacta si rezistenta crescuta la vant. Este utilizata in exterior si ofera o acoperire de pana la 56km.
Nici eu nu pot sa cred ca o antena are acoperire 56km

| DeyCj a răspuns (pentru MeJohanys):

Nu zic nu.Dar trebuie amplificat semnalul și crescută puterea de emisie a rooterului(TX).Cu ce ai tu nu prea recomand, că mai mult ca sigur îl prăjești. Dacă vrei neapărat la așa distanță(deși în locul tău aș folosii cablu ethernettras pe stâlp, viteza va fi de 2 ori mai mare și rețeaua mult mai stabilă) încearcă să emiți pe wifi în banda de 5 Gz, dar îți prebuie aprobaări speciale, hârtiii, și banii de dat, etc. Dacă merită sau nu asta tu știi

| shannygelu a răspuns (pentru MeJohanys):

Eu am probat una care batea in 5km tp link

| shannygelu a răspuns:

Tp link sunt cele mai bune si au o raza mare de emisie deci ti le recomand